salarii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
raducanum359
Mesaje: 39
Membru din: Joi Noi 01, 2012 12:56 pm

salarii

#1 Mesaj de raducanum359 »

Pot face o decizie de alocare numere de contracte de munca incepand cu nr 200 (de ex)? Decizie semnata, stampilata - tot ce trebuie.
Am o firma de la care nu am putut prelua baza de date a salariatilor (de la fosta firma de contabilitate care s-a ocupat) si am scos lista contractelor de pe site-ul ITM. In dreptul contractelor erau niste numere.... 92, 93, ....etc din 2008. Acum in 2014 contabila primara care se ocupa ce actele primare ale societatii "are plaja de numere" care include si numerele...deja existente pe site-ul ITM...astfel incat ajung in situatia de mi se dubla numerele.
Ideea este pot face o astfel de decizie?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarii

#2 Mesaj de herganiec »

nu cred ca e necesar la CIM-uri. Cauti ultimul numar liber si dati mai departe.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

raducanum359
Mesaje: 39
Membru din: Joi Noi 01, 2012 12:56 pm

Re: salariiac

#3 Mesaj de raducanum359 »

Problema este urmatoarea:contabila primara are alocata o plaja de numere, numai ca eu in evidenta mea mai am la contracte din 2008 (de ex) acele nr de contracte si acum mi se suprapun. Vreau sa fac aceea decizie prin care sa spun ca incepand cu data de..... noile contracte de muna ale societatii vor incepe de la nr ....200 (de ex)
Am voie sa fac asaceva? Parerea mea e ca DA :) As mai fi vrut si alte pareri...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salarii

#4 Mesaj de balazse »

Ce treaba au numerele de la contabilitatea primara cu a contractelor.
Gandeste-te la ReviSal ca si la un registru, unde numerotezi fiecare contract, este normal sa incepi de la 1 si sa mergi mai departe.
Sincer sa fiu aici nu mi se pare normala (asta nu inseamna ca nu se poate face) sa incepi de la 1.000.000 ca asa imi place mie. Aici nu vorbim de numere pentru facturi sau chitante, ci de contracte si de un registru.
Trebuia sa ceri baza de date de la ITM si atunci stiai cum stai cu numerotarea.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salarii

#5 Mesaj de herganiec »

la unii le plac complicatiile si cand nu e nevoie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

raducanum359
Mesaje: 39
Membru din: Joi Noi 01, 2012 12:56 pm

Re: salarii

#6 Mesaj de raducanum359 »

Nu am primit o baza de date a contractelor si a REVISAL-ului la preluarea firmei. Tot ce am putut face a fost, cu parola, sa scot de pe site-ul ITM-ului lista contractelor si sa le inregistrez in baza mea de date cu numerele care apareau acolo, pentru a putea raporta repede/in timp util urmatoarele contracte de munca.... Stiti bine ca la preluarea unei firme mari (cu peste 50 de salariati) si cu multe alte probleme.... nu intotdeauna lucrurile "merg ca pe roate" si trebuie sa gasesti solutii urgente pentru a nu bloca activitatea (in nici un caz nu am cautat sa complic lucrurile)
In fine..... multumesc pentru pareri!

Scrie răspuns