Situatie bo/cec

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Situatie bo/cec

#46 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Nu se face diferenta. Poti trece in fata numarului "bo"/"cec" pentru a le putea separa.

ochianad
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 14, 2014 3:56 pm

Re: Situatie bo/cec

#47 Mesaj de ochianad »

balazse scrie:Bine ai venit pe forum!
Nu se face diferenta. Poti trece in fata numarului "bo"/"cec" pentru a le putea separa.
multumesc pentru raspuns

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Situatie bo/cec

#48 Mesaj de fagarasa176 »

@ochianad folositi butonul "Raspunde" data viitoare nu are rost sa aglomeram forumul inutil :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ochianad
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 14, 2014 3:56 pm

Re: Situatie bo/cec

#49 Mesaj de ochianad »

as mai avea cateva nelamuri, pana ma obisnuiesc cu SAGA:
1. pentru transfer intre conturile bancare ale aceleiasi societati XX (din contul 5121.01 in contul 5121.02), il operez prin jurnal de banca si nu prin butonul BO/CEC, da? de asemenea, pentru a face transferul prin contul 581 trebuie sa fac 2 inregistrari ( 5121.01=581 si 581=5121.02 )? nu exista buton pentru retragere atm/depunere (operatii cu numerar) ca sa nu fac 2 inregistrari sau sa adaug eu un eveniment contabil/articol?

2. pentru plata cu OP sau CEC catre un furnizor care are mai multe conturi in banca, am posibilitatea de a-i adauga furnizorului cele 3 conturi bancare? daca da, de unde pot?

sper ca nu va deranjez cu astfel de intrebari... pentru ca pe parcurs o sa mai am si alte intrebari pana inteleg cum functioneaza programul...
Va multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Situatie bo/cec

#50 Mesaj de fagarasa176 »

1. Da se face prin 581 doua inregistrari contabile
2. Chiar daca a'r exista posibilitatea de a introduce mai multe contru bancare, ceea ce nu exista din cate stiu eu, bancile nu accepta decat OP'uri completate pe formularele lor.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Închis