ob de inventar in curs de aprovizionare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

ob de inventar in curs de aprovizionare

#1 Mesaj de robut652 »

Am comandat o matrita pentru care am primit facura emisa in 31 ian. 2012.
Deoarece receptia matritei nu s-a semnat pentru ca a existat o mica diferenta fata de proiect eu am inregistrat la ianuarie factura cu nota:
% = 401
323
4426
Acum cand voi face receptia trebuie sa fac 303=323 da?
Problema e ca nu stiu cum fac in saga ca sa pot genera si NIR si PVR dare in folosinta.
M-am gandit sa fac in data receptiei, stornare la inregistrarea din ianuarie si s-o inregistrez din nou corect(acum) si-n felul asta TVA-ul a fost raportat la ianuarie iar in februarie e zero.
va rog sa-mi dati varianta corecta.
multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#2 Mesaj de paturcai »

Inregistrati matrita EXACT in luna in care a fost emisa factura.
Banuiesc ca pe factura nu scrie Avans 100% matrita, ci scrie MATRITA.
Ea nu este in curs de aprovizionare. Daca exista diferente (ea nu este buna), furnizorul trebuie sa emita o factura pe minus si sa o refactureze in momentul in care ea va fi corecta din toate punctele de vedere.
Pana in momentul in care matrita NU EXISTA fizic la firma nu vad ce sa inregistrati.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#3 Mesaj de robut652 »

M-am gandit asa pentru ca factura este inregistrata in ianuarie iar PVR-ul este semnat pe 28 februarie.
Cand inregistrez factura fac practic o receptie(NIR) si asta ar insemna sa nu mai tin cont de PVR-ul semnat intre parti?
Ei ne-au facturat in ian. pentru ca aveau nevoie la banca sa dovedeasca ca vor avea incasari desi lucrarea nu era receptionata.
Problema mea e ca o decontez pe un proiect cu fonduri nerambursabile si trebuie sa dau o multime de documente care trebuie sa fie foarte in regula si ma gandesc sa nu se lege de faptul ca am inregistrat-o in ianuarie iar receptia este semnata o luna mai tarziu.
Sau as putea sa-i rog sa puna data pe PVR, 31 ian.?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#4 Mesaj de paturcai »

Sincer am o factura - repet - pe care scrie MATRITA.
Nu scrie AVANS.
Ca realitatea este alta, asta este.....
Sa faca o factura de stornare pe februarie si inca o refacturare cu data de 28 februarie ca totul sa fie in regula.
Asa zic eu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#5 Mesaj de robut652 »

Ok, voi ruga sa se modifice PVR cu 31 ian si gata.
Dar ca fapt divers, cum se lucreaza cu conturile de materiale in curs de aprovizionare in saga?
Pot exista situatii in care primesti factura dar marfa face mult pe drum, sa zicem o intracomunitara si receptia este facuta peste o perioada care trece deja in luna urmatoare. Aici cum se procedeaza?
Trebuie sa fie o solutie dar n-o stiu eu.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#6 Mesaj de paturcai »

Ca regula se face:
Avansul
Nedefinit, MATRITA IN CURS, buc, 1, contul "IN CURS DE APROVIZIONARE"
Factura finala:
Pozitia 1:
Nedefinit, MATRITA, buc, 1, contul "MATERIALE/BUNURI/ETC
Pozitia 2:
Nedefinit, STORNO MATRITA IN CURS, buc -1, contul "IN CURS DE APROVIZIONARE"
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#7 Mesaj de robut652 »

multumesc, asta am inteles.
Acum trebuie sa trec matrita pe cheltuiala ca sa mi se inchida contractul pe suma corecta.
Aceasta matrita este foarte grea si greu de transportat si va ramane la fabrica pentru a-mi produce tot ei marfa. Este vorba de niste tole pentru generator. Nu are sens sa o luam si sa ne ducem cu ea de cate ori avem nevoie de tole.
De aceea vom face un proces verbal de custodie cu ei.
Deci fac 603=303 s-o trec pe cheltuiala
si 8035=999
Tomac spune undeva ca e mai bine sa inregistram pe cheltuiala si sa evidentiem custodia intr-un cont extrabilantier.
ce inregistrare fac pentru custodie?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#8 Mesaj de paturcai »

Undeva este o neintelegere.
Sincer.
Daca dam pe cheltuiala un obiect de inventar (asa il asimilati) cum sa mai evidentiez faptul ca el este la terti extrabilantier?
In mod natural el nu este un obiect de inventar. Nu ma pricep dar banuiesc ca daca el - acel obiect - este folosit pentru o productie el nu prea este obiect de inventar chiar daca valoarea lui de intrare este sub 1.800 lei conform prevederilor legale.
El poate fi un obiect de inventar de natura activelor fixe si il tratez ca atare.
COntul 351 se ocupa de custodii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#9 Mesaj de robut652 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=32830
poate va uitati putin la ce s-a discutat aici sa vedeti ce m-a "inspirat" sa judec lucrurile in acest fel.
Incerc si eu sa gasesc o solutie, trebuie sa inregistrez matrita pe cheltuiala dar nu are sens s-o luam pentru ca ar trebui sa mergem cu ea de cate ori ne fac ei tole. Nu ar fi fost o mare problema dar vom avea control de la Autoritatea Contractanta si trebuie sa dovedim cu acte de ce nu avem matrita decontata pe proiect, la sediul firmei.
Poate nu ma exprim cum trebuie?

Conform Lege nr. 15 (r1) din 24/03/1994, Art. 6.:
Nu sunt considerate mijloace fixe:
b) sculele, instrumentele şi dispozitivele speciale ce se folosesc fie la fabricarea anumitor produse în serie, fie la executarea unei anumite comenzi, indiferent de valoarea şi de durata lor de funcţionare normală;
La mine aceasta matrita este un SDV. Chiar daca are valoare peste 1800 o inregistrez ca obiect de inventar.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#10 Mesaj de paturcai »

OK, dar atunci de ce sa o dati in folosinta?
Asa spunea parca si TomaC in legatura care mi-ati dat-o....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: ob de inventar in curs de aprovizionare

#11 Mesaj de robut652 »

Spunea ceva de genul ca daca au fost date in folosinta, deci trecute pe cheltuiala, custodia se poate inregistra extracontabil.
Eu trebuie sa dau explicatie pentru fiecare banut primit de la ei si trebuie in balanta proiectului sa apara pe cheltuiala ca sa se deconteze.
Intrebarea este, cum o inregistrez extracontabil?

Scrie răspuns