Descarcare gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Descarcare gestiune

#1 Mesaj de nicoletao »

Buna ziua!
va rog sa ma ajutati intr-o problema. Eu am mai multe masini, utilaje, deci motoare care consuma. Pe fiecare mi-am facut gestiune, am alimentari mai multe pe luna, iar la sfarsitul lunii fac bon de consum pe fiecare gestiune cu motorina sau benzina consumata.
De acum Saga nu ma mai lasa, imi apare urmatorul mesaj "se incearca descarcarea unei intrari posterioare documentului" si "descarcarea nu a avut loc din cauza unui conflict".
Care ar fi solutia, cum sa lucrez?

Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Incerci sa faci descarcarea la o data in care nu mai ai stoc
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#3 Mesaj de nicoletao »

Am stoc, nu asta e problema.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#4 Mesaj de balteanuc692 »

In configurare societati, la Setari diverse, sa nu aveti bifat "Nu permit validarea cand stocul devine negativ"

nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#5 Mesaj de nicoletao »

Nu este bifat .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#6 Mesaj de fagarasa176 »

balteanuc692 scrie:In configurare societati, la Setari diverse, sa nu aveti bifat "Nu permit validarea cand stocul devine negativ"
Este valabila doar la inchidere de luna :wink:
nicoletao scrie:Am stoc, nu asta e problema.
Stoc aveti...nu asta am zis....
Problema este ca de exemplu azi aveti stoc zero, vreti sa faceti descarcarea, dar abia maine va intra factura de combustibil, deci practic azi nu aveti stoc, sau aveti stoc mai mic decat ceea ce incercati sa descarcati.
Puteti trece peste atentionarea respectiva si sa validati atat timp cat la sfarsitul lunii nu aveti stoc negativ, adica este indicat sa aveti bifata obtiunea descrisa de colegul @b mai sus
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#7 Mesaj de nicoletao »

Alimentarile se fac la doua- trei zile . Am 12 alimentari pe o gestiune . Eu la sfarsitul lunii vreau sa fac cate un bon de consum pe fiecare gestiune in parte pe toata cantitatea alimentata in luna respectiva. pana acum asa am facut si a mers perfect ( din 2008 incoace), acum ceva nu e bine si nu imi dau seama ce s-a modificat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Descarcare gestiune

#8 Mesaj de balazse »

Mergi la "situatii listari" -> "sitautie stocuri" alegi luna pentru care vrei sa faci descarcare -> selectezi articolul dorit si o sa vezi pentru fiecare gestiune ce stoc ai din acel material si verifica daca poti realiza consumul dorit. Este un lucru sa ai stoc la un articol, dar daca sunt impartite pe diferite gestiuni trebuie sa vezi cat ai pe fiecare gestiune, deoarece descarcarea merge de pe fiecare gestiune in parte.

nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#9 Mesaj de nicoletao »

Am facut asta, nu merge ... concret, pe o gestiune am stoc initial 12 l, intrari 281 l, deci la finalul lunii am stoc de 293 l. Fac bon consum pe 270 l, si primesc acelasi raspuns .... singura cantintate ce ma lasa sa o descarc pe aceasta gestiune e de 50 l, ori asta nu corespunde cu realitatea.Ce sa fac? Va rog sa ma ajutati.

nicoletao
Mesaje: 39
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am
Localitate: Medias
Contact:

Re: Descarcare gestiune

#10 Mesaj de nicoletao »

Am rezolvat si va zic si cum : am facut un nou up=date si s-a rezolvat de la sine. Multumesc tuturor!

Scrie răspuns