creditare firma in lei-restituire in euro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
raditac104
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 05, 2012 1:25 pm

creditare firma in lei-restituire in euro

#1 Mesaj de raditac104 »

Buna ziua,

ajutati-ma, va rog cu un raspuns la urmatoarea problema :
- in casa in devize- euro 5314 am sold debitor 60.000 euro
-in contul 4551 -creditare firma am sold creditor 700.000 ron:
intrebarea este :pot sa restitui asociatului (ct 4551) din casa in euro o parte din creditare?
spre exemplu 15.000 euro contravaloarea a 66.000 lei (la cursul din ziua platii- eu am pus un curs aprox.de 4.4)
este legal?

multumesc,

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#2 Mesaj de eugen01 »

1. Cam dolofan 4551 (am dat iama prin Legea656/2002 si e cam ciudatica);
2. Altfel, in speta "creditare ron restiuire valuta" , eu zic ca raspunsul e nu, nu se poate achita in valuta.Argumentez cu anexa nr.2 din regulamentul BNR 4/2005 (" Categoriile de rezidenţi şi situaţiile în care aceştia pot efectua operaţiuni în valută cu alţi rezidenţi ....).

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#3 Mesaj de apetrem »

Pe de alta parte, nu exista nici o sanctiune pentru incalcarea regulamentului BNR ...
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#4 Mesaj de eugen01 »

mde ...
Art. 7
(1) In aplicarea prezentului regulament, Banca Nationala a Romaniei poate elabora norme si circulare.
(2) Pentru situatii care excedeaza cadrului reglementat de prezentul regulament, pe baza de fundamentare, Banca Nationala a Romaniei se pronunta in conformitate cu principiile stabilite prin regulament si prin celelalte dispozitii legale aplicabile.
(3) Nerespectarea prevederilor prezentului regulament, precum si ale normelor emise in aplicarea acestuia de catre Banca Nationala a Romaniei va fi sanctionata conform prevederilor Legii nr. 312/2004 privind Statutul Bancii Nationale a Romaniei sau ale Legii nr. 58/1998 privind activitatea bancara, republicata, cu modificarile ulterioare, dupa caz.

Ideea e ca ... banca va cere explicatii pentru viramentul de valuta.In cazul in care va accepta repectiva plata (valuta) catre o persoana fizica.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#5 Mesaj de apetrem »

Nici o banca nu accepta sa faci operatiuni cara incalca regulamentul BNR...
Dar in cazul in care nu intervine o banca, atunci nu exista sanctiune.
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#6 Mesaj de eugen01 »

De acord.Dar...ce facem cu deontologia profesionala ??? Pana unde sa impingem lealitatea fata de entitatea pentru care lucram ?? Cat de "asociati" suntem cu managerul (antreprenorul !) incat sa fortzam limitele legalitatii ?? Am auzit de prea multe ori justificarea respectivilor (in cadrul unui control..ii loveste brusc amnezia!) "Ce treaba am eu cu contabilitatea?? Nu ma pricep.De aia l-am angajat/platii pe X, in postul de contabil".
Am auzit deunazi doua spete de...mi-a stat ceasul !!.Nici acum nu pot sa cred ca unii profesionesti contabili se pot preta la anumite...solutii (sa zicem) incompatibile cu principiul true and fair view... ce sa mai zic de respect fata de alti colegi de breasla (birou!) .Sa nu fiu inteles gresit...inteleg conceptul de contabilitate creativa.
http://www.avocatnet.ro/content/article ... scala.html

Facand niste simple calcule asupra cifrelor de mai sus (saptesutedemii !!) zau ca e, e imposibil sa nu te gandesti la ceva in genul suveicii (spalare de bani).

PS.
Sper ca cele de mai sus sa fie luate in considerare ca o simpla parere teoretica, mai mult sau mai putin generala, fara nici o intentie de a jigni sau acuza pe deschizatorul topicului, de practici incompatibile cu profesia contabla.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#7 Mesaj de apetrem »

1.
Contabilul/contabilitatea inregistrază. Atat.
Toate documentele primare inregistrate de conta sunt emise sub girul administratorului.
Asa ca nu este nici vorba de "asociati" nici de "neasociati", pur si siplu, esti obligat sa inregistrezi documentele primite.
Sau sa-ti dai demisia.
Mai mult, abia de la neinregistrarea in contabilitate incepe infractiunea aplicabila direct contabilului.
2
Nu vad nici o abatere deontologica pentru faptul ca spui cuiva despre existenta/inexista unei sanctiunii.
Iar despre evaziune, ce sa mai zic, nu vad in speta de mai sus, nici o eludare a vreunui impozit sau taxe.
Asa ca, despre ce vorbim?
3.
Cred ca prezumtia de nevinovatie trebuie sa prevaleze in orice situatie.
Asa ca, ma abtin de la speculatii chiar si de la simple calcule asupra cifrelor de mai sus (saptesutedemii !!).
Zau ca e, e posibil sa existe si o varianta in care omul ala, sau d.na aia (ex.udrea) a luat un credit personal pe care l-a bagat in firma. Nu?
4.
Spalare de bani ... da ... poate-l si condamnam la inchisoare, definitiv. Sunt suficiente "probe".
Marian Apetre

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#8 Mesaj de eugen01 »

1 + 2.De acord.E de datoria mea ca si contabil sa avertizez /informez fie bune fie rele... si sa inregistrez.Intrebarea ar fi pana unde pot sa imping acel/acest politically correct / political corectness...cu inregistarile.Atata tot.Faptul ca eu contabil inregistrez (si subsemnez) o (sa-i zicem ilegalitate) ma exonereaza de raspunderea legala doar pentru simplul fapt ca.."eu doar am inregistrat/executat" ??
3+4.De acord cu prezumtia de nevinovatie ...desi mi-am exprimat intentia de a nu acuza/judeca (contabilulul nu e judecator)Doar teoretizam asupra relatiei contabil&manager.

filipf857
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 11, 2011 5:47 pm

Re: creditare firma in lei-restituire in euro

#9 Mesaj de filipf857 »

am o intrebare,
cum inregistrez in saga, fara a avea ulterior diferente de curs valutar la reevaluare, o achitare in Euro a creditarii de firma in lei.
Creditarea in euro am acoperit-o, dar a mai ramas in casa vreo 2.000 euro pe care trebuie sa-i acopar cu restituire creditare facuta in lei.
multumesc

Scrie răspuns