STAT DE PLATA - CLAUZA DE MOBILITATE

Mesaj
Autor
barberl
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 31, 2008 12:00 am

STAT DE PLATA - CLAUZA DE MOBILITATE

#1 Mesaj de barberl »

Buna ziua.

Va rog sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra cu privire la urmatoarea situatie. Am un salariat care are o clauza de mobilitate, sa zicem suma de 100 lei. Am configurat un spor permanent in suma fixa, am trimis informatia in Revisal, am facut statul de plata, am generat D112. In declaratia D112 suma apare la "venituri pentru care nu se datorează contribuții sociale obligatorii", dar nu apare la Suma Incasata. Practic in D112 avem o suma bruta din care scad toate retinerile si obtin un rest de plata (suma incasata) care este mai mic cu suma configurata la Clauza de Mobilitate. O fi bine sau nu, urmeaza sa ma clarific... Ce nu imi place la statul de plata? Suma nu apare in restul de pe plata din stat si asta presupune sa fac note contabile in plus. Cei de la Saga spun ca asa este corect. Nu-i contrazic...
In situatia data, va rog sa imi spuneti cum vedeti dumneavoastra aceasta situatie si cum lucrati.

Multumesc frumos.

barberl
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 31, 2008 12:00 am

Re: STAT DE PLATA - CLAUZA DE MOBILITATE

#2 Mesaj de barberl »

Un pic m-am clarificat...
In D112 avem incadrare corecta in Sectiunea E3, punctul 8.4 si 8.4.1, conform Ordin 165/2023. Deci Saga are din nou dreptate...
Legat de statul de plata, ramane la aprecierea fiecaruia...

Scrie răspuns