stat lichidare colaboratori

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
manum1948
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

stat lichidare colaboratori

#1 Mesaj de manum1948 »

la colaboratori in stat de lichidare imi apar contributii sociale ce se plateste de angajator.
De ce???

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: stat lichidare colaboratori

#2 Mesaj de Administrator »

Nu este vorba de o eroare, ci asa am ales sa procedam, pentru ca in statul de colaboratori pot sa apara si contracte de administrare sau colaboratori, la care se retin si contributiile societatii.
In versiunea urmatoare vom schimba modul de tratare al acestor contracte in sensul ca vor aparea in prima pagina (numita acum "Permanenti"), iar in partea de colaboratori de acum vor fi numai contractele civile. Prin urmare, vom elimina partea cu contributiile societatii.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: stat lichidare colaboratori

#3 Mesaj de ioni459 »

Pentru @Administrator

Dar pe cand veti modifica formatul statului de Colaboratori, in sensul ca jos la ''Contributii societate'' sa apara NUMAI contributiile societatii pentru acest stat de Colaboratori, nu cumulat cu cele din statul de Permanenti ?

Consider ca pe fiecare stat (de Permanenti sau de Colaboratori) ar fi bine ca pentru o contabilizare distincta a contributiilor sa apara contributiile societatii pe fiecare stat dintre acestea intrucat informatiile centralizate ale contributiilor le avem in formularul ''Recapitulatie''.


Multumesc si astept pareri!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat lichidare colaboratori

#4 Mesaj de balazse »

Daca instalezi Saga PS, unde deja s-a realizat modificarea, vei observa ca s-a introdus la tiparire o noua optiune "stat de lichidare - alte categorii" ca urmare vor aparea separat contributiile angajatorului.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: stat lichidare colaboratori

#5 Mesaj de ioni459 »

Numai la Saga PS s-a facut aceasta modificare?
Pentru ca eu am abonament la Saga C.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat lichidare colaboratori

#6 Mesaj de balazse »

Pentru moment la aceasta a aparut actualizare, precis si pentru restul va aparea in curand.
Ceva s-a actualizat pe 14.04.2014 si pentru Saga C, dar nu stiu ce.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: stat lichidare colaboratori

#7 Mesaj de ioni459 »

Atunci asteptam cu interes modificarile!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: stat lichidare colaboratori

#8 Mesaj de ioni459 »

S-a modificat ceva la SAGA C 3.0.440/17.04.2014...dar tot nu ma ajuta, pt ca taxele de salarii tot cumulate sunt.

1. Contractele de administrare, colaboratorii si alte categorii asimilate salariilor apar acum la rubrica "Permanenti" (prima pagina) din statul de salarii. Acestea se vor putea tipari separat cu optiunea "Stat de lichidare - alte categorii".

2. S-a modificat modul de operare al retinerilor salariale prin introducerea intervalului calendaristic in care acestea se aplica. Optiunea "Permanenta" a fost eliminata.



-

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat lichidare colaboratori

#9 Mesaj de balazse »

Pai cum calculezi contributiile angajator? Pe fiecare angajat sau per total?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat lichidare colaboratori

#10 Mesaj de herganiec »

ioni459 scrie:Pentru @Administrator
Consider ca pe fiecare stat (de Permanenti sau de Colaboratori) ar fi bine ca pentru o contabilizare distincta a contributiilor sa apara contributiile societatii pe fiecare stat dintre acestea intrucat informatiile centralizate ale contributiilor le avem in formularul ''Recapitulatie''.
Corect asa ar fii, daca listez un stat (indiferent de care, chiar si pe grupa) jos la final sa apara contributiile societatii DOAR pentru cei din acel stat de plata.


Am avut cazuri cand a trebuit sa contabilizam cheltuielile cu salariile grupati pe oameni pe anumite proiecte si a fost dificil sa le calculam de mana.
de acord cu propunerea si e si logic. persoanele care le am pe statul respectiv calculele de la finalul statului sa fie doar pentru acelelea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: stat lichidare colaboratori

#11 Mesaj de balazse »

Da asa ar fi corect, dar daca aduni toate contributiile precis ca o sa ai diferente si ma gandesc ca din aceasta cauza a ramas asa.
Sincer sa fiu, dupa ce m-am gandit o tara ( :D ) in mod normal daca aleg doar "stat de lichidare - alte categorii" ar trebui sa apara contributiile angajator doar pentru aceste tipuri de contracte, ca urmare IonI459 are mare dreptate. :wink:

Închis