Declaratii in format pdf pentru trasmiterea electronica ...

Mesaj
Autor
pirvanescuv
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Declaratii in format pdf pentru trasmiterea electronica ...

#1 Mesaj de pirvanescuv »

Eu as vrea o actualizare la program pentru trasmiterea electronica , ma refer la trasmiterea electronica la FISC si ITM pentru ca acestea sunt oficial institutiile care primesc electronic declaratiile pentru toata tara .

Este adevarat ca in functie de judet mai sunt institutii care au adoptat diverse firme de preluare a declaratiilor .... gen e-mail .... nu este un proces automat ...

Tendinta este de a se realiza o preluare automata ... ex ar fi somajul ... s-a creat baza legislativa pentru a trasmite electronic .. dar pina vom vedea cum se va face acest lucru ... mai este ....

Mie unul imi este foarte greu sa lucrez fara o legatura intre programul de contabilitate si acele fisiere PDF care se incarca la fisc de ex .... iar in ceea ce priveste ITM ... as sugera un fel de " pod cu memorarea userului si parolei " ......

Daca ar fi vorba de o plata suplimentara pentru acesta actualizare .... as fi pentru ... si as economisi mult timp ...

Multumesc
Astept propuneri .....

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

cred ca nu iti dai seama cat de complicat e sa se gebereze acel pdf
daca ar fi unul normal ar fi ok
nu uita ca are in el semnatura electronica

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#3 Mesaj de balazse »

Referitor la declaratia ITM, din cate stiu eu se "depune" prin logare pe site-ul https://itmonline.inspectiamuncii.ro unde se introduc niste cifre. Daca setezi browser-ul ca sa iti retina user-ul si parola, atunci la introducerea codului fiscal (care este user-ul) iti recunoaste si introduce automat si parola, deci merge simplu.
O mica problema a declaratiei este (fapt care deja i-am sesizat dar nu s-a corectat) cazul in care se modificare reprezentantul, programul lor memoreaza prima persoana care s-a introdus.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Nu se poate realiza niciuna din cerinţe.
1.PDF-urile sunt fişiere ce trebuiesc semnate digital. Asta nu se poate din program. Semnarea lor se face manual ataşînd certificatul digital la acestea.
2.Transmiterea la ITM presupune:
a.pentru declaraţii
1. autentificare pe site cu user şi parola. Posibil de implementat
2. completarea unor câmpuri pe o pagină web cu anumite informaţii. Aproape imposibil de completat direct din program.
3. salvarea într-o formă draft. Imposibil de implementat
4. confirmarea şi validarea salvării finale. Imposibil de implementat.

b.pentru Revisal
- autentificarea pe site. Posibil de implementat.
- uploadarea pe site a unui fişier.Imposibil de implementat ca automatizare în program
- confirmarea veridicităţii datelor din fişierul uploadat şi declanşarea încărcării acestora. Imposibil de implementat
- listarea numărului de înregistrare dacă încărcarea s-a realizat cu succes sau gestionarea erorilor dacă apar în timpul încărcării. Imposibil de implementat.
- logout din pagina respectivă. Aproape posibil de implementat

Gândiţi puţin logic înainte de a posta astfel de sugestii:
- dacă era posibilă semnarea pdf-urilor şi încărcarea lor automată, se realiza de către MF o aplicaţie ce să realizeze asta. NU s-a realizat
- cei de la ITM nu au astfel de funcţii în aplicaţiile lor pentru că tehnic sunt imposibil de realizat. Eu am descris, în mare, paşii importanţi ce trebuiesc realizaţi pentru a transmite aceste declaraţii la ITM.
Modalitatea de completare a declaraţiilor sau de încărcare/transmitere la fisc/ITM a acestor declaraţii presupune un grad foarte ridicat de interacţionare a utilizatorului de aceea este imposibilă gestionarea automată a transmiterii pe cale electronică a acestor declaraţii.
Nu se poate compara cu modul de trimitere la somaj sau sănătate (în unele judeţe) unde se trimit fişierele pe mail şi acestea sunt preluate şi prelucrate de către o aplicaţie. Nu e defel acelaşi lucru. Chiar şi aici există un minim de interacţionare utilizator - program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns