import din D394

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
fague
Mesaje: 75
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

import din D394

#1 Mesaj de fague »

Se pot importa datele din pdf D394, respectiv, clienti, furnizori si facturile aferente in Saga C?
Mentionez ca formularul pdf este completat in alta parte, iar eu doresc ajutorul Saga pentru a putea filtra clientii si furnizorii care sunt sau nu platitori de TVA, erori denumiri, etc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import din D394

#2 Mesaj de balazse »

Nu prea cunosc asa ceva, asta ar insemna sa se faca import dintr-un fisier XML.
Hai sa iti explic cum functioneaza D.394. Daca il completezi manual atunci introduci datele de pe fiecare factura in parte sau centralizat pe partener (dar chiar daca completezi pe fiecare factura aceasta se va centraliza pe partener la validare), dar introduci doar anumite informatii cum ar fi: cod fiscal, denumire, baza impozabila si TVA. Ca urmare nu contine date despre: data, nr document, cod furnizor etc. asa ca nu prea ai cum sa faci import, deoarece iti lipsesc informatii.

fague
Mesaje: 75
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: import din D394

#3 Mesaj de fague »

Pe mine nu ma intereseaza sa preiau nr, data document, etc.,ci doar informatiile aferente D394.
Mentionez ca formularul pdf model ANAF il primesc pe mail necentralizat pe clienti si furnizori.
Eu vreau sa utilizez Saga datorita posibilitatii de a verifica toti clientii si furnizorii in legatura cu regimul juridic(platitor, neplatitor, unii apar a fi in insolventa).
Deci se pot prelua acele informatii fara cele referitoare la factura, articole, etc.?

VA MULTUMESC!

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: import din D394

#4 Mesaj de iosiff »

Nu se pot importa din 394.
Daca vrei poti baga manual datele pe valoarea totata aferenta fiecarui client / furnizor ( ca si cand ar fi o singura factura ).

Scrie răspuns