salariat strain

Mesaj
Autor
cojocaruc922
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

salariat strain

#1 Mesaj de cojocaruc922 »

Cum inregistrez un angajat strain in programul saga in sectiunea salariati? Nu poate sa mi-l salveze ptr ca la campul CNP n-am ce sa introduc. Are cineva idee?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

daca e angajat are NIF

cojocaruc922
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de cojocaruc922 »

poti sa-mi spui de unde iau NIF-ul?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25854
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Autoritatea pentru straini.Vezi http://aps.mai.gov.ro/index.htm
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

sunt curios cum suvita lu basescu l-ati angajat daca nu are NIF :shock:

cojocaruc922
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#6 Mesaj de cojocaruc922 »

L-am angajat ducand contract de munca la itm si copie dupa cartea lui de identitate. Iar cu nif-ul tot nu m-am lamurit.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

NIF-ul este de fapt un CNP pe perioada cat el este in Romania, si in traducere=Numar de identificare fiscala.
Daca are carte de identitate, are acolo trecut si CNP-ul. Deci este cetatean roman. Cum dracu' sa nu fie cetatean roman daca are carte de identitate?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de iarovoim »

Are CI deci are CNP si in consecinta este roman, chiar daca nu s-a nascut in Romania :P

cojocaruc922
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#9 Mesaj de cojocaruc922 »

Este cetatean german si are si el carte de identitate dar nu eliberata de statul roman ci de statul german, carte de identitate de a lor, si dupa ea am facut copie si am inregistrat cim-ul. Deci nu am de unde sa iau nici un nif, si nici cele de la itm nu stiu ce-i ala. :?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25854
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

V-am raspuns eu anterior, insa se pare ca nu ati fost "pe faza". E drept ca trebuie sa cititi informatiile disponibile pe site la Autoritatea pentru Straini. Ce va costa sa dati un telefon acolo?
In mod normal, pentru a lucra in Romania, chiar daca e cetatean din UE are nevoie de rezidenta si de obtinerea actelor de la autoritatea pentru straini.
Cititi informatiile de pe site-ul indicat de mine, sau, mai simplu, sunati la cei de acolo si solicitati informatii.
Este obligatoriu obtinerea acestui NIF. Despre competenta si raspunsurile documentate a unora de la ITM nu comentez, dar chiar v-ati gasit pe cine sa intrebati....
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

CNP-NIF

#11 Mesaj de vatmanuc »

NIF ce este? numar de identificare fiscala asa ca mergeti la Directia de Finante publice pentru a va inregistra cu domiciliu fiscal, se va da cetateanului un NIF ce va aparea inregistrat in baza de date a MF si in loc de CNP vei folosi acel NIF daca nu rezolvi asa vei avea probleme si cu fisele fiscale ...etc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de paturcai »

TomaC are dreptate, noi care am dorit sa te ajutam avem dreptate, curios este cum de ai reusit sa inregistrezi un contract individual de munca la ITM cu carte de identitate Germania?
Uite ce drum trebuie apuci ca sa obtii drept de munca pentru un cetatean strain:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ght=strain
In mod normal, corect ar fi sa te duci inapoi la ITM si sa explici ca ERONAT ai inregistrat acest contract de munca si ca inspectorul respectiv din greseala nu a dat importanta faptului ca respectivul angajat nu are permis de munca in Romania.
Nu te bucura ca ai inregistrat contractul de munca pentru ca inspectorii respectivi nu au fost atenti. O sa ai probleme. O sa le faci si lor probleme si te vor tine minte.
Crede-ma!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cojocaruc922
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

#13 Mesaj de cojocaruc922 »

Problema cu nif l-am rezolvat: cetateanu strain s-a dus la inspectoratul de politie - autoritatea pentru staini si pe baza actelor pe care le-a solicitat acestia i-au eliberat un certificat de inregistrare care contine si nif-ul sau cnp-ul acestuia. Acum trebuie sa vad daca trebuie sa-l inregistrez si la administratia financiara. Iar la itm nu mi-a trebuit decat contractele si copie color dupa cartea acestuia de identitate din germania; permis de munca nu-i mai trebuie pentru ca e cetatean din ue.
Multumesc celor care m-au ajutat.

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#14 Mesaj de bolbai »

Cetatenii straini trebuie sa aiba un contract de munca inainte sa primeasca acest NIF, cei de la ITM inregistreaza actul fara NIF si asteapta termen de o luna sa ii dam si NIF-ul dupa obtinerea acestuia de la Autoritatea pt Straini si dupa echivalarea diplomei daca este cazul.
Aceasta e varianta care se parctica la Oradea, prin alte locuri din tara ... nu se stie
Ioana B

mihaim598
Mesaje: 46
Membru din: Mie Feb 22, 2006 12:00 am

#15 Mesaj de mihaim598 »

imi spuneti si mie cam cat costa obtinerea acestor documente?

multumesc frumos
maria

Scrie răspuns