Saga in retea .. la distanta??

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Saga in retea .. la distanta??

#1 Mesaj de sumanariua »

Buna. As vrea sa stiu daca proramul Saga merge in retea , dar la distanta. Adica, PC ul server este la Cluj iar celelalt PC se afla la o distanta de 15 km . Daca da, cum se poate face acest lucru ? Ce setari se fac pe ambele calculatoare ? Merge reteaua si pe Windows XP?

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Saga in retea .. la distanta??

#2 Mesaj de andreis491 »

Merge si in retea si la distanta. Cauta pe forum ca s-a mai discutat. :roll:

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#3 Mesaj de sumanariua »

Am reusit sa fac niste pasi.. Am instalat programului Hamachi dar cand vreau sa intru cu browse imi apare o fereastra cu nume utilizator si parola. Care nume si parola se trec ? Eu am incercat cu numele retelei si parola si nu merge.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#4 Mesaj de sumanariua »

Va rog , poate ma ajuta cineva sa inteleg cum functioneaza programul Hamachi. Care sunt pasii care se fac dupa instalarea acestuia in calculator ... pls..

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Saga in retea .. la distanta??

#5 Mesaj de andreis491 »

Incearca acest tutorial: http://www.youtube.com/watch?v=qlNeHano ... re=related
Tot pe youtube sunt mai multe astfel de tutoriale care sper sa te ajute.
Daca intelegi engleza acesta este mult mai detaliat: http://www.youtube.com/watch?v=Sfr8PoJ3mOQ

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#6 Mesaj de sumanariua »

As vrea sa stiu totusi de la cei care lucreaza in retea cu acest program hamachi .. cum ma pot conecta la programul Saga prin hamachi ? Am 2 PC uri pe care am instalat hamachi , pe unul e creata reteaua cu nume si parola iar pe celalalt aleg join an existing network. De la acest punct inainte ce trebuie sa fac ca sa pot lucra in Saga, in retea?

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Saga in retea .. la distanta??

#7 Mesaj de pascutac »

Depinde ce sisteme de operare ai instalate pe PC-uri. Faptul ca iti cere utilizator si parola, apare probabil din cauza ca ai Windows 7, pentru a nu anula cererea de utilizator si parola trebuie sa dezactivezi Password-Protecting Sharing (Control Panel-Network and Sharing Center, Homegroup, Change Advanced Sharing Settings, Turn off Password Protecting Sharing, atat la Home or Work Network cat si la Public network-asta depinzand de setarea retelei).

Share-ul la SAGA: Click drepata pe folderul SAGA->Share with->Specific people-> Alegi din prima casuta Everyone, dai add si apoi la setezi drepturile READ/WRITE.
Pentru a accesa Saga in retea, intri in My Computer, Network, alegi statia din retea, pe care ai SAGA, accesezi executabilul si gata.
Spor la treaba ! :)

Imagine

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#8 Mesaj de sumanariua »

< pascutac > Pe un PC am windows server 2003 iar pe celalalt PC am instalat XP. Setarile de care mi-ai vorbit le fac pe amandoua calculatoare sau doar pe cel cu serverul?

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Saga in retea .. la distanta??

#9 Mesaj de pascutac »

Doar pe server, ca de acolo se transmit datele.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#10 Mesaj de sumanariua »

< pascutac> Imi cer scuze daca sunt insistenta dar pe un PC care are instalat windows server 2003 unde fac setarile ? Pentru ca eu nu gasesc nicaieri acele setari de care mi-ai scris mai sus... Mentionez ca totul e bine dar cand dau browse de pe celalalt PC mi se deschide o fereasta care imi cere nume utilizator si parola... Si ma blochez aici..Sa inteleg ca, in mod normal ar trebui sa intru pe PC server doar cand dau browse, asa e ?

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Saga in retea .. la distanta??

#11 Mesaj de pascutac »

Pentru Windows 2003 server, la folderul la care ai dat share (respectiv SAGA C.3.0) trebuie sa ii setezi permisiunile pentru Everyone pe full control(asta daca nu vrei sa setezi utilizatori pe server). Pentru parola trebuie sa intri in:
>Computer Configuration >Windows Settings >Security Settings >Local Policies >Security Options:
Accounts: Guest account status - Enabled
Network access: Let Everyone permissions apply to anonymous users - Enabled
Network access: Sharing and security model for local accounts - Guest only - local users authenticate as Guest


+

http://youtu.be/hIkKvgfsGfU

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#12 Mesaj de sumanariua »

De ce saga in reteaua Hamachi merge asa de greu la mine? La voi cum e? Eu astept vreo 5 min pentru a valida cate ceva in program. Oare din ce cauza?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Saga in retea .. la distanta??

#13 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pascutac
Mesaje: 250
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Saga in retea .. la distanta??

#14 Mesaj de pascutac »

Daca nu ai rezolvat nimic, poate te pot ajuta local in vreo dupa-masa, si eu sunt tot din Cluj.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Saga in retea .. la distanta??

#15 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am o poveste lunga si incalcita...deocamdata.Un Admin.,la magazinul lui recent deschis,are instalat Saga PS "free"conta+stocuri(mag.este un I.I.neplatitor inca de TVA,vanzare cu amanuntul).El preconizeaza si cred ca"viseaza frumos", ca vanzarile din magazin sa se faca prin casa de marcat Datecs, cu ajutorul Saga PS.El cu ajutorul meu, a introdus de pe mai multe fact.produsele aflate la vanzare in mag.Dilema mea si ajutorul vostru ar fi:cum a-si putea sa"copiez"tot ce a "bagat" el la mag.pt. ca eu sa ii tin situatia de conta(cele lunare,D112-are un angajat,RJIP,celelalte rapoarte...).Va trebui sa introduc din nou toate produsele(ma gandesc ca el a folosit partea de stocuri).M-am gandit si la varianta Remote acces sau Team Viewer si sa "scot"la mine pe imprimanta, tot ce se cere pe linie de conta.In final ii voi sugera sa-si faca abonament conta+stocuri la Saga PS.Ce ziceti ca s-ar putea face totusi sa"mearga totul ok".Imi cer scuze daca nu am fost explicit :?
Ultima oară modificat Joi Noi 15, 2012 10:18 am de către aurel211252, modificat 1 dată în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns