Arhiva acte contabile-termene de pastrare

Mesaj
Autor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Arhiva acte contabile-termene de pastrare

#17 Mesaj de balazse »

Asa cum apare si din link-ul postat de EugeN01 acele bunuri trebuiau facturate, adica in prima faza trimiti deseul cu un aviz, dupa care ei emit un document (pe care de obicei uita/nu stiu ca ar trebui sa-l intocmeasca) pe baza careia ai cantitatea predata si pe baza acestui document poti emite factura.
Nici vorba de autofacturare.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Arhiva acte contabile-termene de pastrare

#18 Mesaj de promovest96 »

Si se emite factura catre REMAT asa cum se intocmeste unui client si se scrie acolo: arhiva expirata: 300 kg*0,01 ron?
(cu TVA daca firma e platitoare de tva?)
Apoi se taie chitanta?

Ideea e ca am primit de la ei un document doar ca e pe numele soferului, pot sa il atasez pe acesta la factura sau sa il refaca?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Arhiva acte contabile-termene de pastrare

#19 Mesaj de balazse »

De aceea am zis ca trebuia aviz, astfel stiau ca nu trebuie sa emita documentul pe numele soferului, ci al unitatii.
Este aproape corect cum ai zis. Daca unitatea este platitor de TVA atunci va aplica "taxare inversa", la informatii suplimentare sa treci "fond mediu 3%: x lei" (pe diferenta faci chitanta).

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Arhiva acte contabile-termene de pastrare

#20 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

Legat de arhiva, am o nelamurire, daca ma poate ajuta/lamuri cineva va rog cu urmatorul caz: un depozit engross cu vreo 4-5 agenti de vanzari, foloseste ca si documente interne fise de comanda la client [/upe care la final de zi fiecare agent de vanzari le lasa la depozit iar marfa se livreaza dupa aceste documente de personalul de acolo.
Arhiva de acte a respectivei firme e ff stufoasa, e obligatoriu sa arhiveze aceste fise sau se pot arunca dupa ce s-au livrat comenzile? Se doreste a se arunca la final de fiecare luna.....

Dar alte fise sau documente interne similare fiselor de comanda la cient?

Multumesc!O sambata faina! :D

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Arhiva acte contabile-termene de pastrare

#21 Mesaj de apetrem »

Se pot arunca, nu sunt documente justificative.
Detalii despre termenele de pastrare a doc. justificative in Omf. 3512/2012, lit F, pct. 50-58 si Anexa 4
Marian Apetre

Scrie răspuns