Calcul salariu pentru timp de lucru in weekend si cu repaus in timpul saptamanii

Mesaj
Autor
vasiand31
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 01, 2024 10:51 am

Calcul salariu pentru timp de lucru in weekend si cu repaus in timpul saptamanii

#1 Mesaj de vasiand31 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o opinie privind modul de calcul al salariilor si inregistrarea lor in Saga pentru luna februarie in urmatorul caz:

Angajat cu norma intreaga, salariu minim pe economie (3300 lei), insa cu repaus saptamanal in zilele de miercuri si joi, pentru lucru in weekend se acorda un spor de 5%. In luna februarie zilele de repaus sunt 1,7,8,14,15,21,22,28,29, astfel angajatul va lucra 20 de zile, iar timpul de munca la nivelul lunii ar fi de 160 ore in loc de 168 ore cat ar fi standard daca ar lucra de luni pana vineri. Daca in Saga modific timpul lucrat din 168h in 160 h se modifica total salariu, insa acest lucru nu mi se pare corect fiindca angajatul va primi mai putin bani, desi el a fost la munca in toate orele prevazute pentru aceasta luna. Pe de alta parte nu mi se pare corect nici sa las 168h in Saga fiindca timpul lucrat nu mai coincide cu pontajul.

Si mergand putin mai departe ce voi face in lunile urmatoarele cand datorita repartizarii zilelor de lucru e posibil sa fiu in situatia in care zilele lucratoare standard (pentru cei care lucreaza de luni pana vineri) vor fi 20 zile/160 ore, insa el va fi prezent la serviciu 21 zile/168h. Voi considera ce este in plus peste standard ca ore suplimentare si voi acorda spor la fel ca pentru orele suplimentare care presupun depasirea normei?

Va multumesc anticipat pentru raspuns, orice parere/sugestie/temei legal este de ajutor.

Scrie răspuns