achizitii cereale cu borderou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

achizitii cereale cu borderou

#1 Mesaj de tudoraf841 »

Buna ziua. Sant societate comerciala srl cu profil cresterea animalelor.Pentru furajarea lor mai cumpar cereale si de la persoane fizice pe baza de borderou de achizitie.Intrebarea este:
-pentru valoarea cerealelor pe care le achizitionez cu borderou de la pf eu trebuie sa le opresc 2% si sa virez la stat aceasta suma?

Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii cereale cu borderou

#2 Mesaj de balazse »

Ce reprezinta cei 2%? :oops:

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#3 Mesaj de tudoraf841 »

la persoanele care obtin venituri din vanzarea de produse agricole impozitul se calculeaza prin retinere la sursa prin aplicarea a 2% la valoarea produselor livrate conform art74 alin 4 cf
dar acolo pluteste o ceata privitor la specificul activitatii societatii care cumpara si aici as vrea o parere poate este cineva care se intalneste cu acest aspect.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#4 Mesaj de stoicat »

...... acolo pluteste o ceata privitor la specificul activitatii societatii care cumpara si aici as vrea o parere poate este cineva care se intalneste cu acest aspect.
N-am avut caz cf.art.74 alin (4) CF,dar din lecturare mie mi se pare clar ,adica:
1...
.vândute către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi pentru utilizare ca atare
Va incadrati la alte unitati.
2.
impozitul se calculează prin reţinere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, impozitul fiind final.
Impozitul de 2% trebuie sa-l retineti si sa-l virati la stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.Depuneti si D100,prin care declarati acest impozit tot pana in 25 ale lunii urmatoare.

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#5 Mesaj de ancam »

vezi ca sunt ba speciale pt achizitia de cereala de la pf,nu sunt valabile cele uzuale;trebuie sa le comanzi la imprimaria natioanal

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii cereale cu borderou

#6 Mesaj de balazse »

De ce este nevoie de borderou "special"?

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#7 Mesaj de butnaruc323 »

va rog frumos sa ma ajutati :
1- ptr. achizita de cereale de la pers.fizice folosesc bord.achiz., inreg.contab.

371 = 462 100 lei
462 = 446 2 lei ptr impoz.2%
446 = 5311 plata impoz.

2- veniturile din subventii le iau in calcul la calcul impozit profit?
3- inreg arenda la ctr.cu pers.fizice,
612 = 462
soc.fiind platitoare de tva, colectez si tva?
va multumesc.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#8 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am un magazin cu vanzari cereale catre populatiei.Uneori mai ales vara, achizitioneaza furaje,legume si fructe, spre vanzare, de la PF cu borderou.Dilema mea e->din cele spuse de voi lui butnaruc323cu borderoul ala special,etc....pt.a vira cei 2%.Pai la magazin a avut de 2 ori in acest an garda financiara si a fost ok.cu borderoul de achizitii normal.Pai si PF abia isi da datele reale, pt.intocmirea borderoului,iar daca ii cer toate datele(din C.I.,cel de producator,etc)el va" fugi" si nu mai aduce marfa la magazin.Patronului ii convine ca acesti PF,vin la piata si ce produse raman le vand magazinului,nu mai merge in tara pe banii lui sa aduca marfa(e vorba de legume si fructe si uneori si furaje).De cat sa le duca iar acasa,PF ii convine sa vanda la un pret negociabil.Ce parere aveti.Poate se greseste si astept opinii "constructive"de la voi.multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitii cereale cu borderou

#9 Mesaj de eugen01 »

1. Arenda:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... nda#p91736
2. Subventii:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ii#p100297
(aici..ma intreb de natura subventiei, conditionata, neconditionata ?!?intreb pentru ca mi-a picat in mana IAS 41) :oops:

costicar
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#10 Mesaj de costicar »

butnaruc323 scrie:va rog frumos sa ma ajutati :
1- ptr. achizita de cereale de la pers.fizice folosesc bord.achiz., inreg.contab.

371 = 462 100 lei
462 = 446 2 lei ptr impoz.2%
446 = 5311 plata impoz.

2- veniturile din subventii le iau in calcul la calcul impozit profit?
3- inreg arenda la ctr.cu pers.fizice,
612 = 462
soc.fiind platitoare de tva, colectez si tva?
va multumesc.
Vad ca stiti mai multe despre borderoul de achizitie produse agricole de la persoane fizice. Stiti si cum se calculeaza si se declara CASS 5.5% incepand cu 01.07.2012?
Impozitul de 2% unde se declara si in ce cont se plateste?
Multumesc,
Florica

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii cereale cu borderou

#11 Mesaj de tomac »

Se aplică la brut procentul de 2% pentru impozit, respectiv de 5,2% pentru sănătate. De la 1 iulie 2012 e posibil să se declare prin D112. Momentan D112 nu a apărut într-o formă actualizată.
Vă rog să nu citați integral mesajul anterior. Puteați formula de genul "butnaru323, văd că știți....". Nu e absolută nevoie să citați mesajele scrise anterior. Folosiți, mai degrabă, butonul "Răspunde".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii cereale cu borderou

#12 Mesaj de balazse »

Eu as avea o nelamurire.
Daca din D.100 s-a scos "613 – Impozitul pe veniturile din activitati agricole ", cum se vor proceda in cazul retinerii la sursa a celor 2% pentru veniturile banesti din agricultura cele de la art.74 din Codul fiscal?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii cereale cu borderou

#13 Mesaj de tomac »

Se declară prin D112. Ultima versiune a inclus și suport pentru aceste cazuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii cereale cu borderou

#14 Mesaj de balazse »

Multumesc, am si utilizat noua optiune.
Multumim echipei Saga.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: achizitii cereale cu borderou

#15 Mesaj de catanal »

Buna seara. O societate alimentara achizitioneaza de la persoane fizice legume, trebuie sa-i opresc la persoana de la care cumpar 2% impozit si 5,5 % sanatate pot sa le contez in contul 446 ? opresc la intreaga suma 7,5% sau se calculeaza sanatatea si ce ramane se impoziteaza cu 2% ?
Va multumesc

Scrie răspuns