timp lucrat in luna < nr ore luna

Mesaj
Autor
marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

timp lucrat in luna < nr ore luna

#1 Mesaj de marisp98 »

Este vorba de portarii unei societati care lucreaza in ture. Astfel in periaoada cand unul este in concediu de odihna ei lucreaza ore suplimentare.
Problema intervine cand toti sunt la servici pentru ca de exemplu in septembrie in loc de 176 ore au lucrat de ex 160 ore (conform turelor).
Astfel el nu a lipsit de la servici in luna respectiva dar nici nu a lucrat toata luna conform declaratiei CAS generata de program
Ce trebuie sa fac - sa modific manual declaratia de CAS la 22 zile lucrate in loc de 20?
In statul de salarii va ramane cu doar 160 ore pentru ca daca voi modifica la 176 trebuie sa-l platesc si pentri cele 16 ore in care n-a lucrat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Rămîne pe stat cu 176 de ore. 160 de ore în pontaj. Nu ar fi o problemă dacă plata se face la oră. Dar, dacă e salariu lunar, el trebuie plătit dacă nu a avut absenţe sau concedii, pentru că normal s-a prezentat la muncă în timpul programului său normal, stabilit de către angajator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de marisp98 »

Iertati-ma va rog dar totusi n-as vrea sa am probleme cu ITM-ul si mai intreb odata.
In mod efectiv a lucrat doar 160 ore in octombrie dar luna are 176 ore.
Cu toate acestea el a lucrat luna intreaga, drept urmare pe stat trebuie sa-i pun 176 ore.
Automat programul il remunereaza pentru 176 ore si nu pentru 160 ore cat a lucrat efectiv (este incadrat cu salar orar).
Ca sa pun de acord salariul realizat cu timpul lucrat adica 160 ore trebuie sa-i pun retineri sau ce pot sa fac? Cum pot justifica la un control ITM aceste retineri avand in vedere ca legea interzice acest fapt.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Citiți ce v-am scris anterior: dacă e salar orar nu e nicio problemă. Pur și simplu îi introduceți ca ore lucrate 160 de ore, cit a lucrat. Doar dacă salariul e lunar, nu orar, trebuie să rămînă pe stat cu salariul integral fără modifica timpul lucrat pentru că altfel i se diminuează salariul ceea ce nu ar fi logic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumbravag218
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

Ore lucrate vs zile lucrate

#5 Mesaj de dumbravag218 »

Problema de pe statul generat de SAGA este acela ca face raportul intre orele lucrate si norma si astfel calculeaza zilele lucrate, ceea ce nu prea este corect. La fel cum spunea mai sus paznicul a venit toata luna la serviciu, nu doar 20 zile din 22.
Aceeasi problema apare cand are ore suplimentare, de ex. 200 ore, programul face 200/8 = 25 zile lucratoare ceea ce iar nu prea este corect.
Si cel mai nasol este ca apare pe statul de salariu 25 zile lucrate, cand de ex salariatul respectiv a lucrat doar 22 zile si in fiecare zi a stat cate 1-2 ore suplimentar.

Trebuie gasita o modalitate sau chiar introdus un camp in care sa poti introduce manual zilele lucrate, si programul doar sa te atentioneze atunci cand raportul dintre ore lucrate si norma nu da nr. zilelor lucrate. Exact ca la Concediul de odihna, daca ai avut brutul in ultimele 3 luni mai mare decat sal de baza atunci concediul de odihna e mai mare decat calculeaza programul, si apare o atentionare.

Rugam gasiti o solutie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ore lucrate vs zile lucrate

#6 Mesaj de tomac »

dumbravag218 scrie:La fel cum spunea mai sus paznicul a venit toata luna la serviciu, nu doar 20 zile din 22.
In cazul anterior nu e o problema.Trebuie sa treaca in nomenclatorul de salariati ca plata se face "Orar" si nu lunar si sa-i completeze salariul orar si sa-i completeze manual orele lucrate in stat. Si va iesi statul de plata corect.
Daca plata se face "Lunar" atunci diminuarea orelor efectiv lucrate va duce la diminuarea venitului brut, ceea ce nu este corect, pentru ca omul a venit la munca toata luna.

dumbravag218 scrie:Aceeasi problema apare cand are ore suplimentare, de ex. 200 ore, programul face 200/8 = 25 zile lucratoare ceea ce iar nu prea este corect.
Asta nu o mai cred.Unde sa-i puna 25 de zile? In stat? Chiar nu cred asa ceva.Nu de alta, dar mie imi apare corect 21 de zile si 40 de ore suplimentare.Daca aveti o astfel de situatie, incercati sa faceti o actualizare de program, iar daca si in urma actualizarii mai aveti aceasta problema, trimiteti un mail la SAGA cu o salvare a bazei de date.
dumbravag218 scrie:Trebuie gasita o modalitate sau chiar introdus un camp in care sa poti introduce manual zilele lucrate
Se poate modifica si acum ca numar de ore lucrate.Totusi aceasta modificare poate duce la diminuarea salariilor in cazul in care plata se face in functie de un salar lunar si un numar de ore lucrate mai mic decit cel din luna respectiva.
dumbravag218 scrie:daca ai avut brutul in ultimele 3 luni mai mare decat sal de baza atunci concediul de odihna e mai mare decat calculeaza programul, si apare o atentionare.
Un brut mai mare in cele 3 luni anterioare nu duce neaparat la o indemnizatie mai mare de concediu de odihna.Se poate ca brutul sa fie dublu fata de salariul de baza in toate cele 3 luni, iar indemnizatia de concediu sa fie egala cu salariul de baza.Va asigur eu ca se face calcul corect de catre program.Atentionare apare daca suma din calculata de program este modificata manual la alta valoare de catre utilizator.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumbravag218
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

#7 Mesaj de dumbravag218 »

Vreau sa clarific problemele invocate anterior, la care am primit raspunsuri, dar nu sunt multumit de ele.

1. Referitor la orele suplimentare:

Sa luam un exemplu cu o persoana care a lucrat 200 ore intr-o luna cu 176 ore si are salariu de baza 1000 lei.
Venitul brut realizat este de 1136 + 136 (sporul) = 1.272
Intradevar SAGA pune din start 176 ore, si ca sa-i calculezi corect salariul trebuie sa mergi la detalii si introduci 24 ore suplimentare, dar trebuie sa introduci spor 200%, si mai mult de atat pe stat apare ca a lucrat 176 ore si nu 200.
Aici problema apare pe fluturas ca apare 24 ore cu spor 200%??!!! Nu e prea corect.
Daca modifici manual 200 ore in loc de 176, introduci la ore suplimentare 24 ore cu spor 100% si iti calculeaza corect salariul numai ca pe stat apare 200/8 = 25 zile. (apropo am vesriunea 3.0.343).

2. Referitor la Concediul de odihna.
Presupunem iarasi un exemplu.

Salariu de baza 1.000 lei.

Venit Brut
Iul09 - 2.000 lei
Aug09 - 2.000 lei
Sep09 - 2.000 lei

Luna octombrie este toata luna in concediu de odihna.

Rezulta ca venit brut octombrie 2009 - 2.000 lei si nu 1.000 lei cum te atentioneaza SAGA de fiecare data. Si te atentioneaza enervant de multe ori. SAGA calculeaza in functie de luna in curs si nu tine cont de Venitul brut din lunile anterioare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

1.In stat apare corect.Exista rubrica de ore suplimentare.Apar corect 22 de zile lucrate cu 176 de ore si, pe coloana suplimentara, apar si orele suplimentare. Asa si trebuie sa apara, orele suplimentare separat de orele normale. In niciun caz nu se modifica orele lucrate.E un bug al programului ca pemite modificarea acestora la o valoare mai mare decit cea maxim posibila din luna.

2.Va repet: cititi codul muncii.Nicaieri nu scrie ca se calculeaza indemnizatia de CO in functie de venitul brut.Daca ati recalculat-o asa ati gresit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumbravag218
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de dumbravag218 »

Contraargumente la ceea ce ati spus.

1. Din cate stiu eu pe stat trebuie sa apara nr. total de ore lucrate, exact ca pe pontaj, si din alea specifici:
- ore suplimentare
- ore de noapte.

Ca si argument iti propun urmatoarea situatie de comparatie:

Avem 2 salariati

Primul a lucrat 200 ore in luna cu 176 ore, orele suplimentare fiind ore de stat dupa programul normal de lucru. Deci are 24 ore suplimentare

Al doilea a lucrat 176 ore, numai ca a venit 3 sambete la serviciu, in loc de vineri. La fel are 24 ore care trebuiesc platite cu spor de ore suplimentare.

Daca vom face asa cum propuneti Dvs, pe stat nu va exista diferenta intre acesti 2 salariati ca numar de ore, diferenta fiind doar la suma de bani, la primul aplicand procentul de 200%, iar la al 2-le doar 100%.

Ceea ce propuneti Dvs este incorect, pentru ca pe stat trebuie aratat numarul de ore lucrate adica 200 ore din care 24 suplimentare.

La fel si pentru al 2-lea salariat 176 ore din care 24 suplimentare.

Alt argument este ca pe coloana de ore suplimentare trebuie evidentiat SPORUL si doar atat. Sporul reprezinta suma in plus fata de ceea ce se plateste pentru munca prestata, si nu toata remuneratia pentru acele ore.

Stiu ca nu e relevant, dar am folosit Clarvision si CIEL si ambele afiseaza numarul total de ore, din care ... ore suplimentare, ore de noapte.


2. Codul Muncii Spune asa:
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decât salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute în contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.


Ca si exemplu:

Sal Baza = 2370 spor vechime 25%

Luna septembrie 2009 are concediu de odihna 22 zile.


Indemnizatia de Concediu de odihna este urmatoarea:

1. Se calculeaza Media zilnica pe ultimele 3 luni:

presupunem ca a venit zi de zi la serviciu si nu a avut alte sporuri.
Aug 2009 - 2963 lei - 21 zile
Iul 2009 - 2963 lei - 23 zile
Iun 2009 - 2963 lei - 21 zile

TOTAL - 8889 lei - 65 zile

Media zilnica = 8889/65 = 136,75 lei/zi

Indemnizatia de CO = 136,75 lei/zi * 22 zile = 3008,5 lei ~ 3009 lei.


Saga propune suma de 2370*3/65*22 = 2.406 lei, care este total incorect.

Ceea ce greseste SAGA este ca nu ia in calcul si sporurile cu caracter permanent, cum ar fi sporul de vechime.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

1.Asa apare doar ca defalcat. Din motive tehnice, orele suplimentare se trec separat. Suma orelor din luna (cele de baza aferente normei de lucru) si a orelor suplimentare dau exact numarul de ore lucrate.

2.Textul din codul muncii il cunosc si eu. Va spuneam ca nu se calculeaza in functie de brut si textul citat imi da dreptate. Se calculeaza in functie de salariu de incadrare+indemnizatii+sporuri unde indemnizatiile si sporurile sunt prevazute in contractul de munca. Or venitul brut poate contine si alte sume decit salariul de incadrare+indemnizatii si sporuri permanente. In exemplul dat, trebuie vazut cum e configurat sporul de vechime. Pentru ca poate insemna ca nu e configurat sporul de vechime corect. Trebuie sa fie bifat si optiunea CO la acesta. Ce face SAGA insa, in acest caz, este sa imparta indemnizatia de concediu in indemnizatie+spor.Cumulat da exact cit trebuie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumbravag218
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

#11 Mesaj de dumbravag218 »

Nu mi-ati raspuns la prima intrebare. Cum fac sa diferentiez cei 2 salariati
unul cu 200 ore si altul cu 176 ore lucrate (ambii cu 24 ore suplimentare)?
Nu spun asta pur ipotetic. Chiar ma confrunt cu acest caz.

Si ce vroiam sa va spun orele de noapte nu se aduna la total ore, nu? De ce s-ar aduna cele suplimentare??

La cea de-a 2-a am rezolvat. Merci.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de paturcai »

In baza de calcul a indemnizatiei aferente concediului de odihna, intra pe langa salariul de baza, in mod obligatoriu indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent acordate angajatului, in baza contractului individual de munca, respectiv contractului colectiv de munca aplicabil.
Exista si un "dar":
In situatia in care salariatul a beneficiat de sporuri cu caracter nepermanent in ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul de odihna (exemplu: spor pentru munca de noapte efectuata in mod exceptional, spor pentru munca suplimentara, spor de izolare acordat in mod exceptional, etc.), acestea nu vor intra in baza de calcul a indemnizatiei de concediu de odihna, ci numai daca partile convin in acest sens pe calea negocieriilor individuale sau colective.
Asa cum se sublinia si mai sus baza legala este art. 145
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

dumbravag218 scrie:Al doilea a lucrat 176 ore, numai ca a venit 3 sambete la serviciu, in loc de vineri. La fel are 24 ore care trebuiesc platite cu spor de ore suplimentare
De ce trebuie platite cu spor de ore suplimentare? Daca va referiti la art.132 din codul muncii, acesta nu defineste sporul, nici ca procent si nici baza lui de calcul, fiind lasat la latitudinea societatii. E suficient sa-i dau 1% din salariul aferent timpului lucrat si respect acest articol. Daca insa aveti o astfel de prevedere, de a-i achita 100% orele lucrate simbata, atunci suma aferenta acestora se calculeaza si se trece manual, ca suma, in stat pe sporuri.
Sa ne intelegem: salariatul in cauza a lucrat doar 176 de ore, chiar daca 24 a lucrat simbata. In niciun caz nu i se completeaza la ore suplimentare ceva.
Faptul ca societatea ii acorda un spor de bani pentru orele lucrate simbata, e altceva.
In SAGA timpul total lucrat este dat de suma orelor lucrate+suplimentare. Nu se introduc total ore lucratem, din care ore aferente salariului de baza, ore suplimentare, etc. Acesta este modul de operare al acestui program. Pina la urma nu exista nicaieri reglementat cum anume sa procedeze un soft, in acest caz. Fie determin orele lucrate ca suma a orelor din luna+ore suplimentare, fie trec un total al orelor lucrate, din care, determin cit sunt cele de baza si cele suplimentare. Insa s-a ales acest mod de reflectare a timpului si din cauza normelor de completare a statului de plata, ca formular.
Orele de noapte se inscriu pentru ca pentru acestea se plateste acel spor definit de codul muncii. Eu nu am scris nicaieri ca se aduna si acestea. Eu am vorbit doar de orele aferente timpului normal de munca si de cele suplimentare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dumbravag218
Mesaje: 8
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

#14 Mesaj de dumbravag218 »

Dar noi nu aplicam doar Codul muncii. Noi aplicam si Contractul colectiv de munca la nivel national pe 2007-2010, sau cel de ramura, specific fiecarei ramure.

Codul muncii prevede la art. 120 alin (2) min 75% pentru munca suplimentara si atat. Nu face referire la zilele libere. Insa CCM specifica la art. 41 alin(3) lit c. sporul pentru este 100% pentru munca suplimentara si cea in zilele libere si zilele de sarbatoare legala.

Nu puteti spune ca nu trebuie sa-i acord spor pentru sambata si duminica. Este obligatoriu, pentru ca la art. 52 alin (2) se specifica ca de regula zilele libere sunt sambata si duminica.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#15 Mesaj de tomac »

De acord, dar nu uitati ca acolo scrie asa: se platesc orele lucrate in zilele libere, daca nu se recompenseaza cu zile libere. Or, daca a lucrat 176 de ore inseamna ca automat i s-au acordat ore libere pentru ziua de simbata. Altfel, daca nu i s-ar fi recompensat cu zile libere, ar fi insemnat ca a avut ore suplimentare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns