MODIFICARI IN SAGA C

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

MODIFICARI IN SAGA C

#1 Mesaj de nasteaf »

Doresc sa multumesc colectivului Saga Software pt.modificarile deosebit de utile pe care ni le-a pus la dispozitie si in varianta SAGA C.3.0.425, inclusiv cele referitoare la balante.
Cererile de concediu care se genereaza automat in format PDF odata cu introducerea concediilor sunt f.utile, pacat ca nu se genereaza in format PDF editabil , daca mai vrem sa adaugam ceva la cerere.
Dar, oricum multumim si apreciem disponibilitatea Dvs.la cererile noastre....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#2 Mesaj de balazse »

La mine este editabil.
Incearca sa descarci din nou actualizarea, deoarece azi deja a fost o data actualizata.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#3 Mesaj de nasteaf »

Da, am descarcat si acum este si la mine editabil pe anumite linii.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#4 Mesaj de balazse »

Toare liniile sunt editabile, nu stiu la care te referi cu "anumite".

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#5 Mesaj de nasteaf »

Scuze, nu m-am exprimat corect, nu pot scrie unde vreau eu, ci numai pe liniile marcate, asta am vrut sa spun, nu stiu si acum daca m-am exprimat exact.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#6 Mesaj de balazse »

Si mai exact unde ai dorii sa scrii anumite lucruri?
Fa cun print-screen, posteaza pe forum ca sa vedem daca sugestia ta ii buna sau nu.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#7 Mesaj de nasteaf »

Sincer eu asa vad problema aceasta:
Cererea este un document oficial prin care iti exprimi o dorinta, o rugaminte, in cazul de fata o solicitare.
Ea trebuie sa respecte normele de redactare si specificul stilului administrativ si trebuie sa tina cont de urmatoarele aspecte:
- marginea din stânga a paginii trebuie să aiba liberi cel putin 2 cm
- o formula de adresare prin care sa indici functia celui caruia i te adresezi („Domnule Director”). Formula de adresare trebuie scrisa la aproximativ 5-6 cm de marginea de sus a paginii pentru a lasa loc liber formularii rezolutiei de catre cel caruia ii soliciti concediul de odihna sau de suspendare, etc, respectiv APROBAT si semnatura celui care aproba
- numele, prenumele si domiciliul celui care face cererea
- meseria/functia si societatea unde isi desfasoara activitatea
- formularea scurta, clara si precisa a solicitarii
- motivul solicitarii ;
- data si semnatura solicitantului (la 2-3 cm sub ultimul rând al textului, catre marginea din dreapta)

Modelul din program respecta o parte din aceste aspecte, dar daca tot se face, ar fi bine sa respecte toate aspectele unei cereri.
Nu vreau sa supar pe nimeni, imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, si oricum multumesc ca ne-ati pus la dispozitie si modelul actual, ne ajuta f.mult, dar daca se poate mai bine ar fi si mai bine.
Multumim oricum.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#8 Mesaj de herganiec »

mie, mi se pare sincer, prea greu de gasit aceasta cerere de concediu.
Cererea de CO se face inainte de a intra in co, si as fi preferat sa fie la <Salariati>-> langa celelalte adeverinte. Cum e acum nu mi se pare utila ca sa o listez (trebuie generat statul de plata pe luna respectiva apoi tiparesti cererea)
Restul nu am studiat la "bani marunti".
O sa scanez un cerere de co de la mine si o sa postez cum se face la noi. (Poate ajuta sau intereseaza pe cineva)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#9 Mesaj de nasteaf »

Mie mi se pare f.bun locul ei asa cum este acum.Sigur ca salariatul ar trebui sa faca el cererea de concediu de odihna sau de suspendare, iar conducerea sa aprobe cererea, dar daca nu face, iar CO se acorda cu acceptul verbal al conducerii, cum se intampla in multe cazuri, si vin cei de la ITM-am avut control de la ITM si au cerut toate cererile de CO de exemplu pe ultimele 6 luni - in varianta actuala cand introduc pontajul la fiecare salariat, daca se doreste se poate lista si cererea de CO sau de suspendare, urmand a fi semnata apoi de salariat si aprobata de conducerea societatii.

ulianc74
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 10, 2008 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#10 Mesaj de ulianc74 »

Salutare, imi place mult Saga, oare s-ar putea face un singur program care sa aibe integrat Saga C cu Saga P.S.?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#11 Mesaj de herganiec »

de ce ? ca sa platesti ab o singura data ? :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ulianc74
Mesaje: 14
Membru din: Vin Oct 10, 2008 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#12 Mesaj de ulianc74 »

Nu, ca sa le am pe toate in acelasi loc. Dar am inteles ideea.
Nu ma deranjeaza deloc pretul, asa cum saga c cu saga stocuri se poate activa doar daca platesti si stocurile, ma gandeam ca poate fi si asta o solutie.

marinceanl
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#13 Mesaj de marinceanl »

O propunere la ecranul de intrari -detalii. La selectarea analiticului 371.x aferent gestiunii create pentru paine (9%), global-valoric, sa se schimbe automat si cota de TVA la intrare (din 24 in 9). Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#14 Mesaj de balazse »

Si vrei sa zici ca nu face acest lucru?
Hai sa facem test. Mergi la intrari si introduci o factura oarecare:
- poz.1: la denumire treci "marfa", la tva treci 24, iar la cont 371.1;
- poz.2: la denumire treci "marfa_", la tva treci 9, iar la cont 371.2.
Validezi factura, iesi din intrari (esc) si intrii din nou (F3).
Adaugi o noua factura, la prima pozitie la denumire treci "m" si cu sageata in jos alegi "marfa_" si vei observa ca va pune automat cota de tva 9 si contul 371.2.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: MODIFICARI IN SAGA C

#15 Mesaj de herganiec »

eu am facut ca tine doar ca am pus la denumire "9marfa" pt 9% si "24marfa" pt 24%.. :mrgreen:

...ca le gasesc repede..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Închis