Achizitie auto second hand acte si amortizare

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
simionoius469
Mesaje: 38
Membru din: Mie Oct 28, 2009 12:00 am

Achizitie auto second hand acte si amortizare

#1 Mesaj de simionoius469 »

Sunt PFA (profesie liberala-medic), neplatitor TVA si am achizitionat un auto second hand de la o persoana fizica.
S-a facut contract de vanzare cumparare pe 30000 lei, un auto iulie 2008 foarte putin rulat.
Si acum bineinteles intrebarile la v-as ruga foarte mult sa imi raspundeti.
1. Actul de vanzare cumparare trebuie autentificat la notar?
2. Actul de vanzare cumparare sta la baza inreg in contabilitate, deci fara factura si chitanta? (fostul prorietar este persoana fizica).
Am intocmit totusi o dispozitie de plata catre fostul proprietar.... Este corect? Deci ar ramane contractul si dispozitia de plata ca acte in contabilitate.
3. Se pune in vreun fel problema TVA -ului ? Eu PFA neplatitor de TVA el persoana fizica. E o intrebare de incepator dar si de siguranta (sa nu vi se para va rog in alt fel.....).
4. Amortizarea .....Fiind un mijloc fix cu durata normala de 4-6 ani, am hotarat sa o amortizez fiscal si contabil pe perioada ramasa din maximul de 6 ani. Adica din 72 luni scad lunile din august 2008 pana in noiembrie 2010(desi nu stiu daca ea a fost amortizata in vreun fel), adica raman 72 -28 luni=44 luni. 30000 lei/44luni = 681, 81 lei , amort. in luna dec 2010. Este corect?
5. Pot deduce de acum chelt cu reparatii, rovigneta, asigurare, impozit de acum inainte. Este prima masina pe PFA, o sa renunt la un comodat cu alta masina personala.
Va multumesc!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#2 Mesaj de tomac »

1.Nu. Este suficient acel contract tipizat.
2.Da, contractul se înregistrează în contabilitate (în fișa mijlocului fix).În RJIP înregistrați dispoziția de plată, cea pe care, corect, ați întocmit-o.
3.Nu. Nu are nicio legătură cu TVA.
4.Nu este corect. Din punct de vedere fiscal, dvs trebuie să o amortizați în cel puțin 4 ani de la data punerii în folosință. Așa că durata minimă pentru dvs este de 48 luni. Nu contează de când e mașina, câți km are, etc. Putea fi din 1980.Tot 48 de luni se amortiza fiscal dacă avea o valoare de peste 1800 lei.
5.Da. Mai puțin combustibilul, cel puțin anul acesta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

simionoius469
Mesaje: 38
Membru din: Mie Oct 28, 2009 12:00 am

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#3 Mesaj de simionoius469 »

Multumesc dl. Tomac pentru raspuns... Totusi sunt putin nedumerit cu privire la amortizare.
Iata ce spune HG 2139 din 2004, puctul III.3

3.În cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de utilizare neconsumata, pentru
care se cunosc datele de identificare (data punerii in functiune, durata normala de utilizare
ramasa), recuperarea valorii de intrare se face pe durata normala de functionare ramasa.
Deci eu cunosc anul si luna fabricatiei.......
Cum interpretati acest lucru?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#4 Mesaj de tomac »

Nu aveți de unde ști datele respective. Le puteți presupune, dar nu le puteți demonstra. Pentru că e vorba de o achiziție de la o persoană fizică. Și chiar de la o persoană juridică sau de la un PFA dacă ați achiziționa nu aveți de unde cunoaște cu certitudine aceste date.
Să vă argumentez:
- nu puteți demonstra că data punerii în funcțiune este data achiziției de către primul proprietar
- nu cunoașteți durata rămasă. Nu aveți cum. Și asta pentru că nu cunoașteți data punerii în funcțiune. Chiar dacă ați cunoaște-o și ați achiziționa de la o persoană juridică acel mijloc fix, durata rămasă poate fi diferită în funcție de perioada aleasă de acea persoană pentru amortizare. Spre exemplu, putea alege 5 ani ca durată normală de utilizare pentru acea mașină. În acest caz, calculele dvs nu sunt corecte.
Iar acolo unde nu se cunosc aceste date, tot acea HG la un alineat mai jos, spune:
În cazul mijloacelor fixe achiziționate cu durata normală de funcționare expirată sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normală de funcționare se stabilește de către o comisie tehnică sau expert tehnic independent
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#5 Mesaj de stanm711 »

Sunt PFA si am cumparat un cuptor dentar in valoare totala de 3000,80 RON. L-am introdus in contabilitate la intrari si imobilizari, se amortizeaza in 8 ani, amortizarea lunara este de 31,25 RON incepand cu luna septembrie 2010(l-am cumparat in august). Programul mi-a calculat si amortizarea, PV, NIR, FISA, Registrul imobilizarilor dar mi-a bagat pe cheltuieli deductibile valoarea de 3000,80 RON(in momentul in care l-am cumparat am achitat cu banii jos). Nu cred ca este normal ca suma de 3000,80 RON sa fie pe cheltuieli deductibile. Cred ca am gresit ceva. Daca stie cineva rog sa ma lumineze si pe mine. Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#6 Mesaj de balazse »

Din pacate nu ai introdus corect factura.
Mergi la "fisiere" -> "tipuri de operatii" -> si adaugi un nou tip cu denumire "imobilizari", bifezi la "preluat in RJIP", la "tip" treci "nedeductibil.
Dupa ce ai introdus acest nou tip, mergi si corectezi factura si plata.

stanm711
Mesaje: 109
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#7 Mesaj de stanm711 »

Multumesc pentru ajutor, a mers, am facut asa cum mi-ai explicat.
Fişiere ataşate
0182.jpg
0182.jpg (10.96 KiB) Vizualizat de 30357 ori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#8 Mesaj de balazse »

Cu placere si alta data.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#9 Mesaj de promovest96 »

Buna
Am o achizitie de autoturism second hand de la o persoana fizica, la intrari ce trec la tip docuiment?

Va multumesc!
O zi de luni frumoasa~:)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#10 Mesaj de fagarasa176 »

Cum nu ai factura nu se mai trece la intrari, ...citeste primul post al colegului @tomac
tomac scrie: 2.Da, contractul se înregistrează în contabilitate (în fișa mijlocului fix).În RJIP înregistrați dispoziția de plată, cea pe care, corect, ați întocmit-o.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vitcal
Mesaje: 70
Membru din: Lun Oct 15, 2007 12:00 am

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#11 Mesaj de vitcal »

Un PFA platitor de TVA cumpara un tir in valoare de 30000 euro .Acest PFA fiind nou infiintat , nu dispune de acesta suma , prin urmare administratorul plateste din banii proprii acesta suma. Tirul este cumparat pe PFA,de la un platitor de tva, am verificat codul VAT. Intrebare: aceasta plata trebuie inregistrata in rjip?
2.Obiectul de activitate fiind transport international de marfuri, pe masura incasarilor care le va avea, isi va putea recupera acesta suma pana la echivalentul sumei platite pe tir?
Eu inteleg un gen de imprumut asociat si -restituire imprumut asociat , care, la contabilitatea in partida simpla nu exista.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#12 Mesaj de balazse »

1. PFA-ul nu are administrator, ci mai degraba un titular. Daca a platit din contul PFA-ului sau a primit un document emis pe PFA atunci normal ca trebui sa-l inregistrezi in RJIP.
2. Nu incurca evidenta unui PFA cu cea a unei societati.
La PFA nu exista registru de casa si alte cele (4551).

bobc970
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 10, 2014 1:32 pm

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#13 Mesaj de bobc970 »

Am achizitionat un auto second de la o persoana fizica, in 04.08. am facut antecontract de vanzare, i-am platit avans si ne-am folosit de masina in luna august.
1. in perioada asta sa fac un ctr de comodat cu vanzatorul si deduc 50 % din cheltuieli?
2. Abia in 01.09.2014 am facut ctr. de vanzare al masinii.Trebuie sa fac si borderou de achizitie?
3. In cati ani amortizez masina second? (e din 2007) - amortizarea incepe doar din luna oct, nu?

Care sunt inregistrarile care trebuie facute, tinand cont si de acest antecontract?


462=5121? in luna august
2133=462 in sept?

si apoi amortizarea...

mersi

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#14 Mesaj de balazse »

Nu inteleg, ce treaba are evidenta in partida simpla cu ceea ce ai postat tu?

2. Ai la baza contractul, ca urmare il inregistrezi ca atare.
3. Perioada de amortizare este 4-6, iar amortizarea incepe din luna octombrie.

bobc970
Mesaje: 13
Membru din: Joi Iul 10, 2014 1:32 pm

Re: Achizitie auto second hand acte si amortizare

#15 Mesaj de bobc970 »

din greseala am postat in saga ps...am tot citit intrebari si raspunsuri mai vechi si cred ca cel de aici a fost ultimul...mersi oricum

Scrie răspuns