inregistrare in scopuri tva- urgent

Mesaj
Autor
serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

inregistrare in scopuri tva- urgent

#1 Mesaj de serbanm695 »

buna ziua!
am inteles ca mai nou trebuie sa intocmim un punctaj pt a deveni platitor de tva si nu mai putem alege la infiintare acest lucru.
este adeverat?
si daca o firma nou infiintata vrea sa devina platitoare de tva, cu ce acte merg la anaf pt acest lucru

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#2 Mesaj de andreis491 »

E posibil sa difere de la administratie la administratie (am mai patit):

9.Inregistrare persoane impozabile in scopuri de TVA
9.1 Persoane juridice
a) Platitori de TVA conform art. 153 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal - de la infiintare
● 2 formulare “098 - Cerere de inregistrare in scopuri de TVA”
● Anexa 2 la cererea de inregistrare in scopuri de TVA/ 2 formulare “Declaratie de
mentiuni”
● Copia cererii de inmatriculare in Registrul Comertului (pentru societatile care nu
au obtinut certificatul de inmatriculare de la ORC)
● Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca desfasoara sau nu
activitati economice la sediul social, la sediile secundare sau in afara acestora
● Pentru administratorii/asociatii care nu sunt inregistrati fiscal in Romania, o
declaratie pe proprie raspundere (notariala) din care sa rezulte ca nu au comis
infractiuni/fapte de natura celor prevazute la art. 2 alin.(2) din OG 75/2001 privind
organizarea si functionarea cazierului fiscal
● Dovada existentei spatiului destinat sediului social si sediilor secundare
● Copie act constitutiv sau copie incheiere ORC pentru societatile care s-au
inregistrat deja
● Copie C.I./B.I. ale administratorilor si asociatilor
● Dosar sina

b) Platitori de TVA conform art. 153 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal - prin optiune
dupa inceperea activitatii
● 2 formulare “010 – Declaratie de inregistrare fiscala/declaratie de mentiuni pentru
persoane juridice, asocieri si alte entitati fara personalitate juridica
● Anexa 2 la cererea de inregistrare in scopuri de TVA/ 2 formulare “Declaratie de
mentiuni”
● Declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte daca desfasoara sau nu
activitati economice la sediul social, la sediile secundare sau in afara acestora
● Pentru administratorii/asociatii care nu sunt inregistrati fiscal in Romania, o
declaratie pe proprie raspundere (notariala) din care sa rezulte ca nu au comis
infractiuni/fapte de natura celor prevazute la art. 2 alin.(2) din OG 75/2001 privind
organizarea si functionarea cazierului fiscal
● Calculul perioadei fiscale conform art. 156 din Codul fiscal
● Dovada existentei spatiului destinat sediului social si sediilor secundare
● Balante de verificare pentru anii 2009, 2010 si la ultima luna (sau dupa caz, in
functie de data infiintarii)
● Copie C.I./B.I. ale administratorilor si asociatilor
● Dosar sina

serbanm695
Mesaje: 341
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#3 Mesaj de serbanm695 »

multumesc frumos!

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#4 Mesaj de robut »

Buna ziua,
o societate infiintata pe 1 august vrea sa se inscrie platitoare de tva.
Am citit tot ce se putea dar am cateva nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati, si anume:
1. depun d 010 / mentiuni si pun bifa la 1.taxa pe valoarea adaugata pct. 1.2. ?
2. depun anexa 2 la d 010 si d 098 ? (cei de la finante Neamt nu au zis nimic de d 098)
3.inregistrarea in scopuri de tva o cere directorul societatii care are o firma unde este asociat unic, trebuie sa trec acest lucru in
anexa 2?
sau pentru a obtine un punctaj mare ar fi bine sa -l trec pe patron care nu a avut niciodata calitatea de asociat sau administrator

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#5 Mesaj de tomac »

1. Da - se depune 010. Bifă la 1 - Taxa pe valoarea adăugată - punctele 1.1 și 1.8 completate/bifate, după caz.
2. Nu se depune și 098 zic eu. Acesta se depune la înființare dacă se optează la înființare pentru TVA. Dacă opțiunea se exprimă ulterior înființării, atunci 098 nu se depune. Anexa la 010 este obligatorie.
3. În anexa la 010 se înscriu datele tuturor administratorilor și asociaților firmei respective. În mod obligatoriu, nu în funcție de cum ar fi mai bine sau altfel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#6 Mesaj de robut »

1.Dar de ce pct 1.8." ulterior desfasurarii de operatiuni taxabile...."daca s-a infiintat acum si nu a desfasurat nicio operatiune?
2.-3. Am inteles, dar nu inteleg cine trebuie sa semneze anexa la "Semnatura reprezentantului legal al solicitantului".
Multumesc frumos.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#7 Mesaj de apetrem »

1. In sensul TVA, "inregistrarea inainte de realizarea de operaţiuni taxabile" se refera la prima depunere a formularului 010.
Astfel, rândurile 1.1 ‐ 1.6 se completează numai în cazul declaratiei 010 initiale, atunci cand s‐a bifat căsuța 1 de la lit. A.
Rândurile 1.7 ‐ 1.10 se completează doar în cazul în care s‐a bifat căsuța 2 de la lit. A, adica declaratie de mentiuni.
Vezi instructiunile de completare la formularul 010.

2. Calitatea de reprezentant al societatii comerciale conform Legii nr.31/1990, revine administratorului societatii desemnat prin actul constitutiv. Oricine altcineva, ex. directorul, poate exercita calitatea de reprezentant al societatii comerciale doar daca i s-a conferit o astfel de atributie, prin actele constitutive ale societatii. Altfel, directorul este doar un angajat care are delegare pentru anumite sarcini.
Marian Apetre

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#8 Mesaj de robut »

Multumesc.
Sper ca maine sa fie bine si sa nu fac mai multe drumuri.

constantina479
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:04 am

Re: inregistrare in scopuri tva- urgent

#9 Mesaj de constantina479 »

Pentru robut

Te rog sa ne informezi care declaratie ai depus (098 sau 010) deoarece si eu am aceeasi situatie ( certificatul de inregistrare de la ONRC a iesit in 22.08.2014 cu CUI ul si doresc sa depun optiunea de platitor de tva pana la 30 august)
Ce alte documente ai mai depus?

Multumeasc

Scrie răspuns