deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

Mesaj
Autor
vlasceanud
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 03, 2012 4:50 pm

deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#1 Mesaj de vlasceanud »

punct de colectare a deseurilor metalice feroase, neferoase, nemetalice (hartie, carton, plastic, sticla, textile, cauciuc), VSU-vehicule scoase din uz, baterii si acumulatori, DEEE- deseuri de echipamente electrice si electronice si uleiuri uzate.
Vin cu rugamintea de a ma ajuta in interpretarea LEGII privind stopajul la sursa a contributiei pentru Fondul de mediu, retinut la sursa de la persoane fizice si juridice genetatoare de deseuri.
La care din urmatoarele tipuri de deseuri se retine Fond de mediu 3 %?
1. deseuri feroase si neferoase
2. deseuri de hartie, carton, plastic, sticla, textile, cauciuc
3. deseuri de baterii si acumulatori
4. vehicule scoase din uz
5. deseuri de echipamente electrice si electronice.
Cu ganduri numai de bine si multumiri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#2 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#3 Mesaj de tobosv790 »

multumesc si eu

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#4 Mesaj de augustl »

buna ziua,

am predat deseuri materiale plastice si sticla unei societati colectoare. Societatea ne-a emis factura cu tva, motivand ca acest tip de deseuri se factureaza cu tva. Eu am facut urmatoarele inregistrari contabile:
%=401
628
4426
dupa care ma scad cu deseurile din gestiune 711=346, doar ca in urma acestei inregistrari am diferente la stocuri....pe balanta imi apare soldul scazut la deseuri, dar in situatia stocurilor nu mi se vede aceasta scadere si imi apare valoarea lor fara nota contabila respectiva....este corect cum am procedat?
de scazut trebuie sa ma scad cu aceste deseuri, insa nu imi dau seama cum pot regla situatia stocurilor, a.i. sa bata cu balanta????

va rog frumos sa ma ajutati!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#5 Mesaj de balazse »

Cum adica ti-a facturat un serviciu? De ce nu i-ai facturat tu vanzarea de deseu?

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#6 Mesaj de augustl »

pentru ca ziceau cei de la societatea colectoare ca sticla si materialele plastice au un alt regim, in sensul ca cel care le detine trebuie sa plateasca el o taxa sau o anumita suma societatii care le colecteaza, pt. ca acestea nu se mai pot valorifica/utiliza, nu sunt ca si fierul.....asta mi s-a zis ca nici eu nu intelegeam de ce e asa!

totusi cum trebuie sa procedez in cazul acesta ca scazandu-mi stocurile de produse reziduale prin nota contabila, mi se diminueaza soldul din balanta.......insa daca dau o generare a situatiei stocurilor, nu se vede acea nota contabila si acolo?


va multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#7 Mesaj de cernatv »

Vezi la operatii speciale cu stocuri.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#8 Mesaj de augustl »

am rezolvat situatia.....va multumesc frumos!

totusi mai am o intrebare: e corecta factura emisa de catre societatea care colecteaza aceste deseuri, cu tot cu tva?

va multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#9 Mesaj de cernatv »

Nu stiu regimul acestui tip de deseu, dar daca e asa cum ai spus, factura e corecta. El ti-a facturat un serviciu, adica te-a scapat de acele deseuri. Asa cum platesti sa scapi de gunoiul menajer.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#10 Mesaj de augustl »

ei zic ca asa e corect, ca pt. acest tip de deseu nu se face taxare inversa.......eciudat!

oricum, va multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#11 Mesaj de balazse »

Din cate am inteles daca bunurile nu sunt reciclabile atunci trebuiesc distruse, ca urmare platesti pentru acest lucru.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#12 Mesaj de augustl »

mai am o problema legata de deseuri.......am facturat deseuri (caroserii vechi) catre o persoana fizica, cetatean american, care lucreaza in armata.....deseuri care vor fi folosite pentru aplicatii diverse aici in tara.....factura am intocmit-o cu taxare inversa, dar nu sunt sigura ca am procedat bine......ma ajutati, va rog frumos cu niste sfaturi.......cum trebuie sa intocmesc factura si ce se intampla cu fondul pentru mediu?


va multumesc frumos!

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#13 Mesaj de augustl »

mai am o problema legata de deseuri.......am facturat deseuri (caroserii vechi) catre o persoana fizica, cetatean american, care lucreaza in armata.....deseuri care vor fi folosite pentru aplicatii diverse aici in tara.....factura am intocmit-o cu taxare inversa, dar nu sunt sigura ca am procedat bine......ma ajutati, va rog frumos cu niste sfaturi.......cum trebuie sa intocmesc factura si ce se intampla cu fondul pentru mediu?


va multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#14 Mesaj de balazse »

Nu trebuia sa fie cu taxare inversa daca clientul nu este persoana juridica. Din pacate nu te pot ajuta cu partea de fond de mediu.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: deseuri si contributia de 3 % Fond mediu

#15 Mesaj de augustl »

va multumesc frumos pentru raspuns! ma gandeam eu ca trebuia sa facturez cu tva.......in legatura cu fondul de mediu mai citesc sa vad cum trebuie sa procedez...

Scrie răspuns