INVENTAR

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paznicum
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

INVENTAR

#1 Mesaj de paznicum »

Intr-o societate cu asociat unic, fara salariati.
In cazul inventarierii de orice gen :
- cine face parte din comisie?,
- cine semneaza ca gestionar?,declaratie scrisa

Fara trimiteri la lege, as dori cazuri concrete, cu controale eventual.

Poate intruni asociatul mai multe functii in acelasi timp?
de administrator, gestionar, contabil, director si ce mai este nevoie???

ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#2 Mesaj de ilicio895 »

in acest caz asociatul unic este si administrator!
Acesta semneaza inventarul. Normal ca e si gestionar din moment ce este singura persoana din firma.
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

paznicum
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de paznicum »

Sa inteleg ca ati avut asemenea situatie si a fost legal, ca asoc unic sa semneze ca facand parte si din comisie si gestionar si admin ?
Ma intreb , legea de ce nu prevede si astfel de situatii?

creta
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de creta »

Am avut si eu o astfel de situatie si am fost sfatuita sa aduc o persoanna externa, ceea ce mi se pare corect atata vreme ce nu poti ca tu sa te contolezi pe tine

ilicio895
Mesaje: 190
Membru din: Mie Mar 15, 2006 12:00 am
Localitate: Resita
Contact:

#5 Mesaj de ilicio895 »

In cazul inventarului generat de SAGA, am constatat ca acesta nu se poate defalca pe tipuri de stocuri, de exemplu: obiecte inventar, materii prime, materiale, ci doar global pntru intregul stoc existent la un moment dat. de asemenea nu ajuta nici transferul in Exel deoarece se transfera doar centralizatorul cu totalurile si nu articolele/produsele din inventar.
Se poate face ceva in acest sens? Mai e cineva interesat de aceasta problema?
Corecteaza-ma daca gresesc, dar nu cumva linia dintre normalitate si nebunie devine tot mai subtire?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de herganiec »

eventual, daca te ajuta, se pot ordona dupa tip sau dupa oricare coloana care te intereseaza, apasand pe campul respectiv.
In excel nu se pot exporta, asa e .
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

#7 Mesaj de filipn »

am fi multumiti daca s-ar lua in calcul aceasta dorinte de a se face inventarul separat pentru fiecare tip de materiiprime, obiecte inv., materiale etc

nadasand
Mesaje: 15
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#8 Mesaj de nadasand »

Va rog o lamurire privind inventarul. In baza unei decizii de inventar emisa de administratorul unic al unei SC, comisia de inventariere este formata din...? cind administratorul si contabilul nu au voie sa faca parte din comisie. Solicitam ajutorul vecinilor, al prietenilor, etc.? Multumiri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Am postat aici http://docs.google.com/Doc?id=dcsfgknm_6pck7d7 normele de inventariere. Punctul 7 este cel legat de comisia de inventariere. Am scos modelul de formulare pentru motive ce ţin de aspectul acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns