Achizitie autoturisme

Mesaj
Autor
sanduc606
Mesaje: 35
Membru din: Mie Ian 28, 2009 2:00 am

Achizitie autoturisme

#1 Mesaj de sanduc606 »

O societate achizitioneaza in decursul anului 4 masini: 1 leasing, 3 second.Pana aici fara probleme....dar sc are 1 singur salariat = asociatul unic.De dedus TVA deduc pentru una singura - sediu sc este in piatra neamt punctul de lucru este in bucuresti deci am o hotarare a aga pentru respectiva masina pentru a transporta salariatii la si de la locul de munca...
Are voie sa achizioneze 4 masini???Multumesc de ajutor!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Achizitie autoturisme

#2 Mesaj de septimiuv »

acum nu stiu altii cum sunt, dar singurul salariat are 2 masini
una la sediu alta la punct de lucru
ce face, vine cu cea de la sediu pana la punctul de lucru si la punctul de lucru se foloseste de ce la punctul de lucru sau de la sediu la punctul de lucru ia trenu'? :shock:

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#3 Mesaj de florescuc278 »

Am și eu următoarea situație:
SC plătitoare de impozit pe venit, un singur angajat în funcția de agent vânzări. Acum se dorește achiziționarea unei a doua mașini (o înlocuire a primei mașini practic).
Este deductibil TVA integral la achiziția acesteia? Cum trebuie procedat?
Mulțumesc

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie autoturisme

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Daca pe viitor veti dovedi ca o veti folosi doar in scopuri economice, da, tva-ul este deductibil in totalitate.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#5 Mesaj de florescuc278 »

Dovedit cu foaie de parcurs, nu?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie autoturisme

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Daca este autoturism, da.

donicao
Mesaje: 40
Membru din: Mar Sep 10, 2013 3:15 pm

Re: Achizitie autoturisme

#7 Mesaj de donicao »

Buna ziua,
Indraznesc sa va intreb daca este autoutilitara achizitionata pe firma pentru transportul angajatilor si a materialelor la locul unde se efectueaza prestarea de serviciu( lucrari de instalatii electrice) nu e nevoie de foi de parcurs? (Sunt si clienti persoane fizice si ma intreb cum s-ar justifica ca m-am deplasarea acolo daca pe foaie nu are cum sa fi o stampila).In acest caz se deduce tot TVA-ul din combustibil?
Multumesc !

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#8 Mesaj de florescuc278 »

Sper să fi fost înțeleasă corect: mă refer la TVA de pe factura de achiziție a mașinii, nu la TVA combustibil etc.
Dacă mă puteți ajuta și cu ceva legislație....
Mulțumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie autoturisme

#9 Mesaj de eugen01 »

Legislatie:
1. Circulara
2. Codul Fiscal (valabil 2014 site anaf)
a) art.145 indice 1 Limitări speciale ale dreptului de deducere
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 145 se limitează la 50% dreptul de deducere a taxei aferente cumpărării, achiziţiei intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului de vehicule rutiere motorizate şi a taxei aferente cheltuielilor legate de vehiculele aflate în proprietatea sau în folosinţa persoanei impozabile, în cazul în care vehiculele nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice.
....
(5) În cazul vehiculelor care nu fac obiectul limitării dreptului de deducere conform alin.(1) fiind utilizate exclusiv în scopul activităţii economice, precum şi a celor exceptate de la limitarea deducerii potrivit alin. (3), se vor aplica regulile generale de deducere stabilite la art. 145 şi art. 146 – 147^1.

b)NormeMetodologice la art 145 indice 1
(2) În cazul vehiculelor care sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice, în sensul art. 145^1 alin. (1) din Codul fiscal, taxa aferentă cumpărării, achiziţiei intracomunitare, importului, închirierii sau leasingului şi cheltuielilor legate de aceste vehicule este deductibilă conform regulilor generale prevăzute la art. 145 şi la art. 146 - 147^1 din Codul fiscal, nefiind aplicabilă limitarea la 50% a deducerii taxei. Utilizarea în scopul activităţii economice a unui vehicul cuprinde, fără a se limita la acestea: ....

PS.
Cele de mai sus reprezinta doar un extras.E bine de citit tot articolul precum si toate NM aferente.Exista acolo niste precederi foarte interesante.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#10 Mesaj de florescuc278 »

A fost cumpărată mașina (până la urmă fără TVA). Astăzi am primit factura pe mail cu următoarele: cota TVA 0% și o singură linie cu: preț unitar, valoare fără TVA și valoare TVA. TVA acesta reprezintă TVA la adaosul comercial.
Vă rog să mă ajutați cum trebuie să înregistrez factura în Saga.
Mulțumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie autoturisme

#11 Mesaj de pinteae »

Daca vanzatorul a aplicat regimul special de TVA, asupra marjei brute, nu se deduce TVA ( deoarece TVA este aplicat asupra marjei brute), iar valoare din factura reprezinta cost de achizitie.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#12 Mesaj de florescuc278 »

Vă rog să mă ajutați cu un sfat în legătură cu mașina...veche s-o numesc, care va fi folosită doar în interes personal:
1. Poate rămâne pe firmă, în acest caz nedeductibil 100% TVA și orice alte cheltuieli?
2. Vânzare către administrator (singurul angajat al firmei, așa cum am mai spus, în funcția de agent vânzări) la o valoare de 1000lei?
Care variantă ar fi ok?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie autoturisme

#13 Mesaj de balazse »

1. De ce sa fie nedeductibil 100%?
2. Poate sa-l si vanda la 10 lei, daca doreste.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Achizitie autoturisme

#14 Mesaj de pinteae »

1. Daca masina este utilizata exclusiv de catre administrator, iar administratorul foloseste doar acea masina, atunci vei deduce 50% din cheltuielile de functionare si 100% din amortizare, fara sa fi obligat sa intocmesti vreun document justificativ ( Codul fiscal art. 21, (3), n), coroborat cu art. 21, (4), t) si cu art 24, (11), h).
2. In cazul tau si vanzarea ar fi o solutie, dar nu cred ca se impune.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Achizitie autoturisme

#15 Mesaj de florescuc278 »

Nu știu dacă m-am făcut înțeleasă corect: mă refer la mașina veche, de aceea am spuns 100% nedeductibil.
În prezent, pe firmă sunt 2 mașini și un singur angajat:
- mașina recent cumpărată, pe are o folosește în calitate de angajat (agent vânzări), în interesul firmei - deductibil 100%
- mașina veche, pe care vrea să o folosească în timpul liber, doar ca mașină personală (el sau soția).
În acest caz, dacă rămâne tot pe firmă și mașina veche (ca să evite vânzarea să zicem, adică venit etc...) cheltuielile cu aceasta sunt nedeductibile 100% sau 50%?
Mulțumesc

Scrie răspuns