concediu creștere copil

Mesaj
Autor
adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

concediu creștere copil

#1 Mesaj de adami7 »

Bună seara! Sunt în concediu fără plată la o instituție, și angajata cu norma întreagă la o societate. Acum trebuie sa intru în concediu creștere copil. Unde înregistrez concediul cod 08? Cum procedez dacă vreau să intru din cfp în ccc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu creștere copil

#2 Mesaj de balazse »

La ambele unitati. La ambele unitati o sa fii in CCC.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu creștere copil

#3 Mesaj de pinteae »

CFP-ul trebuie sa inceteze deoarece in cazul tau CIM-ul trebuie sa se suspende pentru crestere copil. Asa ca o sa depui cerere de concediu pentru crestere copil la ambii angajatori. Daca in ultimele 12 luni ai activat la ambii angajatori, sa nunuiti sa ceri adeverinta cu veniturile realizate.

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: concediu creștere copil

#4 Mesaj de adami7 »

Și concediul de maternitate cele 42 de zile unde îl depun? La ambele unități?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu creștere copil

#5 Mesaj de pinteae »

Daca sunt indeplinite conditiile de stagiu si baza de calcul la ambii angajatori, atunci da. In acest caz vei depune exemplarele originale la angajatorul la care ai functia de baza, iar la celalalt angajator vei depune copii cu stampila medicului prescriptor. Daca la institutia unde esti in CFP nu indeplinesti cumulativ cele doua conditii, atunci nu are sens sa-l depui. Banuiesc ca la angajatorul la care activezi momentan, indeplinesti ambele conditii.

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: concediu creștere copil

#6 Mesaj de adami7 »

La ce condiții va referiți? La unitatea la care sunt în cfp sunt de 12 luni în concediu. Vreau sa.mi suspend cim acum pe baza ccc.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: concediu creștere copil

#7 Mesaj de pinteae »

Conditiile la care ma refer sunt legate de stagiu de cotizare (22 zile din ultimele 12 luni), si baza de calcul (zile lucrate in ultimele 6 luni, anterioare lunii pentru care s-a acordat concediul medical). Dar, cum in cazul tau, inteleg ca esti in CFP de un an, atunci nu vei beneficia de indemnizatie de CM pentru cele 42 de zile. In schimb pentru suspendare, trebuie sa depui cerere la ambii angajatori, deoarece se considera stagiu de cotizare cu plata din alte surse.

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: concediu creștere copil

#8 Mesaj de adami7 »

Dar pot beneficia de indemnizație pe cele 42 de zile de la firma unde sunt în activitate? Sa înțeleg ca la unitatea unde sunt în cfp ar trebui sa fiu operată doar în revisal nu și în statul de plata?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu creștere copil

#9 Mesaj de balazse »

Cum adica doar in ReviSal si nu si in statul de plata?

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: concediu creștere copil

#10 Mesaj de adami7 »

Mă refer la concediul post și prenatal. Am fost în concediu fără plata 12 luni și nu am baza de cotizare. S-a încercat generarea în statul de plata, dar sunt atenționata asupra faptului ca nu am baza de cotizare, adică nu am venituri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu creștere copil

#11 Mesaj de balazse »

Dar asa s-a discutat ca vei trece CFS in continuare si cand la functia de baza vei face suspendare pentru ingrijire copil, atunci si acolo vei face suspendarea.
In ReviSal doar in anumite cazuri se inregistreaza CFS-ul.

adami7
Mesaje: 165
Membru din: Joi Ian 24, 2013 4:16 pm

Re: concediu creștere copil

#12 Mesaj de adami7 »

Mulțumesc frumos!

Scrie răspuns