Fisier zip pt.bilant

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Fisier zip pt.bilant

#1 Mesaj de stoicac75 »

Va rog daca poate sa ma ajute cineva in urmatoarele probleme:
1. Cum pot forma un fisier cu extensie zip care sa fie atasat la la fisierul PDF la programul de bilant? Am certificat digital, dar nu l-am folosit pe programele din SAGA ci pe programele ANAF! Se poate executa din SAGA? pot face un fisier numai cu notele informative in afara programului? Am observat ca acestea pot fi numai listate.
2. Daca nu folosesc semnatura electronica si depun bilantul pe format de hartie si suport electronic ce anume copiez pe CD: PDF sau XML sau ambele?
Multumesc

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Fisier zip pt.bilant

#2 Mesaj de cretum »

Eu cred ca trebuie sa avem rabdare sa apara versiunea cu actualizare bilant 2011 si vedem ce avem de facut. Facem totul din program Saga ca si pina acum.Parerea mea.

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#3 Mesaj de stoicac75 »

Multumesc, dar tot nu as stii cum se fac exportul pt. a semna electronic.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#4 Mesaj de paturcai »

Asa cum oberva si colega CretuM va cam grabiti.
Mi se vor toci degetele scriind - dar tot am sa scriu - SAGA nu creeaza forumlarele pentru declararea oblgatiilor in format PDF. SAGA ne usureaza noua munca, cu acordul celor care au creat astfel de "programe". SAGA nu are timp sa faca astfel de lucruri si nu o va face. In spatele unui astfel de formular "inteligent" este o munca absolut devastatoare. Nu intru in amanunte ca nu v-ar folosi la nimic nici dumneavoastra si nici celor care ne citesc.
Bunoara: intr-adevar de anul acesta se pot depune online Bilanturile contabile folosind semnatura electronica; se depun la fel cum depunem orice delcaratie online, NUMAI ca raportul administratorilor, procesul verbal, fluxurile (dupa caz) de trezorerie, notele anexa la bilant de fapt tot ceea ce este "anexa" la formularele de bilant (pana si declaratia), balanta trebuiesc semnate stampilate si scanate. Fisierul care rezulta SI CARE NU TREBUIE SA DEPASEASCA 10 MB (asta inseamna in jur de 8 dischete de exemplu) se "incarca"/ataseaza de catre noi la forumlarele inteligente si se trimite online.
SAGA, ca in fiecare an si de fiecare data, ne va usura munca, (asa cum face cu declaratia 112, 300, 100, etc) si ne va "popula" automat acel formular inteligent urmand ca noi sa facem celalalt pas (atasarea fisierelor scanate).
Formatul ZIP se obtine din Windows Xp (de la WIN XP si urmatoarele versiuni) astfel:
Alegeti fisierele pe care doriti sa le arhivati (dati click pe primul fisier, apoi apasati tasta CTRL si o tineti apasata, dati click pe urmatorul fisier, apoi pe urmatorul, etc, etc. NU DATI DRUMUL LA TASTA "CTRL" inca. Dupa ce ati terminat de "selectat" tot ceea ce aveti de arhivat, dati drumul la tasta CTRL, si cu butonul dreapta de la mouse DEASUPRA UNUIA DINTRE FISIERELE "SELECTATE" (ALBASTRITE) alegeti din meniul care vi se deschide: Send to COMPRESSED (ZIPPED) FOLDER. Acum aveti acea arhiva in format ZIP.
Nu va grabiti!
Nu inca.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#5 Mesaj de stoicac75 »

Multumesc f.f.mult! Sa inteleg ca tot ce cer ei in OMFP nr.70/2012 le va face SAGA? Oh e minunat! Pt. ca pot sa va spun ca eu care sunt un informatician "parat" , mi s-au incurcat urechile nu altceva cand am vazut ce as avea de facut!!!!!!!!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#6 Mesaj de herganiec »

aveti rabdare, toate la timpul lor..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#7 Mesaj de stoicat »

A aparut bilantul in Saga :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#8 Mesaj de herganiec »

nu va aruncati la primele 2-3 variante care apar ca nu sunt valabile... asa doar sa aruncati un ochi poate..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#9 Mesaj de stoicat »

Chiar asa harnici ne credeti?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Fisier zip pt.bilant

#10 Mesaj de paturcai »

:lol: :lol: :lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns