storno factura avans auto dealer

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
suts
Mesaje: 98
Membru din: Mie Aug 17, 2011 4:39 pm

storno factura avans auto dealer

#1 Mesaj de suts »

Buna ziua,

in luna mai 2014 biroul notarial a achitat 4 facturi- reprezentind avans achizitie auto catre dealer auto,

in luna august am primit factura storno de la dealer pt sumele achitate,si totodata am primit factura de la societatea de leasing cu aceeasi suma pe care am platit-o ca avans in contul dealer-ului,

va rog sa ma indrumati cum sa inregistrez in SAGA PS aceasta factura storno din luna august catre dealer auto si apoi factura catre societatea de leasing,

multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: storno factura avans auto dealer

#2 Mesaj de tomac »

Simplu: factura de la dealer cu minus la cantitate și cea de la leasing cu plus.
Problema dvs e alta, nu-i așa? Nu cum se înregistrează, ci cum se operează stingerea facturilor, pentru că, probabil, aveți situația în care dealerul a virat banii de avans societății de leasing și dvs nu aveți nici un document de plată. Dacă sunteți într-o astfel de situație, atunci trebuie să aveți un acord scris prin care dvs, dealerul și, eventual, societatea de leasing cădeți de acord ca:
- dealerul să nu vă returneze suma ce o datorează ca urmare facturii de stornare
- dealerul să achite în contul și numele dvs suma respectivă, societății de leasing
- societatea de leasing să accepte plata efectuată de dealer în contul și numele dvs.
În baza actului respectiv, operați în ecranul intrări plată pe cele două facturi (cu data actului) prin casă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suts
Mesaje: 98
Membru din: Mie Aug 17, 2011 4:39 pm

Re: storno factura avans auto dealer

#3 Mesaj de suts »

da,ai avut dreptate:dealerul a virat avansul la soc de leasing si am primit in acest sens o adresa de instiintare/imputernicire,
am facut si stornarea.

multumesc mult,

Scrie răspuns