Plati factura

Mesaj
Autor
farcasanum821
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 27, 2014 12:06 pm

Plati factura

#1 Mesaj de farcasanum821 »

Buna ziua,

Am o problema pe care nu am mai intalnit-o pana acum, si rog ajutor:

Am emis o factura catre societatea X in valoare de 15 000 lei pt. prestari servicii in baza unui contract, pe care au platit-o in 4 transe, dupa cum urmeaza:
1.O plata de 5 000 din contul firmei X
2.O plata de 3 000 din contul unei persoane fizice, care are calitatea de imputernicit cu drepturi de administrator.
3.Au mai facut o plata de 5 000 din contul unei alte societati, Y
4.Restul de 2 000 fiind platiti din casa.

Intrebarea mea este daca exista vreo problema legala cu plata din contul unei persoane fizice si cea din contul unei alte persoane juridice?
Ce sanctiuni pot primi (la ce ma expun) si ce ar trebui sa fac pt. a legaliza aceste plati (daca este cazul)?

Multumesc anticipat pt. ajutor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plati factura

#2 Mesaj de herganiec »

important ca ti-a platit.. nu intereseaza pe nimeni aceasta. Doar pe client ca sa isi stinga datoria catre dvs.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plati factura

#3 Mesaj de balazse »

Nici chiar asa. Ce treaba are incasarea de la firma Y in contul meu, daca nu are datorie fata de mine?
Asa toata lumea ar putea platii anapoda.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Plati factura

#4 Mesaj de apetrem »

Cu exceptia cazurilor in care exista un acord scris intre partile respective.
Treaba poate avea, n-ai de unde stii, poate sunt cesiuni de creante, sau orice altceva ...
Atentie mai ales la ce e in contabilitatea firmei Y, contactatii pentru a perfecta natura tranzactiei.
Marian Apetre

Scrie răspuns