PRIME DE CRACIUN

Mesaj
Autor
belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

PRIME DE CRACIUN

#1 Mesaj de belniceanub »

Buna ziua. Ma puteti ajuta si pe mine intr-o problema? Care este valoarea maxima care se poate acorda ca prima de Craciun in cazul in care avem 2 angajati, astfel:
1) angajatul X are sal brut de 1.000 lei (este angajat din 2009 cu 2 ore si sal 400 iar incepand cu 1 oct cu 8 ore si sal 1.000) si are 2 copii minori dar nu e declarat la niciunul din parinti ca sunt in intretinere.
2) angajat Y are sal brut de 400 lei ( este angajat din oct 2013 cu sal de 400 lei la 4 ore) nu are copii
Vreau sa stiu cati bani ar fi putut primi angajatul X (maxim legal) si cat ar fi putut primi angajatul Y. Si, de asemenea cum se face inregistrarea correct in contabilitate. Mentionez ca niciunul din salariati nu au avut concediu pe anul 2013.
Multumesc tare mult!!!!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: PRIME DE CRACIUN

#2 Mesaj de pinteae »

De Craciun, salariatii care au copii minori pot primi suma de 150 lei/copil, suma neimpozabila, ca si cheltuieli sociale. Ceea ce se acorda peste aceasta suma si sumele acordate celorlalte categorii de salariati, sunt considerate premii, se adauga in statul de salarii si sunt contabilizate cu titlu de cheltuieli salariale. In statul de salarii, premiile acordate se introduc ca sume nete, iar SAGA va face calculul salarial.

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#3 Mesaj de belniceanub »

1) Deci, pt 2 copii se va da 300 lei in total. Copiii trebuie mai intai declarati in cadrul rubricii personae in intretinere, nu? Da unde se scriu cei 300 lei? Cum se face inregistrarea completa?
2) Daca un salariat primeste prima 3.000 lei cum se adauga acestia in statul de salarii si cum se face inregistrarea?
Totul se plateste cash...
Va rog, ajutati-ma!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#4 Mesaj de herganiec »

Pt copii copie dupa certificatul de nastere faceti tabel pt suma cuvenita si semnatura de primire
Pt aalte sume ca prime se intrpduc la salariatul respectiv in stat la rubrica prime. Restul face programul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#5 Mesaj de belniceanub »

Dar unde gasesc aceasta rubrica? La statul de salarii nu este... Si cand platesc in registrul de casa prima in ce cont o inregistrez? Dar pt copii? Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRIME DE CRACIUN

#6 Mesaj de balazse »

La "alte venituri".

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#7 Mesaj de belniceanub »

Multumesc! Poti, te rog sa-mi explicit mai bine? Pana acum n-am mai inregistrat vreo prima pt angajati. Adica:
1) cum se inregistreaza prima pt copii si unde (inregistrare +plata)
2) cum se inregistreaza prima pt fiecare angajat si unde (inregistrare +plata)
Repet, plata se face cash. Mersi mult de tot!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRIME DE CRACIUN

#8 Mesaj de balazse »


belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#9 Mesaj de belniceanub »

k, am citit...
Problema e ca in afara de inregistrarea pt copii care se face pt fiecare copil exact in sectiunea salariatului, la persoane in intretinere si plata in registrul de casa in ct 6588 (e correct?) altceva nu e clar. Pe mine ma intereseaza unde inregistrez prima acordata pt salariati si in ce cont o inregistrez in registrul de casa. Se mai face si altceva? Te rog, lamureste-ma mai explicit! Mersi!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: PRIME DE CRACIUN

#10 Mesaj de pinteae »

Premiul il inregistrezi prin debitarea contului 425, iar suma neta o inregistrezi prin statul de salarii ca suma in avans acordata. De aici incolo, SAGA isi va face treaba.

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#11 Mesaj de belniceanub »

Eu am inteles asa: in registrul de casa fac inregistrarea 425=5311 2000 lei ( aceasta este suma pe care a primit-o angajatul X in mana)
Nu vreau sa par insistenta dar atat am inteles. In legatura cu inregistrarea in stat nu inteleg la ce rubrica trebuie sa inregistrez. Cum stiu eu care este suma neta? Repet inca o data ca niciodata nu am inregistrat vreo prima, tichet, avans pentru salariati. Chiar nu stiu cum se face. Te rog inca o data...mai explicit. In legatura cu cei 2 copii este bine inregistrarea 6588=5311 cu 150 lei copil x si 6588=5311 cu 150 lei copil Y? Hai, te rog, ajuta-ma cu niste inregistrari exacte....

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: PRIME DE CRACIUN

#12 Mesaj de pinteae »

In macheta de salarii, in zona unde se regasesc salariatii, exista un buton "Detalii". Prin intermediu butonului se activeaza un ecran unde vei gasi un camp "Depasiri de plan - net". Introducand suma neta, aplicatia iti va calcula suma bruta si o va introduce in statul de salarii. Ca atat ai de facut.
In ceea ce priveste prima de craciun acordata copiilor minori, inregistrarea este corecta, insa nu uita sa creezi un analitic al contului 6588 deoarece, daca firma este platitoare de impozit pe profit, trebuie sa determini limita deductibila de 2% din fondul de salarii.

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#13 Mesaj de belniceanub »

Multumesc! Am gasit in stat aceasta rubric. Ce nu inteleg eu este de ce se platesc contributii prin 112 la aceasta prima. Nu exista o alta modalitate. Pai daca e sa platesti suma aia mai bine numai dai prime la nimeni. Adica nu poti sa pui suma data direct pe cheltuieli in reg de casa?
Refeitor la cadoul pentru copii fac asa:
6588.1 = 5311 150 lei cadou pentru Craciun
6588.2 = 5311 150 lei cadou pentru Craciun
apoi in calculul impozitului pe profit fac 300 lei*2% adica 6 lei pe care ii trec unde? Ai vazut ca sunt 2 rubrici: nedeductibil si impozabil eu unde trec acesti 6 lei sau cum se face?
Scuza-ma ca te-am stresat atat cu intrebarile mele dar se apropia ziua depunerii si ....

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: PRIME DE CRACIUN

#14 Mesaj de herganiec »

se impoziteaza si se platesc taxele pt TOATE veniturile(avantaje in natura, etc) la un angajat in acea luna.
Lucreaza la Brutarie primeste zilnic 2 pani in valoare de 5lei (faceti calcul 5x20zile=100lei) se pun pe stat la angajat pe alte venituri.. etc.. pt cumulare cu salariul si tot asa cu altele (lucrezi la cablu ai cablu gratuit in val de 30 de lei / luna ai telefon gratis de 20lei), ei 50 lei se pun pe alte venituri la angajatul respectiv se impoziteaza si tot tacamul... asta e legea...acum
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: PRIME DE CRACIUN

#15 Mesaj de pinteae »

Asa cum a precizat herganiec, sunt venituri salariale, deci se impoziteaza.
In ceea ce priveste suma de 300 lei, reprezentand premii acordate pentru copii minori, limita de 2% se determina in felul urmator: fond salarii (rulaj 641) x 2% = suma maxima deductibila fiscal; suma acordata (rulaj analitic 6588) - suma maxima deductibila = suma nedeductibila fiscal. suma nedeductibila fiscal o adaugi la calculul impozitului pe profit

Scrie răspuns