factura falsa - inregistrare in contabilitate

Mesaj
Autor
nicolaescua
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 28, 2011 12:00 am

factura falsa - inregistrare in contabilitate

#1 Mesaj de nicolaescua »

Va rog mult, dati-mi un sfat daca ati avut astfel de cazuri! o societate cu CAEN vanzare textile cu amanuntul a achizitionat marfa de la un "vanzator ambulant", primind de la acesta factura + chitanta emise in numele unei firme valide (CUI verificat pe mfinante).
In urma unei verificari a denumirii societatii cu furnizorul respectiv (denumirea de pe mfinante era diferita de cea de pe factura), acesta ne-a informat ca societatea repsectiva nu a emis acea factura, fiind vorba de un fals si ca va face o sesizare la politie, asa cum este firesc.
Probabil va urma o ancheta, etc. problema mea, ca si contabil, este legata de inregistrarea acelui document.
Momentan mi-am sfatuit clientul sa scoata marfa respectiva de la vanzare si am procedat astfel:
-am facut proces verbal in care am mentionat ca am fost anuntati ca factura este un document fals si nu se va inregistra in contabilitate,
-am facut proces verbal si pentru chitanta falsa, cf. caruia suma iesita din registrul de casa se va inregistra pe un cont de op. in curs de clarificare (473), pana la lamurirea situatiei (dupa care ma gandesc ca o voi transfera in 6588 nedeductibil),

O alta problema este ca un produs din cele cumparate cu factura falsa a fost vandut cu bon fiscal...suma respectiva o voi trece pe 7588 si voi colecta TVA, deoarece nu pot trece pe 707, din moment ce nu am 371....

Pana pe 25 trebuie sa ma hotarasc cum procedez, pentru ca depun 300 si 394. :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura falsa - inregistrare in contabilitate

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic să o înregistrați ca marfă, să înregistrați plata furnizorului și să o declarați în D394 și D300. De asemenea vânzarea să o înregistrați ca vânzare de marfă.
Dumnevoastră sunteți un cumpărător de bună credință. Aveți vreo hârtie scrisă de la furnizor legat de falsul respectiv? Faceți o adresă către acesta prin care solicitați clarificări legate de denumire și acesta să vă facă în scris clarificările legate de eventualul fals. Dacă nu aveți solicitați o astfel de hârtie.
După ce primiți acea hârtie, puteți face și dumnevoastră sesizare către organele de control abilitate pentru a sesiza faptul că există vânzători falși ce emit documente false.
Dacă se dispune indisponibilizarea bunurilor respective, atunci o faceți în baza actului respectiv. Puteți, eventual, ca în baza documentului scris al furnizorului să faceți stornarea facturii respective și să o treceți prin 461 (dați în plată factura de minus, prin contul 461 sau prin 473 și apoi suma o treceți prin 461).
Codul fiscal nu are prevederi clare pentru astfel de spețe. Acesta spune că una din condițiile pentru exercitarea deducerii este să deții o factură emisă în conformitate cu art.155 și să faci dovada plății. Ori un cumpărător ce deține astfel de facturi dacă și le înregistrează și declară nu are nici o problemă fiind un cumpărător de bună credință. Doar dacă cel ce cumpără face falsul și/sau are cunoștință de acesta, poate avea o problemă - ar trebui să aibă o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nicolaescua
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 28, 2011 12:00 am

Re: factura falsa - inregistrare in contabilitate

#3 Mesaj de nicolaescua »

multumesc! intr-adevar, nu am nimic oficial, in afara de discutia telefonica...doar ca imi dadea "cu virgula" sa inregistrez o factura, avand in vedere ca am luat la cunostinta ca este un document fals! administratorul firmei care este trecuta pe factura avea de gand sa faca sesizare catre politie, nu stiu ce s-a mai intamplat intre timp. cat despre o sesizare venita din partea clientului pagubit, este o varianta exclusa...fiind vorba de o firma cu o mentalitate mai "dificila" (eu ma ocup de contabilitate si deja am avut probleme dupa aceasta "descoperire").
tinand cont ca eu voi deduce TVA in baza acelei facturi, daca pana la urma se va dovedi falsul si voi avea hartii oficiale in acest sens, o sa mi se calculeze majorari pentru TVA de plata? ar fi mai bine sa nu deduc TVA, ca masura de precautie?...

nicolaescua
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 28, 2011 12:00 am

Re: factura falsa - inregistrare in contabilitate

#4 Mesaj de nicolaescua »

nota contabila va fi % = 401, cu bifa "I" la rubrica de TVA si 371 = %
371 4428
4426 378 ?

nicolaescua
Mesaje: 18
Membru din: Vin Ian 28, 2011 12:00 am

Re: factura falsa - inregistrare in contabilitate

#5 Mesaj de nicolaescua »

am testat dar nu e ok...imi bulverseaza 4428.marfa! :( mentionez ca firma aplica TVA la incasare, factura are data de martie, iar chitanta are data de aprilie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura falsa - inregistrare in contabilitate

#6 Mesaj de tomac »

Dacă nu vreți să deduceți operați factura prin intrări, normal, și în partea de detalii puneți "I - Integral nedeductibil" la coloana de deductibilitate. Se va înregistra corect. Nu e nevoie de articol contabil manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns