Stocul de marfa neductibil ?!

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Stocul de marfa neductibil ?!

#1 Mesaj de constantinescui375 »

http://fiscalitatea.manager.ro/pfa-stoc ... ntar-3076/

Am citit parerile de pe forum, am cautat in legislatie, l-am intrebad si pe SF. Google :).

Pentru mine ramane o enigma ce facem cu valoarea stocului la calculul impozitului net.

Interpretarea de mai sus face referire la plata in avans. Consideram ca stocul ramas la finele anului este o plata in avans, deoarece desi l-am achizitionat, nu am inregistrat veniturile aferente.

Logica ma indeamna sa le dau dreptate.

Sa luam in calcul un exemplu simplu: te infiintezi in luna noiembrie, cumperi marfa si o platesti (cheltuiala deductibila), se termina anul si nu apuci sa vinzi nimic. Pe anul respectiv vei avea o mare pierdere care nu se reporteaza. Stocul va trece in anul urmator si la vanzare vei avea multe venituri si nici o cheltuiala.

Cum vedeti aceasta situatie? Cum se poate inregistra in saga? Saga prevede situatia in care considerand plata marfurilor cheltuiala deductibila in cursul anului, valoarea stocul ramas la 31 decembrie trebuie considerat cheltuiala nedeductibila in anul respectiv? Cum se face o astfel de inregistrare?

Multumesc anticipat.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#2 Mesaj de apetrem »

Interpretare total gresită!
În primul rând, se bazează, exclusiv pe 1040/2004 care se referă la contabilitate şi nu la fiscalitate. Nu are nici macar o referire la Codul FIscal!
Apoi, este total aiurea să fie considerat „avans” cheltuielile cu achiziţionarea de mărfuri.
Nu cred ca poate fi ceva mai clar decat pct.38 din Normele de la art. 48
"38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu: 1. cheltuielile cu achiziţionarea de materii prime, materiale consumabile, obiecte de inventar şi mărfuri;"
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#3 Mesaj de balazse »

Am si eu o nedumerire.
Cum procedam in cazul mentionat de ConstantinescuI375, adica pe anul N-1 avem o pierdere de 1.000 lei, iar pe anul N avem un venit net de 1.200 lei, unde se evidentiaza acea recuperare de pierdere din perioada precedenta?

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#4 Mesaj de spatarl »

Prin decizia anuala emisa de cei de la finante acestia trebuie sa preia pierderea din ani precedenti . Daca am avut pierdere in anul N-1 1100 lei sin in anul N avem 1200 venit net atunci la regulatizarea anului N pe decizia anuala trebuie sa se scada din 1200 pierderea din anul precedent si se impoziteaza 100 lei.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#5 Mesaj de apetrem »

Pierderea de recuperat se include in ch. deductibile.
Nu cred sa preia fiscul ceva ...
Marian Apetre

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#6 Mesaj de spatarl »

Nu stiu daca este corect asa. In decizia anuala la pc.12 ar trebui trecuta de catre cei de la finante pierderea din anii precedenti. Eu cred ca in decl.200 la cheltuieli deductibile sunt cele aferente anului fiscal pentru care se face decl. Daca scad si eu si fiscul pierderea nu cred ca este ok.

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#7 Mesaj de licav804 »

Aveti dreptate, pierderea fiscala o opereaza inspectorii la data regulatizarii prin decizia 260. Este bine sa verificam situatia proprie a impozitarii venitului cu decizia emisa de ANAF.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#8 Mesaj de balazse »

Multumesc de informatii.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#9 Mesaj de ivana91 »

Nu prea inteleg din discutii, stocul de marfa la sfarsitul anului se scade de la cheltuieli?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#10 Mesaj de balazse »

La un PFA/II/IFeste important ce s-a achitat si incasat in ceea ce priveste impozitul pe venit.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Stocul de marfa neductibil ?!

#11 Mesaj de ivana91 »

Multumesc.

Scrie răspuns