Declaratia 318

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
heghesm228
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 12, 2013 1:51 pm

Declaratia 318

#1 Mesaj de heghesm228 »

Buna ziua. Am si eu o problema si poate ma ajuta cineva. Am incercat sa trimit o declaratie 318, am urmat toti pasii de pe site-ul anaf.ro si la sfarsit dupa ce am semnat si am trimis imi apare o eroare de genul" procesul de validare al certificatului a generat o eroare".

Am instalat si versiunea 8.2, 9.3 , majoritatea versiunilor adobe si aceeasi eroare o primesc de fiecare data. Daca mai este cineva care s-a intalnit cu aceasta eroare si a gasit rezolvarea il rog sa posteze aici ce si cum a facut.

Va multumesc.

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 318

#2 Mesaj de antocia618 »

si eu am patit la fel , aceeasi eroare, am trimis email la anaf si nu am primit nici un raspuns concret pana in prezent,
de o saptamana comunic cu ei pe email si nimic concret:
-mi-au spus sa mai trimit din nou declaratia , dupa care sa le trimit si lor declaratia si ora cand am trimis-o, am facut acest lucru , le-am trimis declaratia, le-am comunicat ora trimiterii pe saitul anaf, le-am trimis si mesajul care mi s-a afisat iar astazi mi-au spus sa le trimit confirmarea in format pdf nu scanat, desi eu le-am trimis in format pdf si declaratia si mesajul.

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Declaratia 318

#3 Mesaj de gaborf »

anul trecut m-am chinuit 5 luni sa trimit dar cu multa perseverenta in septembrie inainte de data limita am reusit.
parerea mea este ca nu suntem primiti in randul celor care cer, doar sa ajuta firmele care contra unui comision restituie TVA-ul cerut
totusi chiar va rog sa mai incercati si daca reusiti sa-mi spuneti si mie cum
degeaba trimiteti e-mailuri ca veti primi raspunsuri o gramada dar nu veti rezolva nimic
, eu am trimis vreo 10 cu tot ce au cerut, oricum sa trimiteti cu reply ca sa stie despre ce e vorba
un lucru esential este ca atunci cand trimiteti declaratia sa fiti logat pe anaf (cheita din dreapta sus)

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 318

#4 Mesaj de antocia618 »

nici un ajutor nimic?

heghesm228
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 12, 2013 1:51 pm

Re: Declaratia 318

#5 Mesaj de heghesm228 »

Buna seara. vroiam sa aflu de la domul gaborf cum a reusit el sa transmita declaratia anul trecut si ce pasi a urmat. Daca se poate sa dea mai multe detalii legat de transmiterea declaratiei il rog sa posteze aici.Multumesc

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 318

#6 Mesaj de antocia618 »

in sfarsit am reusit sa transmit declaratia 318, acum depinde ce fel de certificat digital aveti, eu am de la certsign un oberthur si am instalat lantul de incredere a 4 optiune, am dat restart la calculator, am complectat din nou declaratia si am trimis-o, am primit documentul ca a fost transmisa urmeaza sa verific daca nu sunt erori, sper sa va ajute

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 318

#7 Mesaj de antocia618 »

in sfarsit , am verificat pe anaf si cererea 318 a fost trimisa catre statul membru pentru rambursare , nu a avut erori

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 318

#8 Mesaj de herganiec »

o cunostinta de-a mea a facut 318, se valideaza apoi apare bunotul de transmitere acolo pe declaratie., sta ce sta... si apoi mesajul <eroare la semnatura digitala> . A sunat la Digisign, i-au instalat de ma distanta lantul de incredere, s-a validat documentul ok dar la trimitere tot acelasi mesaj.
Am scris mailuri si la anaf la admin care se ocupa cu 318, si ca <problema eroare e de la certificatul digital> si atat.. Dar cu certificatul acesta se semneaza si se trimit din octombrie 2012, toate declaratiile si nu sunt probleme...
Am ajuns la disperare ca nu stie nimeni ce sa facem... nici Digisign nici anaf?!
Vreo idee? :cry:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 318

#9 Mesaj de antocia618 »

aceeasi problema am avut-o si eu , desi cu acest certificat semnez de la inceput toate declaratiile, am prezentat cazul mai sus , dar dupa ce am instalat lantul de incredere a fost necesara restartarea calculatorului , prima data l-am instalat si nu am restartat calculatorul si nu a mers, am instalat lantul din nou , am restartat calculatorul si am trimis, am primit mesaj pe email sa le trimit documentele in original si de atunci nici un semn, nu stiu unde as putea verifica rezultatul ca pe anaf la 318 nu apare altceva decat ca cererea a fost prelucrata cu succes si a fost inregistrata in statul membru, adica Irlanda, mentionez ca cererea a fost inregistrata in statul membru pe 01.03.2013, emailul l-am primit pe 27 martie, am trimis documentele pe 15 aprilie si astept

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 318

#10 Mesaj de herganiec »

:( nasol.. sa nu ai la cine apela..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Declaratia 318

#11 Mesaj de gaborf »

vreau sa va anunt ca acum declaratia functioneaza perfect, sincer nu am ce sa va invat, cum am facut eu?
- am reinstalat lantul de incredere : nu a mers
- am trimis de 5 ori pe zi cu tot felul de inregistrari : nu a mers
- am trimis u e-mail destul de jignitor ( nu am mai avut rabdare) : raspuns dat de ei : "INCERCATI ACUM" - sec si fara buna ziua
- A MERS :))))

acum cer trimestrial si nu mai am nici-o problema
va rog daca aveti intrebari sa trimiteti e-mail la gfctitti@yahoo.com ( intru rar pe forum)

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Declaratia 318

#12 Mesaj de gaborf »

Daca cineva a trimis cu scces noua versiune de declaratie va rog sa ma anuntati
Cred ca iar incepe o perioada de nervi.........
Mie imi apare asa : EROARE : S-a precizat text liber pentru descrierea bunurilor dar codul nu este egal cu 10
Acelasi raspuns au primit si altii si n u stiu de unde vine eroarea.

eneam366
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 04, 2012 2:14 pm

Re: Declaratia 318

#13 Mesaj de eneam366 »

Am aceeasi problema cu dvs. d-le Gaborf.... cred ca ne incurca din cauza baietilor care au firme de recuperare tva....

fabiann841
Mesaje: 8
Membru din: Joi Ian 10, 2013 7:57 pm

Re: Declaratia 318

#14 Mesaj de fabiann841 »

Buna ziua,
Ati reusit sa transmiteti declaratia 318 ?
Si eu am aceeasi eroare: s-a precizat text liber pentru descrierea bunurilor dar codul nu este egal cu 10.

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Declaratia 318

#15 Mesaj de gaborf »

am trimis declaratia azi
nu trebuie complectat nimic la descriere daca nu aveti codul 10
pt taxe drum ungaria desi scrie ca nu trebuie subcod totusi nu a acceptat fara a trece unul

bafta!!!!

Scrie răspuns