Contract colaborare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Contract colaborare

#31 Mesaj de lupitaa »

herganiec are dreptate. Pentru a primi răspunsuri trebuie date mai multe detalii.
De regulă convențiile civile se încheie pentru activități cu caracter ocazional și, așa cum spunea tomac, trebuie avut grijă ca activitatea pentru care s-a încheiat convenția civilă să nu fie dependentă, deoarece finanțele o pot reîncadra astfel (în Codul fiscal sunt niște definiții pe undeva la Cap. 3, art. 7, alin. (1)).
Dacă totul e ok și convenția s-a încheiat pentru o activitate cu caracter ocazional și se poate demonstra că nu este dependentă, atunci nu este vorba de normă pe zi, deci se trece 0 la normă, la ore lună se poate trece numărul necesar de ore pentru acea activitate în luna respectivă, iar dacă s-a stabilit un tarif orar prin convenție, la Tip salariu se alege Orar. La Salariu brut se trece manual venitul brut, care este cel rezultat din înmulțirea orelor lucrate cu salariul orar (salariul orar se trece după rubrica Salariu Brut). Saga va prelua în 112 și convențiile. Pentru tipul de convenție descris mai sus, nu se depune 100.
https://adilupita.wordpress.com/

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Contract colaborare

#32 Mesaj de mireav »

nu este specificata in contract norma de lucru.

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: Contract colaborare

#33 Mesaj de lupitaa »

În statul de plată pt. convenții oricum nu apar orele, ci doar suma brută.
La Normă 0, la Ore lună trebuie trecute orele lucrate, chiar dacă plata nu se face la oră, la Tip salariu se poate alege Plan și atunci nu mai e necesar să treci salariul orar după rubrica Salariu brut, iar la rubrica Salariu brut se trece suma brută negociată. După salvare, se actualizează statul de plată și se verifică. Pentru a nu rămâne permanent pe stat de plată, la încheierea termenului convenției, la fel ca la salariații cu CIM, se operează jos ultima zi de lucru.
https://adilupita.wordpress.com/

mireav
Mesaje: 132
Membru din: Joi Sep 23, 2010 12:00 am

Re: Contract colaborare

#34 Mesaj de mireav »

Multumesc mult pentru ajutor!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract colaborare

#35 Mesaj de balteanuc692 »

Speta:
Persoana fizica (neautorizata, neprofesionista, etc) aduce unei persoanei juridice micro clienti (camioane) pe care persoana juridica le reprezinta si le faciliteaza colaborarea cu diverse case de expeditii. Atata timp cat camionul "sta" sub indrumarea persoanei juridice micro, persoana fizica asociata primeste o suma de bani, lunar.

Am considerat ca se poate incheia un contract de asociere intre o persoana fizica si o persoana juridica microintreprindere care nu genereaza o persoana juridica, persoana juridica avand datoria sa calculeze, sa retina si sa vireze impozitul si contributiile datorate de catre persoana fizica. Venitul obtinut de persoana fizica il incadrez la art. 52 alin.(1) lit. d) Cod Fiscal iar cota de impunere este de 3%, conform art. 52 alin. (2) lit. b). Persoanei fizice i se mai retine doar CASS 5,5% dupa analiza starii acesteia (salariat in alta parte, exceptiile specifice de la art. 296^23, etc.)

1. Problema e cum fac cu SAGA... Ca imi calculeaza impozit de 16%, vreau nu vreau. O solutie ar fi sa schimb cota la configurare salarii si merge ok dar daca mai angajez pe societate si salariati normali... atunci nu mai merge...
2. Cum schimb vectorul fiscal prin 010 astfel incat sa am in vector "contributia individuala de asigurari de sanatate datorate de persoanele care datoreaza..." si "Impozit pe veniturile din activitati desfasurate in baza contracteleor/conventiilor..." ca sa depun 112? :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract colaborare

#36 Mesaj de tomac »

1. Nu este adaptat programul la o astfel de speță.
2. Nu există vector pentru asta. Poți înscrie în vector contribuție la asigurări sociale de sănătate. E suficient.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract colaborare

#37 Mesaj de balteanuc692 »

Ce-am facut? Am generat 112 pentru martie cu cele doua creante fiscale pe zero si am depus declaratia online. Nu am erori de validare, peste cateva zile cer o fisa sa vad cum arata. Daca sunt declarate acolo pe zero, e ok :mrgreen:

nonosels
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Contract colaborare

#38 Mesaj de nonosels »

Buna seara,

Conventia civila trebuie inregistrata la finante sau ITM?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract colaborare

#39 Mesaj de gramac921 »

nu ...nu trebuie

ghitat511
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 08, 2012 9:32 am

Re: Contract colaborare

#40 Mesaj de ghitat511 »

vargaz148 scrie:Pentru conventiile civile nu se retine si sanatate?
Eu cred ca nu trebuie scoasa si sanatatea retinuta de la om. Programul calculeaza bine, iar in cazul in care veniturile obtinute din conventia civila nu sunt singurele si omul mai are si CIM pe undeva, ar trebui bifat la Detalii la persoana respectiva "Baza contrib. egala cu salariul".
Problema este ca daca bifez acolo imi calculeaza si CAS - contributii pensii --- cum sa fac daca am conventie civila si vreau sa calculeze sanatate la suma din conventie si sa nu calculeze si CAS??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract colaborare

#41 Mesaj de tomac »

Și de ce nu s-ar calcula CAS la venituri din contracte civile?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Contract colaborare

#42 Mesaj de apetrem »

Poate se incadreaza la o exceptie de la 296^23 (4)
Pentru a nu calcula, se alege "Fara" in coloanele "CAS individuala" si "CAS angajator".
Marian Apetre

Scrie răspuns