declaratia 394 rectificativa

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

declaratia 394 rectificativa

#1 Mesaj de ciobanum »

Firma a primit cu intarziere o factura de achizitie din luna martie, factura ce nu a fost inregistrata in declaratia 394 pe primul trimestru. Ce trebuie sa fac acum, sa depun rectificativa la 394 sau sa inregistrez factura in aprilie si o voi declara la trimestrul II? Daca fac rectificativa, nu vor mai fi indeplinite corelatiile cu declaratia 300, pentru ca la 300 nu pot face rectificativa. Va trebui sa efac si balanta la martie? Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratia 394 rectificativa

#2 Mesaj de fagarasa176 »

ver 3.0.388
din 09.01.2012
1. In ecranele "Intrari" si "Iesiri", s-a introdus o noua coloana numita "Data document" care apare daca se apasa butonul ">>" din partea dreapta-sus a ecranului. Aceasta se foloseste in cazurile in care documentul nu a fost operat la timp, Declaratia 300 fiind depusa fara sa-l contina si pe acesta. Intrarile si iesirile care au completata data documentului, iar aceasta este anterioara perioadei de declarare a inregistrarii, vor aparea in decont la pozitiile de regularizari.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#3 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am fost la AFP sa depun o rectificativa la 394 insotita de cd, copie dupa declaratia initiala, declaratie ca societatea nu este supusa contr.fiscal,nu a fost suficient mi-a cerut discheta cu declaratia initiala. Este corect ? Din moment ce am declaratia initiala cu viza AFP ca a fost depusa, eu nu am salvat d.initiala. Ce ma sfatuiti ? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394 rectificativa

#4 Mesaj de balazse »

In primul rand nu inteleg acele documente suplimentare.
In instructiuni scire doar:
3. În cazul în care, după depunerea declarației, persoana impozabilă constată existența unor omisiuni în datele declarate sau în cazul în care una ori mai multe facturi sunt emise în cursul unei perioade de raportare, dar sunt primite de beneficiarul tranzacției după data depunerii declarației, persoana impozabilă trebuie să depună o nouă declarație corect completată, care înlocuiește declarația informativă depusă inițial.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: declaratia 394 rectificativa

#5 Mesaj de gramac921 »

cristeae , depuneti online 394 si gata . :) nu va trebuie nici un act din ce v-a cerut la depunerea online.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#6 Mesaj de cristeae »

Este vorba de d394 la decembrie si din aceasta cauza m-am dus la administratie, pt.decembrie pot depune online? Multumesc.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#7 Mesaj de cristeae »

Pot depune rectificativa 394 la dec.2011 online ? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394 rectificativa

#8 Mesaj de balazse »

Pentru decembrie doar la ghiseu, iar daca iti cer "prostii" atunci cere si baza legala.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394 rectificativa

#9 Mesaj de tomac »

Aia cu declarația că nu ai control e monumentală. Dacă e de înțeles la declarații fiscale în baza cărora se înregistrează la fisc impozite, taxe sau contribuții, în cazul declarațiilor informative este de-a dreptul aberantă și lipsită de logică precum și de temei legal.
A prezenta declarația inițială, este iarăși o cerință ilegală, lipsită de suport legal. Este de asemenea irelevantă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#10 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am fost azi la AFP sector 2 sa depun d 394 rectificativa, dna de la ghiseu, "nu se poate trebuie sa aduceti discheta cu declaratia initiala, i-am explicat degeaba, in baza lor de date nu exista declaratia initiala, cu toate ca aveam copie dupa aceasta declaratie, - mergeti la sefa de serviciu - aceleasi explicatii acelasi raspuns -.... poate nu a fost buna discheta, nu se poate primi pentru ca, daca nu exista dec.initiala aceasta va fi cu amenda, asa ca mai bine aduc discheta, declaratia pe proprie raspundere ca nu am control este neaparat necesara, nu scrie in instructiuni, dar scrie in codul de procedura. I-am explicat d-nei, daca eu am un control in timp ce ma plimb intre firma si AFP cine este de vina..........traim in Romania, oare se va schimba ceva ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratia 394 rectificativa

#11 Mesaj de septimiuv »

trimite prin posta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394 rectificativa

#12 Mesaj de balazse »

Codul de procedura fiscala se poate citii aici:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/co ... a_2012.htm
Eu nu am gasit nici unde "declaratia pe proprie raspundere" pentru a depune o declaratie, ar fi bine sa specifice exact unde scrie cele mentionate de ei.
Faptul ca ei nu au inregistrat declaratia initiala este altceva, in acest caz ai putea sa le furnizezi copia dupa declaratia initiala si o discheta si scapi de probleme ulterioare, sau procedezi cum a mentionat SeptimiuV.

negoitac233
Mesaje: 113
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#13 Mesaj de negoitac233 »

In luna martie 2012 am introdus eronat o factura in sensul ca am trecut baza corecta din factura iar la tva totalul facturii nu stiu cum s-a produs gresala ca tva programul il calculeaza singur dar asta este.Problema mea este cum reclementez greseala? In decontul de tva pe martie la randul 22 nu da corelatia baza *cu 24% dar totusi decontul s-a validat la depunere fara promleme,recipisa am primito la fel si 394.Daca depun o noua decl.394 nu o sa mai fie corelatie cu dec.300 depusa initial rd.27.1 cu noua decl.394 ,in dcl.300 urmand sa fac regularizarea in aprilie atunci cand fac si in contabilitate.Care ar fi problema daca as modifica in luna aprilie si 394 in sensul ca stornez factura inreg.eronat in martie o inregistrez corect si atunci am corelatie intre 300 si 394 pe aprilie.De la ANAF ma pot atentiona ca decl.300 este eronata rd.22 nu se verifica ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394 rectificativa

#14 Mesaj de balazse »

Ai spus doar partial problema. Am inteles ca ai trecut baza corecta, dar nu ai mai mentionat ce suma iti apare la TVA, precum de obicei dupa ce introduci o factura verifici valoarea facturii si TVA-ul (sau cel putin asa ar trebui procedat pentru a nu intampina probleme, si asta nu zic din rautate).
Dupa parerea mea ar trebui corectat si depus cerere de corectie de erori materiale pentru D.300, precum depus din nou D.394.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratia 394 rectificativa

#15 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, nu stiu cum trebuie intocmita rectificativa la declaratia 394. Factura din 31.03.2012 nedeclarata la luna martie, am inregistrat`o in aprilie si la "data dpcument" am scris 31.03.2012. Firma depune TVA lunar. Am regenerat 394 la martie, imi apare factura omisa, dar nu vad optiunea "rectificativa", inteleg ca trimit din nou 394 la martie fara mentiunea rectificativa? Am generat 300 la aprilie si factura omisa este trecuta pe rd. "regularizari". Este corect? Multumesc pentru ajutor.

Scrie răspuns