sold cont 231

Mesaj
Autor
stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: sold cont 231

#16 Mesaj de stefanm86 »

Va multumesc foarte mult ca ati incercat sa ma ajutati.
Sa inteleg ca ar fi totusi in regula sa inregistrez 303=231 2020 (limita pt mijloace fixe de acum mi-ar permite) si 603=303
3028=231 538,62 si 6028=3028 ?

Iar pt a dezbate aspectul "pt sediu exista contract de comodat pe 10 ani cu o alta persoana juridica":
Cu privire la TVA eu zic ca e in regula, il citez pe d-nul eugen01 "Despre deductibilitate TVA (in cazul unui contract de comodat).Aici e mai ..."stufoasa".Sunt sigur ca s-a mai discutat pe forum dar amintesc asa ...fugitiv:
-art.145 alin.2
"Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
a) operaţiuni taxabile;
- art.146 alin.1 lit.a
"Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabilă trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: pentru taxa datorată sau achitată, aferentă bunurilor care i-au fost ori urmează să îi fie livrate sau serviciilor care i-au fost ori urmează să îi fie prestate în beneficiul său de către o persoană impozabilă, să deţină o factură emisă în conformitate cu prevederile art. 155;"

Cu privire la deductibilitatea cheltuielilor credeti ca este mai ok sa inlocuiesc ctr de comodat cu ctr de inchiriere? as putea sa pun 1 Ron chirie anuala :D ca oricum nu trebuie declarat ca e intre 2 persoane juridice :)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sold cont 231

#17 Mesaj de eugen01 »

1.
Sa inteleg ca ar fi totusi in regula sa inregistrez 303=231 2020 (limita pt mijloace fixe de acum mi-ar permite) si 603=303
Apetrem a fost destul de clar in raspunsul pe care l-a dat.

2. Despre stufosenie:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... or#p101892
Dupa cum vedeti, acolo discutam despre utilitati (basca ..e o discutie din 2011, ar trebui adaugat si litera b la articolul respectiv) :roll:
art.145 alin.2 "Orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa aferentă achiziţiilor, dacă acestea sunt destinate utilizării în folosul următoarelor operaţiuni:
a) operaţiuni taxabile
Deci taxabile d.p.d.v al TVA. Ei bien...cat TVA se colecteaza prin contractul de comodat ?
altfel pe aceeasi tema:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 3&start=15

3. Intrebarea lui Tatum, se refera deductibilitatea respectivelor cheltuieli..adica Art.21 alin.1
ART. 21 Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare
:roll:

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: sold cont 231

#18 Mesaj de stefanm86 »

dap, m-am cam grabit cu lecturarea, imi cer scuze
contractul de inchiriere ramane de baza...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sold cont 231

#19 Mesaj de eugen01 »

...acuma..daca tot ati adus vorba si de TVA:
ART. 147
47. (1) În aplicarea art. 147 alin. (3) şi alin. (4) din Codul fiscal, dacă bunurile sau serviciile achiziţionate pot fi alocate parţial activităţii care nu dă drept de deducere şi parţial activităţii care dă drept de deducere, nu se aplică prevederile art. 147 alin. (5) din Codul fiscal, respectiv deducerea taxei pe bază de pro rata.
Exemplu: o societate care cumpără o clădire, cunoaşte din momentul achiziţionării acesteia partea din clădire care va fi alocată pentru închiriere în regim de scutire şi partea de clădire care va fi alocată pentru închiriere în regim de taxare, va deduce taxa corespunzătoare părţii din clădire care urmează a fi utilizată pentru închiriere în regim de taxare şi nu va deduce taxa aferentă părţii din clădire, care va fi utilizată pentru închiriere în regim de scutire.

Mai multe exemple aveti si in NM-urile aferente articolului 149.
LE:
Despre inchiriere, inregistrare Anaf contract inchiriere (cu optiune TVA) a se vedea art.141 si normele aferente.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sold cont 231

#20 Mesaj de tomac »

gramac921 scrie::lol: or fi la o terasa la niste beri
No beer :D.
Eu la alergare. Mă pregătesc pentru un semimaraton. La care vă și invit de pe acum. La București în 5 octombrie. Sper să fiu destul de în formă (pregătit) pentru a-l termina :)
Și să nu mă demotivez până atunci :mrgreen:

și acum, on topic:
Într-adevăr nu au ce căuta ca obiecte de inventar. Ele pot fi contabilizate atât pe 602x cât și pe 611. Nu e o eroare în a contabiliza pe 611 deși în acest cont s-ar contabiliza lucrările facturate de terți. Dar eu pot contabiliza o operațiune în funcție de conținutul, relevanța sa economică, nu juridică așa că sunt corecte ambele versiuni
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sold cont 231

#21 Mesaj de eugen01 »

1. Maraton.Ok...o fiu in galerie.Si clar dau eu berea, se impune o rehidratare :-)
2.On topic.
Daca au fost "prinse" in 231..nu inseamna ca au fost "cheltuite" odata ? Sau poate nu inteleg eu si e vorba de corectare/stornare.

(pt stefanm86
pentru a verifica anumite inregistrari contabile ne folosim de omfp3055 si/sau de Ghidul emis de MF..le gasim pe site MF)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sold cont 231

#22 Mesaj de tomac »

1.eugen, te aștept. Am nevoie de susținători morali :D
2.da, e vorba de o stornare prealabilă. Nu e neapărată nevoie să fi existat consum. Probabil s-a contabilizat în 231 la achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sold cont 231

#23 Mesaj de balazse »

Care a fost rezultatul semimaratonului?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: sold cont 231

#24 Mesaj de ferenta »

Păi dacă a început pe data de 5 în Bucureşti, io zic să mai avem răbdare, să-şi tragă sufletul, că sigur o să ne spună şi nouă ceva.Oricum, cred că omu-i rupt de febră muşchiulară, oricât antrenament o fi fost în prealabil! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sold cont 231

#25 Mesaj de tomac »

Rezultatul nu a fost. Am făcut ruptură musculară parțială la mușchiul gambei drepte cu 4 zile înainte - în 01/10 și nu m-am recuperat nici acum. Am fost spectator și susținător la un alt alergător din Beiuș ce a alergat maratonul.
Eu aveam de ales: forțez alergarea dar mușchiul cedează după 5-10 km alergați și mă aleg cu ruptură totală de mușchi și o perioadă de recuperare mai mare de 1-2 luni sau fac pauză acum 10 zile după care repet ecografia musculară și văd cum pot relua alergările după aceea. Anul ăsta nu a fost să fie. Am făcut o mică depresie văzând atmosfera de aici din București.

@ferenta
Nu fac febră musculară la 21 de km :mrgreen: Garantat. Poate la un maraton, da. Dar la un semi, nu.
Am în spate alergări lungi și pe pantă mai mare decât e în București. Și intenționez să fac alergări și pe pante mai mari puțin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: sold cont 231

#26 Mesaj de ferenta »

Te cred pe cuvânt :P ! Nu am vrut să te jignesc cu remarca respectivă!Doar că mi se pare diferenţa atâta de mare de la o extremă la alta! Adică de la o muncă precum statul lipit toată ziua de scaun, cu ochii în cifre şi în calculator, la a alerga la un semimaraton, deci e clar că între cele două e nevoie de mult antrenament, iar pentru asta e nevoie de multă bunăvoinţă!Felicitări!Ne dovedeşti că ne eşti model de urmat şi pe alte planuri, nu doar în conta! :)
Îţi doresc recuperare rapidă şi totală!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sold cont 231

#27 Mesaj de tomac »

Nu mă simt jignit defel. Ar fi culmea :D
E o mare diferență între mine de acum 3 ani și cel de acum. Acum 3 ani aveam peste 100 de kg și nu alergam defel (sunt și pe forum câțiva care pot confirma). Acum am 77-78 și alerg circa 20-30 km (în medie) pe săptămână dacă nu sunt accidentat :). Spre exemplu în septembrie am avut alergați cam 106 km. Anul ăsta peste 600 de km alergați pentru a putea rezista 21 în octombrie :), de aia și dezamăgirea trăită pentru că nu am ajuns în cursă. Mă mulțumesc cu un cros de la Oradea pe care l-am dus la capăt lejer.
E și mai mare diferența între mine de acum și fumătorul de acum vreo 7 ani ce fuma 2-3 pachete de țigări pe zi și servea 7-8 cafele pe zi plus cola de rigoare :D
Astea sunt extremele mele. Nu cred că sunt chiar un model, dar acum am ajuns la concluzia că mișcare poți face oricând și nu prea ai scuze că nu faci. Căutați informații despre Moșion Gheorghe de exemplu și vedeți cum un om la aproape 80 de ani aleargă un semi-maraton și-l duce la capăt în timpul regulamentar. Despre el puteți spune că e model.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sold cont 231

#28 Mesaj de eugen01 »

"fuma 2-3 pachete de țigări pe zi și servea 7-8 cafele pe zi plus cola de rigoare"

bine....la renuntat la cola inteleg..hai sa inchid un ochisor si la tzigari...da' si cafeaua domnule ?!?!?! :shock:

Altfel, de acord cu imbinarea dintre munca si sport.Cert e ca si daca noi astia de la birou musai sa mai facem oarece munca fizica, si proletarul (colegii lui Dorel sa zicem) musai sa mai citeasca...altfel se abrutizeaza !
(Am citat din memorie o vorba a unui alpinist roman).
https://www.youtube.com/watch?v=PLVZedYI97w

La multi ani !
Si..sper ca nu sunt prea frivol daca spun..sa ne traiesti Tomac ! :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sold cont 231

#29 Mesaj de tomac »

Cine a zis ceva de renunțat la cafea?
Mulțam de urări. și vouă la fel vă doresc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns