storno factura

Mesaj
Autor
popac141
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

storno factura

#1 Mesaj de popac141 »

Sunt firma cu TVAI
In luna ian am incasat 3000 lei pentru firma X
Soldul la firma X la 31.12 era de 2000 lei. Pentru diferenta de 1000 lei am creat un avans eronat de 1000 lei, deoarece nu puteam contabiliza toata suma incasata
In luna martie reglez facturile si trebuie sa stornez factura de avans si avansul incasat in ianuarie de 1000 lei, pentru a o trece pe alta factura din decembrie aparuta intre timp. Nu pot sa stornez 1000 lei nici pe intrari ( cu butonul de stornare ) nici incasarea in banca .

Cum se procedeaza ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: storno factura

#2 Mesaj de balazse »

Ce inseamna pentru tine "avans eronat"? De ce nu l-ai inregistrat pe 473?
De ce sa stornezi incasarea? Nu ai facut 5121=4111?
Stornezi factura de avans si il inchizi cu factura gasita.
Ce treaba are intrarile cu facturile emise/clienti?

popac141
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: storno factura

#3 Mesaj de popac141 »

Nu am folosit 473 si gata. nu ai inteles problema

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: storno factura

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Mai usor maestre cu nervii...
Daca vreti sa primiti ajutor de la colegi in primul rand dati toate informatiile necesare si apoi aratati putin respect pentru cei care pierd timp sa va ajute pe d-vs.
Colegul v'a adresat cateva intrebari pentru a deduce care este problema d-vs nu v'a apostrofat de ce nu a'ti facut una sau alta.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

popac141
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: storno factura

#5 Mesaj de popac141 »

nu sunt nervos dar daca poti sa ma ajuti ajuta-ma, nu vreau teorie.
Sunt cu tvai .
aveam in sold la 31.12 la firma X 2000 lei , in ianuarie am incasat 3000 lei de la firma X suma era corecta dar la mine soldul era gresit.
2000 am bagat in 411 dar cu 1000 nu aveam ce sa fac( nu ii primea programul) si fiindca am vrut sa colectez tva am considerat suma de 1000 ca avans
in luna urmatoare am observat ca niste facturi le incurcasem intre ele. In urma reglarilor am vrut sa stornez avansul creat artificial in ianuarie sa stornez si incasarea de 1000 lei si sa le repun corect pe alte numere de facturi.
In program nu pot sa stornez nici factura de avans nici incasarea ( asta vreau eu de fapt ) De ce nu pot sa stornez

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: storno factura

#6 Mesaj de eugen01 »

Sa inteleg ca pentru suma platita in plus exista inregistrat in ecranul Intrari o factura, careia i s-a asociat suma respectiva ? sau exista numai o nota contabila :roll:

popac141
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: storno factura

#7 Mesaj de popac141 »

am dat un numar de fctura ( am scris inregistrare provizorie) am inregistrat contabil la iesiri avansul si apoi l-am cuplat cu incasarea ca sa prind TVa. Acum dupa ce am descoperit niste incurcaturi vreau sa stornez si iesirea si plata si sa le repun corect

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: storno factura

#8 Mesaj de balazse »

Pentru PopaC141
Normal ca nu am inteles problema de aceea am si pus intrebari, la care ai raspuns dupa plac la care ai dorit.
Tot nu inteleg de ce vrei sa stornezi incasarea? Precum nu inteleg cum nu poti storna factura de avans desi exista butonul "stornez"?
Esti cu TVA lunar sau trimestrial?

popac141
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: storno factura

#9 Mesaj de popac141 »

Nu reusesc sa stornez factura .din butoane, tehnic din stornare etc .
TVAI lunar.
cu butonul de storno nu merge mai exista si o alta cale?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: storno factura

#10 Mesaj de herganiec »

mergi pe factura care doresti sa o stornezi.
fa o captura de ecran sa o vedem si noi asa cum e si ce conturi ai folosit.
apoi vedem cum se poate.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: storno factura

#11 Mesaj de tomac »

Unde ați înregistrat avansul? În articole contabile pe tip ieșiri? Dacă da, acesta este motivul pentru care nu puteți face nimic. Trebuia fie să înregistrați avansul direct în 419, prin corespondență cu 5121 sau 5311, după caz, direct la bancă sau casă, iar reglarea situației se putea face simplu de tot încasând ieșirea ulterioară prin 419, fie să operați în ieșiri (nu în articole contabile) o ieșire de avans pe care să o încasați, iar la reglarea situației să o stornați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: storno factura

#12 Mesaj de ivana91 »

Am o factura cu minus de restituire avans. Am operat prin iesiri si nu ma lasa sa validez pentru ca nu am ce sa reglez. Suma este virata prin banca inapoi. Cum sa procedez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: storno factura

#13 Mesaj de tomac »

Dați în plată factura sau încasați-o cu butoanele corespunzătoare din ecranul "Intrări" sau "Ieșiri".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: storno factura

#14 Mesaj de ivana91 »

Factura este cu minus , a trebuit sa restitui un avans. Sunt cu TVA la incasare. Nu merge.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: storno factura

#15 Mesaj de tomac »

Ba merge dacă suma restituită este egală cu a facturii. Sau introduceți factura fără bifă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns