concediu fara plata

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#46 Mesaj de herganiec »

asa e, cand erau cartile de munca erau trecute si zilele de CFP.
acum personal consider ca e ..la alegere deoarece nu obliga ci spune "poate" fi suspendat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata

#47 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu, nu prea inteleg de ce ar trebui trecut in ReviSal zilele de CFS.
Ca in trecut era asa, asta inteleg, dar in "trecut" (nu mentionez de perioada de cand exista evidenta nominala) nu prea isi are rostul, ca oricum pensia va fi calculata pe baza informatiilor depuse prin D.112 si nu prea cred ca se va lua in calcul cele inregistrate in ReviSal (avand in vedere ca exista o multime de firme unde in vechiul ReviSal angajatii au fost dublate, si asta in cel mai bun caz), deoarece pana la urma ReviSal-ul ar fi o forma de verificare a muncii la negru.

vasilec760
Mesaje: 117
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata

#48 Mesaj de vasilec760 »

Buna ziua,

Am si eu un caz luna acesta si am tot cautat pe net diverse pareri si printre altele am gasit-o si pe asta:

http://legislatiamuncii.manager.ro/a/44 ... munca.html

O zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata

#49 Mesaj de balazse »

Si care ar fi concluzia (adica ce ai fi vrut sa transmiti)? :roll:

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#50 Mesaj de davidb107 »

Hai s-o spunem pe aia dreapta:
Adevarul e ca au vrut astia sa faca, in sfarsit, ceva util, pentru ,,eradicarea muncii la negru", dar nu le-a iesit, sau poate nici nu s-a dorit sa le iasa... :wink: Scopul raportarii suspendarilor nu e nicidecum pastrarea evidentei privind vechimea, de care se ocupa decl. 112.
Cunosc o gramada de angajatori care, dupa o saptamana de munca, il baga pe angajat retroactiv in CFS, fac o cerere si gata. Daca ar fi reiesit din codul muncii obligativitatea suspendarii in caz de CFS, atunci angajatorul ar fi trebuit musai sa raporteze inainte. Si, ce te faci daca te trezesti cu un control si angajatul are contractul suspendat, desi e la lucru?
Deci intentia a fost buna, dar ori intentionat au lasat o portita la CM, ori n-a stiut dreapta ce face stanga.
Tipic romanesc, oricum!
Ramane de vazut care e tactica ITM-ului de data asta...

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: concediu fara plata

#51 Mesaj de buriank »

stie cineva cum pot anula suspendarea contractului(concediu fara plata) raportata deja prin Revisal.Mentionez ca contractul a fost reactivat deja.Am incercat dar nu reusesc.


Mai stie cineva ca cei de la protectia sociala verifica si revisalul la calcului indemnizatiei de maternitate?
Sau verifica numai declaratia 112?

Va multumesc.

aiacoboaiel
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata

#52 Mesaj de aiacoboaiel »

In programul revisal, ai la "contracte" , chiar "reactivare contract". E simplu.

aiacoboaiel
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata

#53 Mesaj de aiacoboaiel »

Ce persoane ai inscrise in D112 (respectiv STAT DE PLATA), aceleasi persoane le ai si in "revisal", (respectiv transmise la ITM).

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata

#54 Mesaj de promovest96 »

Buna seara

Am o persoan in CFS toata luna martie si la 31 martie a mai facut o cerere pentru inca o luna, toata luna aprilie. Nu i-am transmis nici eu via revisal suspendarea pentru primele 30 de zile (martie).
1.Ar trebui sa fac transmiterea pentru ce depaseste 30 de zile?

2.Intrebare mea, ca acum fac decl 112 pentru martie, la
-"Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate"
-"Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj",

cmpletez neasigurat la ambele?

Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata

#55 Mesaj de balazse »

Completezi ReviSal pentru suspendare, doar daca este mentionat intr-un act (CIM, regulament intern, etc.).
Daca nu cotizeaza la nimic este normal sa apara neasigurat.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata

#56 Mesaj de promovest96 »

Sar' na!!!! Si sarbatori fericite! :D

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: concediu fara plata

#57 Mesaj de dragosm683 »

Se mai opereaza undeva in Saga inafara de revisal CFS ? pentru ca nu il ia in statul de plata.
Am gasit multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: concediu fara plata

#58 Mesaj de septimiuv »

În ecranul concedii

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#59 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, in cazul in care un salariat are concediu fara plata pentru probleme personale si nu exista mentionat in CIM sau alt act (regulament intern) suspendarea CIM in cazul CFS si nicio parte nu doreste suspendarea CIM, este corect sa NU transmit Revisal la ITM? art.54 Codul Muncii . Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu fara plata

#60 Mesaj de herganiec »

Da. Puteți să nu transmiteți cfp la ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns