Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Iul 26, 2014 7:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Feb 02, 2013 2:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 11, 2010 11:00 pm
Mesaje: 17
buna ziua!o societate,care pana la 31.01.2013 era platitoare de impozit pe profit,de la 01.02.2013 intra platitoare de impozit pe venit.pana la 25.03.2013 trebuie depusa declaratia ptr.imp.pe profit.tinand cont ca declaratia se depune trimestrial va rog sa-mi spuneti cum pot calcula impozitul pe ianuarie in saga...sau fac inchiderea si inregistrarile aferente manual si apoi bifez in setari microintreprindere?
multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 03, 2013 7:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Așteptați o actualizare în acest sens. NU vă grăbiți. Deocamdată nu a apărut D101 pentru ianuarie.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 03, 2013 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Aug 11, 2010 11:00 pm
Mesaje: 17
multumesc mult ptr.raspuns.
o seara placuta!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 8:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
e corect sa se ia in calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal desi veniturile care se scad pentru ca nu sunt impozabile in cazul imp. pe venit, sunt impozabile la imp. pe profit.?
mai concret, eu am venituri totale 610.000 si cifra de afaceri 150.000
pentru ca am beneficiat de fonduri nerambursabile am venituri din subventii(luna de luna, data cu amortizarea) care sunt impozabile si fac parte din veniturile totale si in functie de aceste venituri mi-a rezultat profitul.
daca eram micro aceste venituri ar fi fost neimpozabile si mi se parea normal sa nu le iau in calcul la total venituri.
de ce sa nu le iau in calcul pe 2012 daca au fost impozabile?
daca consider venituri totale veniturile mele impozabile, ar fi OK, nu ma incadrez pentru micro, dar atunci de ce mai spun venituri totale 65000 eur si nu spun cifra de afaceri 65000 eur?
poate nu inteleg ce trebuie?
mersi,


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 8:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Este legal. Se și precizează că plafonul e dat de baza impozabilă.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 8:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
deci eu iau in calcul 150.000? adica cifra de afaceri?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 8:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Veniturile ce ar fi impozabile dacă ați aplica impozitul pe venitul microîntreprinderilor.
Iată normele de aplicare la art.112^1 CF
Citat:
4. Pentru încadrarea în condiţia privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 112^7 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiași exerciţiu financiar.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 8:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
as fi vrut sa fi inteles gresit.
multumesc frumos, o seara buna!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 05, 2013 9:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
cred ca n-am somn si am facut o simulare in saga pentru 2012 ca si cand am fost micro.
imi calculeaza veniturile si atentioneaza ca nu aduna conturile 711, 721, 722, 741, 781 si 786
741 se refera la subventii aferente veniturilor dar vad ca 7584 contul de venit pe care bag eu pe masura ce se amortizeaza investitia nu este scazut.
e corect asa?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 8:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Da

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
adica in situatia in care sunt platitor de impozit pe venit platesc impozit pentru venitul din 7584 din fonduri nerambursabile?
si mai am si amortizarea unui brevet primit cu titlu gratuit si la fel chelt. cu amortizarea o trec pe 7584. Cum sa platesc impozit pe ceva primit cadou. mai bine nu mai inregistram brevetul in ceasta situatie....

In cadrul art. 42 lit. r), in legatura cu veniturile neimpozabile, se precizeaza ca in aceasta categorie se includ si „ subventiile primite pentru achizitionarea de bunuri, daca subventiile sunt acordate in conformitate cu legislatia in vigoare”.
ART. 112^7
14. Baza impozabilă asupra căreia se aplică cota de 3% este reprezentată de totalul veniturilor trimestriale care sunt înregistrate în creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», cu excepţia celor înregistrate în:
- Veniturile din subvenţii de exploatare;
iar OD 3055 art 256 spune, veniturile de exploatare cuprind:
venituri din subventii de exploatare, reprezentând subventiile pentru acoperirea diferentelor de pret si pentru acoperirea pierderilor, precum si alte subventii de care beneficiază entitatea;
sigur 7584 nu este venit din subv. pentru exploatare?
daca nu e, ar fi bine ca depasesc pragul si nu ma mai incadrez la micro.
mersi de rabdare,


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 1:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Da pentru 7584 se plătește impozit. Venituri din subvenții de exploatare sunt doar cele de la 741. Cele de la 758, nu, nu sunt așa ceva. Verificați vă rog planul de conturi din OMFP 3055/2009.
Da este anormal, dar nu e singurul lucru anormal.
Menționarea art.42 nu are sens aici, acest articol nu are nicio legătură cu subiectul.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 3:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
Aveti mare dreptate, ca intotdeauna.
Eu nu vedeam amanuntul asta pentru ca ma deruta faptul ca stiam sursa venitului si nu mi se parea normal.
In aceste conditii desi CA este 147 780, daca as fi fost micro in2012 as fi avut venit impozabil aprox. 337 000 si rezulta ca nu ma incadrez.
art 42 l-am folosit din exces de zel, n-am mai facut diferenta intre impozit pe ven. microintreprinderilor si impozit pe venit.
am inteles bine acum?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 06, 2013 7:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 10989
Localitate: Beiuş, Bihor
Exact.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 07, 2013 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:49 pm
Mesaje: 151
multumesc inca o data,


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România