preluare stocuri initiale

Mesaj
Autor
adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

preluare stocuri initiale

#1 Mesaj de adami7 »

buna ziua!
cand preiau stocurile initiale, preiau numai marfa sau si obiectele de inventar?
situatia stocurilor( marfa) imi bate cu balanta dar daca preiau si ob. inventar unde le regasesc in balanta?
multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare stocuri initiale

#2 Mesaj de balazse »

La "prealuare stocuri initiale" introduci ce ai pe stoc si nu le-ai vandaut, dat in consum sau in folosinta.
Daca doresti sa ai o evidenta al obiectelor de inventar date in folosinta, dar necasate atunci introduci la "articole" fiecare obiect de inventar si introduci la "dare in folosinta" cu o data anterioara inceperii utilizarii programului (atenti ca sa fie corect lista la validare, deoarece cu greu se mai poate devalida).

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: preluare stocuri initiale

#3 Mesaj de adami7 »

nu-mi dau seama daca aceste obiecte de inventar sun date in folosinta sau nu.
pe situatia stocurilor de la 31.05.2013 imi apare marfa cu stoc final si 2 obiecte de inventar cu stoc final, eu in preluare stocuri am introdus marfa care imi apare cu sold final, am validat am verificat sa-mi bata cu balanta, dar cu aceste ob. inventar nu inteleg cum sa fac.
sa inteleg ca ele nu trebuiesc inregistrate in preluare stocuri?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: preluare stocuri initiale

#4 Mesaj de cernatv »

Trebuie. Daca sunt in stoc (nu sunt date in folosinta) trebuie sa le ai evidentiate in 303 si bineinteles, si analitic. Cand o sa le dai in folosinta o sa-ti apara in 8035.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: preluare stocuri initiale

#5 Mesaj de nasteaf »

Lucrez cu Programul Saga de la 01.01.2013, dar numai cu modulul Contabilitate.A fost f.greu la inceput si nu am putut sa transfer si gestiunile.Acum ca ma descurc bine in modulul Contabilitate as dori sa preiau de la 01.10.2013 si modulul de stocuri, respectiv stoc de materii prime, marfuri, obiecte de inventar in folosinta.Am mai cautat pe Forum pe aceasta tema, dar nu ma descurc.
Ma puteti ajuta va rog cu pasii pe care trebuie sa-i urmez pt.preluare stocuri.
Va multumesc mult de ajutor, ajutor pe care mi l-ati dat de cate ori am avut nevoie.

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: preluare stocuri initiale

#6 Mesaj de pinteae »

Pentru nasteaf
Incearca sa faci preluarea prin optiunea "Preluare stocuri initiale" din "Configurare societati", prin preluarea stocurilor dintr-un fisier format xls. Urmeaza instructiunile din Help.
Succes!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: preluare stocuri initiale

#7 Mesaj de nasteaf »

Pentru Pinteae
Multumesc, am tot studiat tot ce mi-ai scris dar nu ma descurc...
Am crezut ca este o procedura simpla de preluare a soldurilor initiale la inceput de luna si apoi sa folosesc si modulul de gestiune de la data respectiva.
De ex.ce aleg la "Luna de incepere a folosirii programului"???
Daca am lasat luna 01.2013, am primit mesajul"Data documentului este precedenta ultimei inchideri de gestiune! Trebuie modificata" si nu ma lasa sa validez...
Doar nu trebuie sa devalidez totul acum pana la 01.2013???
Am de introdus cateva obiecte de inventar in folosinta, materii prime si marfa pt.01.10.2013.
Deci cum sa incep???

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: preluare stocuri initiale

#8 Mesaj de pinteae »

Daca luna curenta este luna octombrie, ai incercat sa faci preluarea prin configurare societati > preluari stocuri initiale, iar la luna de incepere activa sa fie octombrie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: preluare stocuri initiale

#9 Mesaj de tomac »

Dacă preluați stocurile abia din octombrie, la luna de începere treceți octombrie 2013 în ecranul de preluare a stocurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: preluare stocuri initiale

#10 Mesaj de nasteaf »

Multumesc, am incercat pe o firma de test, sa nu stric ceva si a mers, dar la data intrarii a pus automat ultima zi din septembrie la toate stocurile introduse, apoi am incercat sa le dau in consum obiectele de inventar si nu ma lasa sa pun numai data din luna oct.2013.Sincer eu as fi vrut sa pun data intrarii si data darii in folosinta exact cand a avut loc, dar probabil nu se poate, nu??
Va multumesc oricum pt.sfat.M-am descurcat.Dar sa las asa ce ziceti voi???

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: preluare stocuri initiale

#11 Mesaj de pinteae »

Din pacate, pentru toate ob. de inv. date in folosinta anterior utilizarii SAGA si preluate in aplicatie, data darii in folosinta va fi aceeasi cu data preluarii.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: preluare stocuri initiale

#12 Mesaj de augustl »

buna ziua,

am preluat socurile in saga la 30.04.2014 la pret de vanzare ca sa-mi dea cu balanta, pt. ca asa era tinuta evidenta stocurilor in vechiul program, la pret de vanzare. Din momentul preluarii, stocurile au fost evaluate la pret de achizitie, insa lunile mai si iunie s-au inchis descarcarea gestiunii pt. marfurile vandute facandu-se la pretul cu tot cu tva, prin urmare a rezultat o valoare mai mica a stocului, si a fost depusa si declaratia de impozit pe profit. In luna iulie am observat ca nu s-a facut corect descarcarea de gestiune si am modificat valoarea stocului initial din preluare, scazand tva-ul articolelor din pret.......dupa revalidarea lunilor am avut o diferenta de vreo 30.000 lei la valoarea stocului pentru care am facut note contabile de descarcare de gestiune in cele doua luni ca sa nu mai modifice impozitul declarat......intrebarea este daca trebuie sa stornez acum notele respective sau le pot lasa asa?

va rog frumos sa ma ajutati!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: preluare stocuri initiale

#13 Mesaj de apetrem »

Notele de corectie se fac in luna la care a fost descoperita anomalia.
Este bine sa se faca si rectificative la declaratiile fiscale.
Marian Apetre

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: preluare stocuri initiale

#14 Mesaj de augustl »

stiti ce am facut? am stornat in iulie notele de corectie facute in mai si iunie, ca sa nu mai depun rectificativa la impozit si sa nu mai modific nici bilantul.....si le las asa...

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: preluare stocuri initiale

#15 Mesaj de pinteae »

Delimiteaza aspectul contabilul de cel fiscal. Prin nota contabila de corectie ai corectat din punct de vedere contabil, insa ramane problema datoriei fiscale. Procedeaza asa cum ti-a sugerat Marian. Intocmeste rectificativa pentru impozitul pe profit, chiar daca vei inregistra nota de diferenta de impozit in luna iulie, ca sa nu modifici Raportarea. Calculul impozitului este raspunderea ta. Greseala tu ai produs-o. In cazul unui control fiscal, cum o sa justifici diferentele la impozit?

Scrie răspuns