salarii

Mesaj
Autor
caprioarad
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 20, 2018 10:33 am

salarii

#1 Mesaj de caprioarad »

Buna ziua ! Daca am marit salarul tarifar la mijlocul lunii , cum pot calcula venit brut tinand cont ca are 2 salarii tarifare , la care se adauga sporuri ? Si cum calculez veniturile unui angajat care a avut contr part time 4 ore si la mijlocul lunii , a fost trecut la 8 ore ? Multumesc !

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: salarii

#2 Mesaj de ferenta »

Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: salarii

#3 Mesaj de prunam »

.. va place sa va faceti viata grea singurei .. n-o sa inteleg asta niciodata ! Salariul si norma NU se modifica NICIODATA in cursul lunii, ci numai de la intai ale lunii (pentru confortul tau, nu de alta) ! Este pacat ca te-ai complicat degeaba; NU faci asa ceva indiferent de ce spune "patronul" - ii spui ca nu se poate si gata !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarii

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PrunaM
Sunt total de acord cu tine ca nu ar trebui facut asa cel in cursul lunii, dar problema este ca legislatia permite, iar pe administrator nu il intereseaza cum rezolvi problema, el doar stie ca ce doreste si cu greu intelege partea practica.
Din pacate nu poti sa spui "nu se poate", deoarece nu ai o baza. :wink:

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: salarii

#5 Mesaj de prunam »

@balazse: Sunt si eu total de acord cu tine ca legislatia permite si ca se poate ! Dar, de ce sa-mi dau singurel hard-time cand pot s-o rezolv elegant ? Pur si simplu, la clientii mei tine - le spun ca nu se poate sa modificam in cursul lunii si ca o sa rezolvam cu data de intai a lunii urmatoare .. eu cred ca pentru o saptamana, doua nu moare nimeni ca nu are salariul marit sau norma modificata. Si daca cumva angajatul si angajatorul s-au inteles pe marirea salariului, diferenta o bag pe alte venituri luna urmatoare (cand intervine modificarea). Acum depinde de fiecare cum isi educa clientii pentru a-si usura munca .. eu asa procedez si nu comenteaza niciunul ! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarii

#6 Mesaj de balazse »

Din pacate sunt unii care nu vor sa inteleaga, chiar daca le explici frumos sau mai putin frumos. :wink:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarii

#7 Mesaj de herganiec »

Ba inteleg daca esti categoric.. Altfel ii pui pe ei sa iti explice cum sa le faci in Saga. .. sa fie bine.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salarii

#8 Mesaj de tomac »

@ prunam ți-aș da cu două mâini like și aici dacă ar fi butoane de astea. :)
Nici eu nu accept așa ceva. Modificare în cursul lunii de normă sau de salariu. La salariu le pun bonus, dar norma nici gând.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: salarii

#9 Mesaj de prunam »

@tomac: Multumesc frumos pentru "like"-uri ! ;)

Scrie răspuns