TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bagium
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 08, 2013 11:01 am

TVA

#1 Mesaj de bagium »

Buna ziua,
Hristos a inviat
A-m preluat o societate la 01.01.2014, a-m importat datele dar acom cand lucrez, la incasare nu-mi face NC TVA la incasare, nu stiu unde gresec, ma poate ajuta cineva,.
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#2 Mesaj de balazse »

Ai pus bifa la "TVAi" la facturile in sold? Din ce perioada sunt facturile?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#3 Mesaj de balazse »

bagium scrie:Multumesc, a-m pus bifa, la banca cand incases e bine apare si TVA, dar la nc din registrul jurnal nu mai apare si NC aferenta TVA
NICI NC LA INCHIDERE NU APARE.
In prima faza utilizeaza butonul "raspunde" si nu "topic nou" (cel nou creat poti sa-l stergi utilizand butonul "X").
In jurnal apare sub factura documentul de incasare si atunci suma va aparea la "exigibil" in loc de "neexigibil".

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: TVA

#4 Mesaj de roncovf »

Societatea este platitoare de TVA la incasare, trimestrial.
Am emis in 11.11.2013 o factura cu TVA la incasare, o parte s-a incasat imediat si s-a colectat TVA.
Acum, la martie 2014, pentru soldul ramas neincasat, programul ar fi trebuit sa colecteze TVA deoarece au trecut cele 90 de zile.
Nu inteleg de ce soldul facturii din noiembrie ramane in continuare la TVA neexigibil?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Nu NU TREBUIE SA COLETEZE NICI UN TVA
Oameni buni mai cititi si legislatie din cand in cand
Termenul de 90 de zile s'a scos, la facturile ramase neaincasate se colecteaza TVA'ul in momentul incasarii.
PS: deja ma doare cerebelul de cate ori am intalnit pe forum intrebarea asta :oops:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: TVA

#6 Mesaj de roncovf »

Nici daca ma impusti, nu gasesc unde scrie, dar stiu ca era vorba de cele emise incepand cu 3 octombrie 2013.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA

#7 Mesaj de fagarasa176 »

De OUG 111/2013 ai auzit?
Se pare ca nu
OUG 111/2013 scrie: (4) Atat in cazul persoanelor impozabile care continua aplicarea sistemului TVA la incasare, cat si al celor care ies din sistem, pentru operatiunile al caror fapt generator de taxa a intervenit pana la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum si pentru facturile emise inainte de aceasta data, in situatia in care cea de-a 90-a zi calendaristica de la data emiterii facturii sau de la termenul-limita prevazut de lege pentru emiterea facturii este ulterioara datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data incasarii totale sau partiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342 alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.
http://www.avocatnet.ro/content/article ... z2zhOMF7fP
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: TVA

#8 Mesaj de roncovf »

Multumesc. Mi-ai inseninat ziua!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA

#9 Mesaj de tomac »

fagarasa176 scrie:PS: deja ma doare cerebelul de cate ori am intalnit pe forum intrebarea asta :oops:
Dacă citeai mailurile pe tema asta, cred că o luai razna :D
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns