Descarcare gestiune I.I.

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
veseb
Mesaje: 31
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:00 am

Descarcare gestiune I.I.

#1 Mesaj de veseb »

La o I.I. domeniu de activitate fast food, pe langa mancare, mai vinde si sucuri, bere, etc.
Cum fac descarcarea gestiunii la marfuri :Operatii/Alte operatii cu stocuri/Operatii speciale, cumva?
Daca da, las pretul care il pune automat programul?
Va multumesc mult.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Descarcare gestiune I.I.

#2 Mesaj de cernatv »

Nu confunda partida simpla cu partida dubla.
Pe venituri iti apar sumele incasate din vanzari, iar pe cheltuieli sumele platite pentru marfa achizitionata (fara TVA, normal, daca esti platitor de TVA).
Atat, nu se face nicio descarcare de gestiune.

veseb
Mesaje: 31
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:00 am

Re: Descarcare gestiune I.I.

#3 Mesaj de veseb »

Poate nu m-am exprimat corect cu descarcarea gestiunii.
La materia prima (carne, cartofi, etc.) fac bon de consum. As vrea sa stiu cu marfurile cum sa procedez. Daca dau situatia stocurilor ele imi apar in stoc, desi eu am vandut din ele...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#4 Mesaj de balazse »

Lucrezi cu articol "marfa" sau "nedefinit"?
Daca lucrezi cu "marfa" trebuie sa apara si iesirea, poate ai mai multe gestiuni si nu ai vandut din gestiunea verificata.

veseb
Mesaje: 31
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:00 am

Re: Descarcare gestiune I.I.

#5 Mesaj de veseb »

Lucrez cu articol marfa. Am 2 gestiuni. Nu pot sa vand din alta gestiune, ca nu le-am introdus numai in gestiunea "magazin". Nu imi apare iesirea. Inseamna ca ceva nu fac corect, dar ce oare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#6 Mesaj de balazse »

Unde nu vezi iesirea? La situatie stocuri/fise articole (te-ai uitat la "stoc final")?
Sa recapitulam un pic inregistrarile.
La "intrari" alegi "marfa" -> selectezi gestiunea "magazin" si articolul creat in meniul "articole" (ex: mere).
La "iesiri" procedezi ca si la "intrari".
In acest caz in situatie stocuri/fise articole trebuie sa iti apara ambele inregistrari, numai sa fii atent/a la perioada selectata.

veseb
Mesaje: 31
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:00 am

Re: Descarcare gestiune I.I.

#7 Mesaj de veseb »

Nu am facut la Iesiri nimic...
Dar la Iesiri, trebuie sa creez un client fictiv si sa selectez bon de casa? Se vinde doar la persoane fizice, pe baza de bon.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#8 Mesaj de balazse »

Si atunci cum vrei sa apara descarcarea fara sa-l inregistrezi la iesiri? Ai inregistrat bonurile direct in registrul de casa?
In acest caz trebuie sa creezi un client "vanzare numerar" (la Saga PS nu merge pe conturi ca la Saga C) si alegi "B", doar ca va trebuie sa inregistrezi si incasarea.
Astfel, se va descarca si gestiunea.

veseb
Mesaje: 31
Membru din: Mar Oct 20, 2009 12:00 am

Re: Descarcare gestiune I.I.

#9 Mesaj de veseb »

Dupa ce am creat clientul, in meniul iesiri adaug vanzarea din ziua respectiva,(de ex. 5 sucuri) si pe urma aleg butonul " Incasare"?
Numai ca am o problema...Pe "Z" nu imi apare detailat ce s-a vandut, ci doar "bauturi racoritoare". Ce sa fac in sitiatia asta?
Ma scuzati ca poate pun niste intrebari banale, dar nu am mai avut de-a face cu asemeanea situatii si nu as vrea sa fac vreo boacana...
Va multumesc...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#10 Mesaj de balazse »

1. da.
2. daca lucrezi cantitativ-valoric atunci trebuie sa inregistrezi la fiecare bon efectiv ce s-a vandut.

ghergutv
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:25 pm

Re: Descarcare gestiune I.I.

#11 Mesaj de ghergutv »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajuati intr-o problema asemanatoare. Este vorba despre o I.I. neplatitoare de TVA, cu obiect de activitate comert, la care evidenta marfurilor se tine global-valoric.
La intrari procedez in felul urmator: am articolul "marfa (global-valoric)" cu tip "nedefinit", cantitate 1, pret conform facturii de achizitie, pret de vanzare conform nir-ului.
La iesiri, in mod asemanator: articolul "marfa (global-valoric)" cu tip "nedefinit", cantitate 1, pret de vanzare conform z-ului.
Problema mea este ca pe raportul de gestiune apar intrarile cu preturile de vanzare pe care le-am definit, insa nu apare descarcarea de gestiune. Unde gresec, cum ar trebui sa procedez?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#12 Mesaj de balazse »

La "configurare societati" -> "informatii generale" -> bifezi la "evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA".
La "configurare societati" -> "setari diverse" -> bifezi la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma".
La intrari/iesiri utilizezi ca tip "marfa" in loc de "nedefinit".

ghergutv
Mesaje: 3
Membru din: Mar Iul 23, 2013 4:25 pm

Re: Descarcare gestiune I.I.

#13 Mesaj de ghergutv »

Daca bifez la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma", de unde voi putea vizualiza si tipari raportul de gestiune, ca nu mai am aceasta optiune?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune I.I.

#14 Mesaj de balazse »

La "situatii-listari" -> "raport de gestiune".
Atentie sa fie bifat la "evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA".

Scrie răspuns