actualizare cu indicele de inflatie

Mesaj
Autor
davidn
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

actualizare cu indicele de inflatie

#1 Mesaj de davidn »

Buna ziua tuturor!

Tin evidenta contabila a unei microintreprinderi ai am urmatoarea situatie: d-nul administrator doreste sa-i actualizez valoarea sumei din contul 455 ( creditare firma) cu indicele de inflatie tinand cont de faptul ca data cand el a creditat societatea e in anul 2001 (!) . Voi ati mai intalnit o asemenea situatie? Exista vreun cadru legal pentru asa ceva? Ca sa nu mai spun ca nici nu-mi dau seama cum as putea face nota contabila!!!

Va multumesc din suflet!

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#2 Mesaj de ionetei153 »

Eu inteleg ca el vrea majorarea sumei ca si cand ar fi o dobanda.Asta inseamna ca el trebuie sa aiba un contract cu propria firma prin care acorda firmei bani imprumut si sa spuna in contract care este dobinda perceputa.Acest contract se inreg.la Ad.fiscala de care tineti.
In ce priveste calcularaea pentru anii din urma nu se mai poate deoarece fiecare exercitiu financiar inchis are gestiunea lui,s-au facut bilanturi,raportari,sau declarat si calculat impozite,etc

davidn
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de davidn »

Multumesc mult de tot pentru raspuns!

Intr-adevar exista un contract pentru creditare firma (care nu este inregistrat la Ad fiscala) dar in contract se precizeaza dobana zero. El spune ca nu vrea dobanda, vrea "actualizare cu indicele de inflatie". O sa-i spun ca nu se poate!
Toate contractele de creditare firma trebuiesc inregistrate la Ad fiscala?

Multumesc inca odata!

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#4 Mesaj de ionetei153 »

Parerea mea:
Chestia cu majorarea dupa cifra de inflatie nu are relevanta.Daca eu pun banii la banca primesc actualizaree dupa cifr.de inflatie? Nu. Poate are ideea sa ceara si bancii unde tine disponibilul sa-i faca actualizare.As vrea sa-l intrebi daca in cazul in care cifra de infl. actuala este mai mica decat cea din ziua creditarii firmei, mai doreste actualizarea sumei?

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#5 Mesaj de ciuleil »

Si eu cred ca nu sta in picioare o actualizare de genul acesta.
Ciulei

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#6 Mesaj de danilevicis »

eu stiam ca aceste contracte de creditare firma nu se inregistraza nici la notar, nici la adm financiara

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de busteani »

Nu se inregistreaza la administratia financiara, nici la notar, insa sincer nu am sa iti dau temeiul legal. Poate ne mai ajuta cineva ....

davidn
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de davidn »

Poate stie cineva care a inregistrat deja vreun contract de creditare firma undeva...la administratie sau in alta parte...

Multumesc frumos,

mantogp328
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 12:00 am

#9 Mesaj de mantogp328 »

Nu se inregistreaza decat la societate, eu i-am facut unul acum doi ani pe perioada nelimitata si am mers cu el in continuare. Important este ca el sa existe.

Scrie răspuns