lipsa chitanta

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

lipsa chitanta

#1 Mesaj de ciobanum »

Firma a primit o factura de prestari servicii de la un furnizor, pe factura exista mentiunea ``factura achitata in avans prin retinerea comisioanelor de procesare``. Factura nu are chitanta si nu inteleg ce inseamna acea mentiune, poate ma lamureste cineva daca si cum a fost achitata factura. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lipsa chitanta

#2 Mesaj de balazse »

De ce nu intrebi mai degraba furnizorul?

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: lipsa chitanta

#3 Mesaj de ciobanum »

Nu intreb furnizorul pentru ca nu pot sa vorbesc eu cu furnizorul fara acordul patronului, iar patronul nu pare prea interesat de subiect, el zice ca a platit dar nu are chitanta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: lipsa chitanta

#4 Mesaj de herganiec »

Când aţi întrebat aici pe forum aţi întrebat patronul? :shock:
si cand strănutaţi întrebaţi patronul ? :roll:
Dacă doreşti să clarifici un lucru normal sunaţi acolo unde se poate clarifica.. nu are treabă patronul cu
mentiunea ``factura achitata in avans prin retinerea comisioanelor de procesare``
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lipsa chitanta

#5 Mesaj de eugen01 »

Ciobanum>
Respectiva factura, a fost emisa tot de catre un coleg de contabilitate.Sunati la firma respectiva, cereti in contabilitate si o rezolvati. Asa se rezolva orice problema ... cu omologul din contabilitate.
Fiind vorba de servicii...musai sa existe PV de receptie ale serviciilor respective.
Zau ca pentru "nimicuri" din astea chiar nu trebuie acordul...intreprinzatorului.
In functie de cat de open mind este, puneti-o de o instruire / constientizare a art.6 alin.1 si alin.2 din L 82/1991.
Daca nu intelege...nu va vad bine ! :roll:

Nu ramane decat sa o inregistrati pe cheltuieli..la valoarea care este pe factura, urmand (aici..cam doau in bobi nu sunt sigur!) ca dupa trei ani sa o treceti pe venituri (nefiind achitata..desi..musai si aici niste conditii..una fiind ca trebuie sa dovediti ca ati incercat sa-l cautati)).

Scrie răspuns