diferente de curs valutar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popav272
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 11, 2011 8:06 pm

diferente de curs valutar

#1 Mesaj de popav272 »

Buna ziua!
Sunt noua pe acest forum si vizualizand anumite subiecte am inteles ca pot primi ajutor de la voi la o problema care nu reusesc sa gasesc rezolvarea. Problema care o am este ca pe parcursul anului 2011 am incasat prin banca in valuta facturi, care la data emiterii aveau un curs valutar, iar la ziua incasarii alt curs valutar (facturi care nu au fost achitate nici integral); apare diferenta de curs valutar. NU pot sa inteleg cum soldul de la 5124 e identic cu extrasul bancar, iar in balanta imi da sold final debitor cu o suma X sa zicem. Cu siguranta am inregistrat eu ceva gresit, de aceea va rog sa ma ajutati sa inteleg ce anume am gresit.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diferente de curs valutar

#2 Mesaj de tomac »

În jurnalul de bancă în valută soldul se afișează atât în valută cât și în lei. Pentru a lucra corect, este necesar ca la fiecare final de lună să faceți reevaluarea disponibilităților. Reevaluarea conturilor în valută se face lunar din ecranul "Închidere lună".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: diferente de curs valutar

#3 Mesaj de ciuleil »

Nu am inteles ce vrei sa spui, dar stiu ca diferentele de curs este obligatoriu sa se calculeaze lunar.
Programul face lucrul acesta automat la inchidere luna in dreapta sus.
Bifezi acolo, actualizezi si gata.

popav272
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 11, 2011 8:06 pm

Re: diferente de curs valutar

#4 Mesaj de popav272 »

Multumesc pentru raspunsul prompt, insa te mai stresez cu o intrebare: cum fac exact aceasta reevaluare? pentru ca imi cere sa introduc un curs valutar, din ce zi? sau cum?
Scuze daca iti par ignoranta, dar chiar nu stiu cum sa fac.
Multumesc.

popav272
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 11, 2011 8:06 pm

Re: diferente de curs valutar

#5 Mesaj de popav272 »

....am bifat, am actualizat, insa i-mi cere sa introduc un curs de referinta...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: diferente de curs valutar

#6 Mesaj de gramac921 »

nu aveti bifata optiunea de preluare automata a cursurilor valutare :)

intrati la Administrare/Intretinere BD /General si acolo bifati preluarea cursului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: diferente de curs valutar

#7 Mesaj de tomac »

Pentru a prelua automat cursul de pe internet, intrați la Administrare - Întreținere BD, selectați pagina "General" și bifați să vă preia cursul de pe BNR. În această situație trebuie să aveți conexiune activă la internet pe calculatorul pe care folosiți SAGA.
Dacă nu aveți conexiune activă pe acel calculator, nu se poate prelua automat caz în care în ecranul de reevaluare trebuie să introduceți manual cursul valabil pentru ultima zi a lunii pentru valuta respectivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popav272
Mesaje: 7
Membru din: Vin Mar 11, 2011 8:06 pm

Re: diferente de curs valutar

#8 Mesaj de popav272 »

Va multumesc tuturor pentru ajutor.

istratec395
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 16, 2007 12:00 am

Re: diferente de curs valutar

#9 Mesaj de istratec395 »

Buna ziua,
vin si eu cu o intrebare referitoare la diferentele de curs valutar calculate de program.
Le-am descoperit abia azi ,pana acum le faceam de mana.Ceea ce ma nedumereste insa este cursul euro preluat.De exemplu la luna ianuarie 2012 cursul pe care mi-l da programul la data de 31.01.2012 este de 4.3340 desi acest curs valutar corespunde zilei de 30.01.2012,iar la apasarea butonului de diferente din inchiderea de luna cursul preluat este diferit ,4.3433,curs valabil in 31.12.2012
Cum e corect? De ce sunt doua cursuri valutare pentru aceeasi zi?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente de curs valutar

#10 Mesaj de fagarasa176 »

corect este cursul din 31.01.2012 adica 4.3433 ron/eur
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

istratec395
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 16, 2007 12:00 am

Re: diferente de curs valutar

#11 Mesaj de istratec395 »

adevarat...si atunci Saga de ce imi da doua cursuri....? Inseamna ca tot ce am calculat pana acum preluand cursul din program..este gresit!?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente de curs valutar

#12 Mesaj de balazse »

Din pacate nu ai inteles modul de utilizare al cursului valutar.
Pentru inregistrare pentru data de 31.01.2012 se utilizeaza cursul care a aparut in data de 30.01.2012.
Pentru reevaluare se utilizeaza cursul care apare pe 31.01.2012 (aceasta va fi utilizat pentru inregistrarile din 01.02.2012).

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: diferente de curs valutar

#13 Mesaj de neguraa420 »

nu stiu cum sa mai fac si sa inteleg cum trebuie procedat!!!!
Inregistrez factura in valuta la un anumit curs....
incasez factura la alt curs si se calc diferentele de curs valutar...
apoi dau si calcul automat diferente curs valutar???
iar daca incasarea este in avans...se mai calculeaza iarasi dif curs valutar...
nici nu stiu sa ma verific :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente de curs valutar

#14 Mesaj de balazse »

Inregistrezi factura in valuta la cursul la care a fost emis.
Incasarea facturii il inregistrezi la cursul din ziua incasarii, diferenta intre cursul facturii/reevaluat merge pe diferenta de curs valutar.
Toate soldurile in valuta le evalueazi, majoritatea se fac cu ajutorul "calcul automat diferente curs valutar".

Incasarea in avans ma gandesc ca presupune incasarea pe baza unei facturi de avans, nu?

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: diferente de curs valutar

#15 Mesaj de neguraa420 »

incasarea avansului nu e pe baza de factura pt ca e vorba numai de cateva zile diferenta,intre 5-8 zile ...si apoi se emite factura...
am inteles o parte din rasp dvs...ce nu am inteles este ca atunci cand incasez se calculeaza diferenta de curs, dau ok si se si inregistreaza...iar atunci cand dau calcul automat...se face doar o evaluare...nu se mai calculeaza inca o data?!
iar in fiecare luna introduc cursul de la sf lunii: la 31.01.2012 cursul de pe 31..1.2012 si tot asa....de fapt se preia automat pt ca am bifat asta...este bine, nu?

am creat analitic la 419... si se calculeaza dif de curs si la acest sold daca are la sf de luna, nu?

Scrie răspuns