diferente salarii de inregistrat

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#16 Mesaj de balazse »

La actualizare iti face modificarile necesare in "configurare salarii", adica iti modifica procentajele, minim pe economie pe care il foloseste la anumite calcule etc.
Sincer nu mi se pare normal ca programul sa-mi modifice salariul dupa placul lui, dar daca l-ar face atunci undeva ar trebui setat la fiecare persoana ce salar vrei sa fie, ex: salar minim pe economie + coef pentru anumit nivel de studiu, care nu cred ca exista program sa faca asa ceva.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#17 Mesaj de tomac »

@balazse
Nici nu se recomanda asa ceva. Copia de siguranta se face pentru a avea un backup al acestora, iar în caz de incident la actualizare să se poată reveni la datele iniţiale de dinainte de actualizare. Doar atunci se recopiază din backup datele şi se reface procesul de actualizare. Astfel de incidente apar de regulă fie din cauza întreruperii procesului de update (ex.căderi de tensiune), fie din cauză că în timpul actualizării programul mai e deschis şi datele sunt utilizate de către utilizator sau de un alt PC din reţea (dacă e cazul).
O actualizare corecta se face astfel:
- se asigura ca programul este inchis
- daca se lucreaza in retea se asigura ca niciun PC din retea nu ruleaza SAGA si ca actualizarea se va realiza pe server (cu exceptia cazurilor in care pe nu se poate face pe server actualizarea)
- se face o copie de siguranta a folderului SAGA C.3.0 (optional - se poate face fara a copia si folderul salv_bd din acesta pentru a cistiga timp)
- se instaleaza actualizarea
- se ruleaza programul pentru a se actualiza bazele de date.
- daca actualizarea bazelor de date a decurs normal atunci e ok, altfel se copiaza din backup datele cu problema si se reia actualizarea bazelor de date
In niciun caz dupa ce am instalat actualizarea si am rulat programul pentru a se actualiza baza de date nu fac restaurare pentru ca nu are sens.

@kovacss
Nu ar fi normal sa-mi schimbe SAGA salariul in Fisiere - Salariati. Cum si-ar da seama ca e necalificat? Dupa ce criterii? Doar dupa norma de 8 ore si salar 600? Dar daca sunt unii ce au si calificati introdusi asa? Cum ar fi ca actualizarea sa schimbe acolo salariul si omul sa nu faca decizie de majorare a salariului?
O astfel de modificare e indicat sa fie facuta manual de catre utilizator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

#18 Mesaj de kovacss »

Multumesc Tomac m-am lamurit ca si pana acuma am lucrat corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#19 Mesaj de balazse »

Dar in cazul in care la o societate s-a gresit ceva anterior si se doreste restaurarea atunci dupa restaurare (o baza de date anterioara cu 2 saptamani) atunci trebuie sa dau o actualizare inca o data ca la acea firma sa fie totul in regula, desi la celelalte este bine (ca nu s-a restaurat)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#20 Mesaj de tomac »

Nu neapărat. E suficient să intri la Administrare - configurare salarii.
Dacă updateul nu modifică procente (de TVA sau la salarii) sau salariul minim, nu e nevoie să mai verifici. Dar în cazul în care o actualizare duce la modificarea acestora, este recomandat să verifici aceste informații după restaurare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#21 Mesaj de balazse »

Am inteles, multumesc mult.

Scrie răspuns