Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#301 Mesaj de ferenta »

S-au stabilit cotele de contributii pentru asigurarile sociale de sanatate in anul 2013
(Monitorul Oficial nr. 106/22.02.2013)
- Actul normativ publicat (tip/numar): Legea 5/2013

S-au stabilit castigul salarial mediu brut pentru anul 2013 si cotele de contributii sociale obligatorii pentru anul 2013.
(Monitorul Oficial nr. 107/22.02.2013)
- Actul normativ publicat (tip/numar): Legea 6/2013

Indicele preturilor de consum utilizat pentru actualizarea platilor anticipate in contul impozitului pe profit anual
(Monitorul Oficial nr. 106/22.02.2013)
- Actul normativ publicat (tip/numar): Ordinul viceprim-ministrului, ministrului finantelor publice nr 224 din 18 februarie 2013

sursa: http://www.rolegalnews.ro/arhiva-stiri/
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#302 Mesaj de gramac921 »

cica ar fi un proiect de HG publicat de Finante care ar zice asta , ca:

"... persoanele juridice infiintate in perioada 1 ianuarie – 31 ianuarie 2013 nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor incepand cu 1 februarie 2013"

Asta imi suna a discriminare fata de cei infiintati in februarie ...de ex ... :twisted:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#303 Mesaj de gramac921 »

proiectul de modificare a Normelor de aplicare a Codului Fiscal:

http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... br2013.pdf

din prima lectura am sesizat o contradictie intre reglementarile asupra aceleiasi situatii:

Astfel :
Din Codul Fiscal art 112^2 alin(4) :
"(4) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească
impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia
prevăzută la art.1121 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului
"

si Normele zic asa:

pct 5 :
"Persoanele juridice române nou-înfiinţate în perioada 1 ianuarie – 31 ianuarie 2013
inclusiv, nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor
începând cu 1 februarie 2013
"

si la pct 6 alin ultim :
"În aplicarea prevederilor art.1122 alin.(4) şi (6) din Codul fiscal, persoanele juridice
române nou-înfiinţate în cursul unui an fiscal, nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere pe
veniturile microîntreprinderilor
.”

adica wtf...cine E OBLIGAT sa aplice impozitul pe veniturile micro :shock: ?

1. Orice PJ nou infiintata e obligata sa aplice impozitul pe veniturile micro. (cf art 112^2 alin 4)
2.PJ nou infiintate dupa data de 01.02.2013. ( pct 5 din Norme )
3.Nicio PJ nou infiintata . ( pct 6 din Norme alin ultim) .

asa le-o ametit ca nici ei nu mai stiu pe ce lume is :lol: :lol:
Ultima oară modificat Sâm Mar 02, 2013 7:46 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#304 Mesaj de gramac921 »

hmm...uite si o chestie buna:

o sa putem deduce TVA de pe bonurile fiscale ( de pana in 100EURO) considerate ca si "facturi simplificate" in conformitate cu reglementarile UE in materie de TVA :

"17. La punctul 46, alineatul (3) se modificã si va avea urmãtorul cuprins:
„(3) Pentru achizitiile de bunuri si servicii pe bazã de bonuri fiscale emise în conformitate
cu prevederile Ordonantei de urgentã a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor
economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicatã, cu modificãrile si
completãrile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificatã cu bonurile fiscale care îndeplinesc
conditiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20)
din Codul fiscal dacã furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de
marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului
. Prevederile
acestui alineat se completeazã cu cele ale pct. 45.”
"

:)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#305 Mesaj de balazse »

Precis careva parlamentar/"baiat destept" deja a achizitionat cateva aparate de marcat pentru vanzare care sa efectueze aceste operatii. :mrgreen:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Noutati legislative

#306 Mesaj de apetrem »

Mai de graba e o problema de soft
Marian Apetre

niculceaa
Mesaje: 130
Membru din: Sâm Dec 01, 2007 12:00 am

Re: Noutati legislative

#307 Mesaj de niculceaa »

totusi au aparut normele la CF valabile cu 1 feb? ca eu nu am apucat sa citesc.....
printre altele ma intereseaza deductibilitatea cheltuielilor de protocol, cu limita de max 100 de lei.....

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#308 Mesaj de fagarasa176 »

Codul Fiscal scrie:(10) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:

a) bunurile de mică valoare acordate gratuit în cadrul acţiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea fiecărui cadou oferit este mai mică sau egală cu plafonul de 100 lei. Cadoul cuprinde unul sau mai multe bunuri oferite gratuit. În situaţia în care persoana impozabilă a oferit şi cadouri care depăşesc individual plafonul de 100 lei, însumează valoarea depăşirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plată şi colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achiziţiei bunurilor respective. Se consideră că livrarea de bunuri are loc în ultima zi lucrătoare a perioadei fiscale în care au fost acordate bunurile gratuit şi a fost depăşit plafonul. Baza impozabilă, respectiv valoarea depăşirilor de plafon, şi taxa colectată aferentă se înscriu în autofactura prevăzută la art. 155 alin. (7) din Codul fiscal care se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a acordat bunurile gratuit în cadrul acţiunilor de protocol şi a depăşit plafonul. Pentru bunurile/serviciile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de protocol în cursul anului 2012 se aplică prevederile legale în vigoare în anul 2012, inclusiv în ceea ce priveşte modul de determinare a depăşirii plafonului şi a perioadei fiscale în care se colectează TVA aferente acestei depăşiri;
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#309 Mesaj de gramac921 »

Lume ! Lume ! :)

A aparut HG 84/2013 privind modificarea Normelor metodologice de aplicare a Codului Fiscal.
Monitorul Oficial 136/14.03.2013

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Noutati legislative

#310 Mesaj de herganiec »

cum a spus unul... :
-Ninge afara!
Altul: - Dă-mi şi mie link-ul ! :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#311 Mesaj de gramac921 »


Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Noutati legislative

#312 Mesaj de herganiec »

asa.. ms.. Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#313 Mesaj de ferenta »

Persoanele fizice autorizate pot angaja, mai nou, terte persoane prin incheierea unui contract individual de munca. Legislatia care reglementeaza aspectele ce tin de angajare s-a modificat astfel prin adaugarea unor noi dispozitii.
In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 129/11.03.2013, a fost publicata Legea nr. 40/2013 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 46/2011 pentru modificarea si completarea art. 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.
Potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 46/2011 persoanele fizice autorizate isi pot desfasura activitatea individual si independent sau pot angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat conform Legii nr. 53/2003 privind Codul Muncii.
Persoana fizica autorizata nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza in scopul exercitarii activitatii pentru care a fost autorizata, chiar daca colaborarea este exclusiva.
Mentionam ca, potrivit prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008, si intreprinderile individuale pot angaja terte persoane cu contract individual de munca si pot colabora cu alte persoane fizice autorizate, cu alti intreprinzatori persoane fizice titulari ai unor intreprinderi individuale sau reprezentanti ai unor intreprinderi familiale ori cu alte persoane juridice, pentru efectuarea unei activitati economice, fara ca aceasta sa ii schimbe statutul juridic dobândit.

Atentie! Titularul persoanei fizice autorizate si titularul intreprinderii individuale nu pot incheia contracte individuale de munca cu entitatile pe care le reprezinta!

sursa:http://legislatiamuncii.manager.ro/a/93 ... ajari.html
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#314 Mesaj de fagarasa176 »

gramac921 scrie:hmm...uite si o chestie buna:

o sa putem deduce TVA de pe bonurile fiscale ( de pana in 100EURO) considerate ca si "facturi simplificate" in conformitate cu reglementarile UE in materie de TVA :

"17. La punctul 46, alineatul (3) se modificã si va avea urmãtorul cuprins:
„(3) Pentru achizitiile de bunuri si servicii pe bazã de bonuri fiscale emise în conformitate
cu prevederile Ordonantei de urgentã a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor
economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicatã, cu modificãrile si
completãrile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificatã cu bonurile fiscale care îndeplinesc
conditiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20)
din Codul fiscal dacã furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de
marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului
. Prevederile
acestui alineat se completeazã cu cele ale pct. 45.”
"
:)
S'a introdus deja ....sa vezi acu ce de cascaval fac baietii de la case de marcat :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Noutati legislative

#315 Mesaj de gramac921 »

ori aia cu casele de marcat or aia cu softul lor o sa o duca boiereste :lol:

Scrie răspuns