marfa in custodie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
burlacuv
Mesaje: 8
Membru din: Mie Noi 09, 2011 1:14 pm

marfa in custodie

#1 Mesaj de burlacuv »

Buna ziua!
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva:
doresc sa introduc in custodie (in cont 8033) marfuri, dar as vrea sa-mi apara denumirea lor.Am incercat cu AE,fara tva
dar imi genereaza nota 8033=408 - am vrut sa sterg nota si sa introduc eu numai debit 8033 - nu am reusit. Va rog, astept
ajutor.
Multumesc!
Cred ca o sa folosesc 8033=999 dupa ce sterg nota generata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa in custodie

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "operatii speciale" si aici faci o incarcare pentru produsul de tip "mat in pastrare/consig" creat anterior la "articole".
O alta posibilitate este sa creezi un furnizor unde la "cont analitic" treci "999" si inregistrezi un document tip "aviz" si iti genereaza nota 8033=999.

gondorg
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: marfa in custodie

#3 Mesaj de gondorg »

si cum se procedeaza in cazul in care produsele in custodie se trimit inapoi ?...in mai multe reprize...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa in custodie

#4 Mesaj de balazse »

Tot prin "operatii speciala", doar ca nu alegi "incarcare cantitate", ci "descarcare cantitate" (asta daca anterior a fost incarcat).

gondorg
Mesaje: 25
Membru din: Mie Oct 03, 2007 12:00 am

Re: marfa in custodie

#5 Mesaj de gondorg »

dar eu as avea nevoie de varianta cu avize,si la intrare si la iesire....sa-mi genereze nota contabila corect

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa in custodie

#6 Mesaj de balazse »

Atunci creaza un furnizor fictiv (sa-l definesti intr-un anumit fel, de ex: "Test SRL (999)") unde la cont analitic treci 999 si folosesti optiunea de aviz.

Scrie răspuns