plata tva

Mesaj
Autor
rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

plata tva

#1 Mesaj de rogojanm152 »

pe luna ianuarie a am avut tva de platit 1000 lei care nu a fost platit, pe luna februarie am de recuperat 1800 lei, trebuie sa ii mai platesc pe cei din ianuarie?
va multumesc

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: plata tva

#2 Mesaj de gramac921 »

nu :)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#3 Mesaj de balteanuc692 »

Dar trebuie stiut ca datoria de 1.000 de lei pentru ianuarie se va compensa cu cei de recuperat pe luna februarie abia la 25 martie. Pana atunci se vor calcula accesorii pentru datoria ce trebuia platita pana la 25 februarie.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: plata tva

#4 Mesaj de apetrem »

Nu 25 martie ci pana la data depunerii decontului cu suma negativa.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Nu merge. Nu se stinge creanta decat daca platesti. Daca vrei sa o stingi cu o declaratie pe de recuperat, nu se compenseaza decat la 25 martie, in cazul de fata. Si nu ca nu vor functionarii ci nu merge pentru ca nu permite programul. Am patit-o eu. Si de aici se mai calculeaza cateva accesorii... ca asa-i in tenis. :lol:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: plata tva

#6 Mesaj de apetrem »

Eu ti-am scris ce zice codul de procedura, nu aburelle tanticilor de la ghiseu.
Sa puna mana sa invete sa foloseasca programul.
Iar noi sa invatam sa nu ne lasam aburiti ...
Marian Apetre

ancan
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 09, 2012 6:05 pm

Re: plata tva

#7 Mesaj de ancan »

Codul de procedura fiscala
- art 116 alin 4 spune: "Dacă legea nu prevede altfel, compensarea operează de drept la data la care creanţele există deodată, fiind deopotrivă certe, lichide şi exigibile"
- art 116 alin 5 :" În sensul prezentului articol, creanţele sunt exigibile:
a) la data scadenței, potrivit art. 111;
b) la termenul prevăzut de lege pentru depunerea decontului cu sumă negativă de TVA cu opţiune de rambursare, în limita sumei aprobate la rambursare prin decizia emisă de organul fiscal potrivit legii;

Prin urmare opereaza compensarea la data depunerii decontului de TVA cu optiune de rambursare si pentru cele fara optiune, la data scadentei, adica 25.
Programul este facut sa respecte prevederile Codului de procedura fiscala.

Si Marian Apetrei , chiar daca nu stiu persoanele de la ghiseu, trebuie sa cautam noi explicatia inainte de a ne repezi in concluzii.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Persoana de la ghiseu a vrut sa ma ajute. A vrut sa stinga creanta. Exista un buton in acel program care asta face, stinge creantele (bineinteles, daca ai pe dreapta plati cu care sa stinga sau in conturile unice). Si chiar a functionat pentru ca aveam si penalitati la TVA pe care le-am platit cu cash la casieria lor. Iar acea creanta s-a stins... iar la TVA nu s-a stins. A ramas datoria pe stanga si "plata" pe dreapta.

ancan
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 09, 2012 6:05 pm

Re: plata tva

#9 Mesaj de ancan »

Am spus si de ce nu se sting obligatii/ creante cu scadenta viitoare pana nu se ajunge la data scadentei. Nici in certificatele eliberate nu se trec aceste obligatii ( chiar daca sunt declarate) si nici din TVA de rambursat aprobat prin decizie nu se compenseaza pana nu ajung la scadenta obligatiile. Se pot stinge dintr-o plata doar obligatii scadente si cele achitate inainte de scadenta vor ramane in contul unic pana obligatiile ajung la scadenta.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: plata tva

#10 Mesaj de ferenta »

Eu cred că d-l Marian s-a referit la faptul că accesoriile se vor calcula automat de către program până la data depunerii decontului cu suma negativă (mergând pe principiul că programul consideră că la acea dată s-a efectuat o plată).Iar compensarea de drept se face automat de către program la data scadenţei.Sper să nu fiu pe alături în ceea ce-am zis.Dar, aştept criticile... :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Nu raman in contul unic sumele platite pana la data scadenta daca se apasa butonul din program de stingere a creantelor chiar inainte de data scadenta.... Numai ca e greu sa se apese pe acel buton... ca e mult de lucru... Cel putin la sectorul 2 s-a stabilit sa se apese o singura data pe luna pe acel magic buton :lol:

pascarium
Mesaje: 18
Membru din: Mie Iun 09, 2010 12:00 am

Re: plata tva

#12 Mesaj de pascarium »

Buna ,
Pe luniile precedente lunii mai 2014 am avut TVA de recuperat(4335 lei) , pe decontul din luna mai la randul 34 Taxă de plată în perioada de raportare=1157 lei iar la randul 42 Soldul sumei negative de TVA la sfârşitul perioadei de raportare=3178 lei.Am primit instiintare de la finante cum ca am Tva de plata in valoare de 1157 lei , intrebarea mea este de am de plata din moment ce eu am de recuperat suma de 3178 lei de pe deconturile precedente?

P.s. Un novice al meseriei.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#13 Mesaj de balteanuc692 »

Hartiile de atentionare pleaca automat catre contribuabili, nu se uita nimeni in ele sa verifice... Cereti o fisa si vedeti cum stati.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#14 Mesaj de eugen01 »

dar..bifa...a fost pusa ?!
(din acest motiv am pus link-ul catre acest topic) :roll:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: plata tva

#15 Mesaj de eugen01 »

Scuze.Am intrebat aiurea (nu stiu de ce aveam in cap ..rambursare) . :oops:
Randul 38 e completat ?

Scrie răspuns