Spor permanent

Mesaj
Autor
dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Spor permanent

#1 Mesaj de dragosm683 »

Am un spor la un angajat prin CIM de 100 lei(functie de conducere) , care in luna iunie a fost in medical 15 zile, am incercat sa modific in configurere salarii la spor aplicat la timpul lucrat si nu modifica sporul.Ati avut asemenea problema.Poate ma sfatuieste careva cum sa cuprind sporul permanent cind nu a lucrat luna intreaga.
Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spor permanent

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa creezi un spor nou si sa-l utilizezi pe acela.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Spor permanent

#3 Mesaj de eugen01 »

B>
imho, e in functie de ce s-a declarat in CIM.Adica, presupun ca sporul de conducere, daca e acordat la salariul de incadrare (deci nu la timpul lucrat) , faptul ca a fost in concediu (ma rog, nu a lucrat o luna intreaga) nu are relevanta.
Sporurile cu caracter permanent se definesc în SAGA în ecranul configurare salarii. Acestea nu pot avea o bază de calcul variabilă, dependentă de un anumit număr de ore. Sporurile cu caracter permanent, de regulă, au o bază de calcul fixă.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Spor permanent

#4 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,

As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: - am un angajat pe care vreau sa-l promovez in functia de sef atelier (lucreaza si in sectie) si nu stiu cum sa-i maresc salarul, in sensul ca aceasta functie probabil nu va fi permanenta, deci nu-l pot trece ca spor permanent si sa-l transmit in Revisal, nu pot nici sa-i maresc salariul din acelasi motiv, dupa parerea mea este un spor ocazional, nu ? Si nu ar trebui sa-i modific CIM-ul nu? As putea de exemplu sa fac o decizie prin care sa specific aceste modificari (numai intern) fara sa transmit in revisal ? Va rog sa ma ajutati cum sa procedez corect si legal, mentionez ca nu este specificat acest lucru in CCM.
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor permanent

#5 Mesaj de herganiec »

Eu zic sa-i faci act aditional de marire de salar si de schimbare functie. Transmiti la ITM.
peste luni de zile cand vrei sa-l treci in alta functie inferioara si sa modific salariul in jos faci la fel act aditional trimiti la ITM si gata.
l-ati promovat -- ati marit salariul, ati schimbat functia , ati modificat si salariul. E cel mai corect.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Spor permanent

#6 Mesaj de dragosm683 »

Sefu nu vrea sa-i mareasca salariu, vrea sa-i dea un spor odata cu modificarea functiei, sef atelier, pe perioada cat va fi sef de atelier.
Multumesc.


Iar cind va vrea sa-l schimbe, o sa modific CIM, tot cu un Act aditional sporul.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor permanent

#7 Mesaj de herganiec »

atunic da-i doar spor in suma fixa si pune-l pe alte venituri (manual in fiecare luna) atat timp cat vrei lucreaza in plus si nu te mai incurci cu ITM..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Spor permanent

#8 Mesaj de dragosm683 »

Oare nu o sa zica astia de la ITM nimic ? daca fac asa, poate ar trebui oare sa-i fac o decizie de numire in functie, sa justific cumva suma acordata, aici la noi, ITM-ul face ravagii.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor permanent

#9 Mesaj de herganiec »

nu e treaba lor ca ii dai omului mai mult. Poti face un referat lunar(aprobat de director), ca un fel de prima care i se acorda pt "merite deosebite" in lunile alea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Spor permanent

#10 Mesaj de dragosm683 »

Buna ziua,
iarasi am o problema de data asta cu sporul de sambata si duminica (5% trecut in CCM) unde il pun in Saga ?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Spor permanent

#11 Mesaj de cernatv »

La Salariati>Sporuri permenante. Asta dupa ce-l configurezi la Configurare salarii> Sporuri permanente

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Spor permanent

#12 Mesaj de dragosm683 »

Nu reusesc.Poate imi dai mai multe amanunte.
Am completat in salariati si in Sporuri permanente.
Ceva nu fac bine.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spor permanent

#13 Mesaj de tomac »

Nu reușești ce? Prima dată configurezi sporul în configurare salarii - sporuri permanente.
Ulterior, sporul definit acolo îl atașezi salariaților ce-l primesc, prin Fișiere-Salariați - butonul Sporuri permanente.
Dacă ai stat de plată generat, dă-i actualizare date în stat pentru a se reflecta și acel spor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radub
Mesaje: 33
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: Spor permanent

#14 Mesaj de radub »

problema e ca sporul de weekend nu e permanent si e in functie de cate ore lucreaza , deci nu-l pot trece la spor permanent ca altfel trebuie sa anunt in revisal iar ITM doreste pe statul de salarii sa apara acest spor de weekend distinct !! cum as putea sa-l trec ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Spor permanent

#15 Mesaj de herganiec »

sporul/sporurile permanente nu pot aparea pe stat toate. Ele apar in fluturasi distinct.
configurarea pentru spor weekend o faci ca spor permanent si se anunta prin revisal la ITM.
spor weekend poate fi si doar 1% din salariul de incadrare sau din ce il configurati dvs sa se aplice.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns