importator si sau distribuitor autorizat

Mesaj
Autor
calfav452
Mesaje: 89
Membru din: Lun Feb 21, 2011 11:31 am

importator si sau distribuitor autorizat

#1 Mesaj de calfav452 »

Buna ziua, vrem sa devenim importator si distribuitor autorizat de piese in Romania.
intrebarea cum ar fi mai bine pentru noi: partenerul sa faca un punct de lucru in Romania, sau sa faca un SRL in Romania si sa importam piesele?
Acum vine si partea cea mai frumoasa pentru noi, si anume salariile: Ne puteti recomanda la ce salarii sa ne gandim ca director economic si director de vanzare.
Va multumesc.
Asigurarea de locuinte este obligatorie. Pentru cei interesati de asigurari de orice fel sau de colaborare, ma puteti contacta.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: importator si sau distribuitor autorizat

#2 Mesaj de paturcai »

De ce ar face partenerul un punct de lucru in Romania?! Ca sa va lase fara serviciu?!
Partenerul isi poate angaja proprii oameni si poate negocia propriile salarii fara sa fie stresat.
Ramaneti importatori cu o anumita "exclusivitate" (adica mai pot exista si altii dar nu mai mult de 2 sau 3 sau 4 care sa importe acele component/produse)
Despre salarii?!
Intr-adevar este o gluma. Eu unul nu sfatuiesc pe nimeni legat de salarizare.
De ce?!
Atat cat poate duce o firma un salariu brut pentru angajat atat ii va plati acelui angajat. Ca eu am pretentii de cel putin 1.000 EUR net asta este o alta poveste.
Negocierea salariala este un subiect foarte delicat si este chiar "discret".
Ganditi-va ca printre forumiști exista si proprietari de firme care pot vedea "in clar" ce doleante aveti.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: importator si sau distribuitor autorizat

#3 Mesaj de calfav990 »

Ideea este ca daca reusi acest proiect, ne mutam acolo cu serviciul. Parerile cu salarile ne prind bine, mai ales daca cineva poate sa aprecieze ceea ce v-om face noi, cu riscul de a a vea un esec pe viitor. Sincer este o lampa de lansare de fapt pentru noi. Partenerul deocamdata este dispus sa plateasca ceea ce facem noi in Romania, mai mult o sa stiu cand vine aici, deocamdata purtam discutii. Cei care ma pot ajuta, legat de salarii sau alte sfaturi o pot face si pe privat.
Va multumesc de intelegere.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: importator si sau distribuitor autorizat

#4 Mesaj de ferenta »

calfav990 scrie: Sincer este o lampa de lansare de fapt pentru noi.
Multă baftă! :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns