salarizare vs utilizator

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Credeti ca partea de salarizare a programului are nevoie de modificari?

Da. Unul destul de consistent.
13
28%
Doar unele mici modificari.
29
62%
Nu. Cred ca sunt aduse modificarile necesare.
1
2%
Nu. Imi place asa cum este acum.
4
9%
 
Voturi totale: 47

Mesaj
Autor
petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: salarizare vs utilizator

#46 Mesaj de petcui894 »

Am urmatoarea problema: restul de plata la salarii, il platesc lunar in conturile salariatilor, in EUR.
Intrebare: nu s-ar putea evidentia restul de plata si cu contravaloarea in EUR pe statul de plata?
Adica nu s-ar putea adauga o rubrica de genul "rest plata in valuta"(rotunjit) si cursul EUR (valutei) de la data platii?
Patronul doreste ca plata salariului si a diurnei sa fie platite in EUR.
As vrea sa se vada mai clar ca sumele au fost achitate in valuta.
Asta doar daca se poate.
Va multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: salarizare vs utilizator

#47 Mesaj de fagarasa176 »

Trimite si e'mail la SAGA....pe forum gasesti doar utilizatori ai programului :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: salarizare vs utilizator

#48 Mesaj de petcui894 »

Ok. Multumesc .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarizare vs utilizator

#49 Mesaj de balazse »

Eu personal nu sunt de acord. Ai obligatia sa calculezi salariile in lei, ca urmare nu prea vad rostul sa apara valoare in eur (sau alta valuta) a salariilor.
Ce faci daca la unul vrei sa platesti in eur, la celalalt in usd sau huf?

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: salarizare vs utilizator

#50 Mesaj de petcui894 »

balazse scrie:Eu personal nu sunt de acord. Ai obligatia sa calculezi salariile in lei, ca urmare nu prea vad rostul sa apara valoare in eur (sau alta valuta) a salariilor.
Ce faci daca la unul vrei sa platesti in eur, la celalalt in usd sau huf?
Pai le calculez in lei, dar plata efectiva se face in EUR. Nu eu vreau s-o fac asa, va dati seama ca e mult mai simplu sa platesc din contul de lei.
Patronul vrea sa plateasca salariile in EUR, nu eu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarizare vs utilizator

#51 Mesaj de balazse »

Pai atunci patronul sa faca o lista cu datele angajatului, salariul, curs de schimb si valoare in valuta si sa anexeze langa ordinul de plata.
Totusi am o nelamurire. Acei angajati lucreaza efectiv in strainatate de ii virati salarii in valuta?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#52 Mesaj de herganiec »

puteti face statul de plata il validati si faceti export in excel. adaugati o coloana la dreapta dupa restul de plata, <curs valutar> unde puneti cursul de schimb si in coloana urmatoare faceti= rest de plata x cu cursul de schimb si rezulta restul de plata in valuta.

mai greu ar fi viramentele de la banca pe card salariat in valuta (nu este suport in Saga pt asa ceva).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petcui894
Mesaje: 23
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:26 pm

Re: salarizare vs utilizator

#53 Mesaj de petcui894 »

Multumesc mult. O sa fac export in excel, e mai corect asa.
Cu viramentele nu e o problema, ma descurc cu dispozitiile de transfer.
Si ca sa raspund si lui balazse: Da, angajatii sunt soferi de autocamion, transporta marfa pe comunitate.
Firma are obiectul de activitate transport rutier de marfa si face transporturi intracomunitare.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#54 Mesaj de herganiec »

Good luck ! Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salarizare vs utilizator

#55 Mesaj de eugen01 »

As avea si eu o sugestie.Avand in vedere conditiile macroeconomice (revizuite in jos evident!) la anul, in afara de micsorare venituri (salarii mai mici) am asa un "filing" ca multi angajatori isi vor completa oferta cu/prin oferirea unei mese calde (eventual un sandwich) sau abonament sala ..finess.Din moment ce acest avantaj salarial se bucura de un tratament similar Tichetelor de Masa (impozitare 16%, fara Ctrb Soc) ma gandesc ca ar fi destul de util un buton minune "Avantaje Salariale".

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#56 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Cu multe chestii prezentate de balazse(la inceputul acestui topic) nu ma confrunt,dar sunt de acord si am votat"pro", sunt de acord cu cele spuse de voi(mai ales cu "titanii" forumului)...oare totusi nu incarcam prea tare"Salariati"si"State salarii".Sincer, asteptam sustinerea la "votare" a modulului cu"Resurse umane",amintit si de balazse parca pe un topic->a-si fi votat si pt.altii ca si in Parlament...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarizare vs utilizator

#57 Mesaj de balazse »

Prin aceasta cale as dorii sa multumesc echipei Saga modificarile aduse la partea de "imobilizari".
Sugestie mea ar fi ca sa se procedeze la fel si la partea de "salariati".
Noua optiune ar cuprinde cateva pagini:
- pe prima pagina ar aparea salaritii;
- pe a doua pagina ar aparea modificarile aduse contractului (salar, functie de baza etc.);
- pe a treia pagina ar aparea informatiile referitoare despre persoanele in intretinere si coasigurati;
Astfel, informatiile in registru evidenta a salariatilor s-ar completa automat pe baza informatiilor introduse atat pe prima pagina, cat si in cele din a doua pagina.
In urma acestor implementari s-ar putea folosi de "adeverinta de vechime" si cei care nu utilizeaza partea de ReviSal din program.

Astept pareri si sugestii. :D

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#58 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Sustin cele propuse de Balazse...poate"demaram"cumva spre modulul cu "Resurse umane"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#59 Mesaj de ciobanum147 »

Sustin :)

salajanv
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 29, 2007 12:00 am

Re: salarizare vs utilizator

#60 Mesaj de salajanv »

balazse scrie:In primul rand sa ne tutuim, asa cum scrie si in titlul forum-ului.
Plata contributiilor pe luna decembrie pe care le-ai achitat in ianuarie nu vei folosii grupele.
Folosesti grupele la plata contributiilor unde deja ai utilizat grupele, astfel nu vei avea la defalcarea pe grupe sold cu minus.
In luna februarie cand vei inregistra plata, vei proceda astfel:
ex cont 4314 unde la salariati permanent ai 150, iar la colaboratori ai 50 lei.
Nota conbila la statul de plata s-a generat astfel:
421=4314 150 lei grupa 0001
421=4314 50 lei grupa 0002
plata de 200 lei vei inregistra astfel:
4314=5121.xxxx 150 lei grupa 0001
4314=5121.xxxx 50 lei grupa 0002
Sper ca am inteles ce ai intrebat.
Totul ar fi in regula, doar ca saga face greseli la inregistrarea contributiilor societatii cand se folosesc grupele.
Diferentele intre contributiile calculate corect si cele din nota contabila sunt destul de mari.
In saga contributiile sunt calculate cu 2 zecimale, probabil pentru a nu aparea diferenta intre total contributie calculata pe societate si sumele contributiilor calculate pe grupe.
Dupa parerea mea ar trebui facut calculul rotunjit pentru n-1 grupe, iar la grupa n contributia sa rezulte prin diferenta din suma totala.
Nu inteleg de ce apar diferente, chiar si in cazul in care salariile nu sunt asa de mari incat anumite contributii sa fie plafonate.
Am sunat si la saga sa intreb, am vorbit cu o duduie care mi-a spus ca nu stie pe ce baza le repartizeaza saga, dar sigur le repartizeaza bine... :?
Deocamdata fac situatii in excel separat pe grupe, apoi corectez manual nota contabila din saga.
Nu stiu cu cine ar trebui sa vorbesc pentru remedierea problemei.

Închis