erori depunere d 112

Mesaj
Autor
mireag
Mesaje: 172
Membru din: Mar Dec 29, 2009 12:00 am

erori depunere d 112

#1 Mesaj de mireag »

Buna ziua. Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv . Va rog daca ma puteti ajuta. Avem un angajat care a castigat in instanta plata salariilor din perioada 05.2023-02.2024 si reincadrarea in functie. Am creat in fisiere un conctract cu incepere din 01.03.2024 si ultima zi in 02.03.2024 care nu e la functia de baza cu sentinta civila si un contract de munca incapand cu data de 05.03.2024 la funtia de baza .Cand generez D112 , la salariatul respectiv este bifata sectiuneaB, cea cu contractul de munca E3(1),este bine completata in schimb la cea dea doua E3(2) nu apare nimic. La validare imi apare urmatoarea eroare: Nu ati completat(E3_4)-rd.4. Tip referitor la perioada de raportare(PsauA) din sectiunea E3(2)! Indiferent daca completez A sau P imi da atentionari, pot semna declaratia dar cand o depun pe e-guvernare imi apar erori pe o pagina. In schimb daca completez la sectiunea E3(2) la E3_1 sectiunea B, la E3_2 salariat, la E3_3 fara functia de baza si la E3_4 P venituri din perioada de raportare , la depunere imi dau rumatoarele erori:
E:asigurat(36) [idAsig=36] sectiune asigurat B2(1)
eroare regula:S51P1: Daca asigExc=2 atunci B2_5P sau B2_6P sau B2_7P=2362
E:asigurat(36) [idAsig=36] sectiune asigurat B4(1)
eroare regula:SP1B4.2:B4_7P(0) diferit de suma calculata 2362
Sincera sa fiu nu stiu de unde este aceasta suma si nici ce reprezinta ea.
Va rod frumos daca ma puteti ajuta, sunt in contratimp si nu stiu cum sa rezolv, ma chinui de trei zile fara nici un rezultat
Va multumesc anticipat

pomparaus
Mesaje: 4202
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: erori depunere d 112

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu vad asa : daca ai o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, ar trebui reactivat CIM-ul acelui salariat si toate drepturile salariale declarate prin depunerea lunara a D112 rectificative tip rectificativa 2 –„Declarație depusă ca urmare a acordării unor drepturi bănești în baza unor hotărâri judecătorești definitive și irevocabile/hotărâri judecătorești definitive și executorii potrivit art. 147 alin. (3) și art. 169 alin. (3) din Codul fiscal".
Si bineanteles cu salvare NC aferente acelei perioade, apoi corectia NC cu diferentele rezultate, inlocuirea conturilor cls.6 cu 1174 aferent anului respectiv : are tomac pe forum explicatiile detaliate in astfel de cazuri.
Omul trebuie sa fie salariat in aceasta perioada - nu sa il repuneti in functie incepand de acum - el nu si-a poierdut drepturile salariale si nici vechimea...

gheorghei642
Mesaje: 760
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: erori depunere d 112

#3 Mesaj de gheorghei642 »

In atare situatie, angajatorul are obligaţia de a duce la îndeplinire prevederile hotărârii judecătoreşti, infaptuind:
a) activarea contractului de muncă în REVISAL (se va utiliza opţiunea de reactivare în baza unei hotărâri judecătoreşti);
b) calcularea drepturilor salariale cuvenite pentru perioada cuprinsă între încetarea contratului şi momentul reintegrării (rectificarea statelor de plată); salariatul va primi toate drepturile cuvenite conform contractului individual de muncă şi al CCM aplicabil.
c) plata către angajat a salariilor nete rezultate în urma recalculării (în conformitate cu termenul dat de hotărârea judecătorească).
d)rectificarea D112, pentru perioada cuprinsă între încetarea contratului şi momentul reintegrării. Astfel, salariatului i se va reconstitui stagiul de cotizare lunar şi contribuţiile în sistemul public de pensii şi asigurări sociale de sănătate.
1. Conform Codului fiscal,impozitul pe salarii, acesta se calculează şi se reţine la data efectuării plăţii venitului, în conformitate cu reglementările legale în vigoare la data plăţii.
2. Pentru contribuţiile sociale, în situaţiile în care au fost acordate drepturi băneşti în baza unor hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile, se întocmesc declaraţii rectificative corespunzătoare fiecărei luni şi trebuie trecut la tip rectificativa 2 –„Declarație depusă ca urmare a acordării unor drepturi bănești în baza unor hotărâri judecătorești definitive și irevocabile/hotărâri judecătorești definitive și executorii potrivit art. 147 alin. (3) și art. 169 alin. (3) din Codul fiscal".
3. Practic, trebuie rectificată luna/lunile în cauza şi calculate doar contribuţii sociale pentru aceste sume, urmând ca în luna plăţii veniturilor să fie declarat în formularul 112 şi impozitul pe venit aferent acestor sume - pct.1, de mai sus.

mireag
Mesaje: 172
Membru din: Mar Dec 29, 2009 12:00 am

Re: erori depunere d 112

#4 Mesaj de mireag »

Multumesc din suflet

Scrie răspuns